Názory odjinud: Německo otevírá náruč | E15.cz

Názory odjinud: Německo otevírá náruč

Názory odjinud: Německo otevírá náruč
Migranti na cestě do Německa
• 
ZDROJ: čtk/ap

Martin Čaban

Kancléřka Merkelová svým otevřeným přístupem k syrským uprchlíkům začala novou kapitolu debaty o migrační krizi. Zatímco levicový list Die Tageszeitung hovoří o potenciálu plynoucím z příchodu migrantů, konzervativní FAZ se zamýšlí nad finančními dopady nové politiky.

Frankfurter Allgemeine: Skutečně jde všechno?

I přes náhlé dodatečné výdaje na péči o uprchlíky ve výši šesti miliard eur vypadal ministr financí Schäuble v debatě o rozpočtu uvolněně. Zdůraznil, že dodatečné výdaje lze pokrýt z přebytků. Skutečně můžeme mít všechno? Těch šest miliard zdaleka nemusí být poslední slovo. Schäuble ví, že CDU udělá hodně, aby neohrozila svůj prestižní projekt „černé nuly“.

Ví ale také, že velká koalice v nadcházejícím volebním boji raději sáhne ke dluhům, než by si nechala předhazovat, že šetří na špatných místech. Přesto si i Schäuble dále hýčká iluzi, v níž už nějaký čas žije i kancléřka: že Německo samo dokáže dlouhodobě přijímat půl milionu uprchlíků ročně, aniž by to vedlo k bojům o veřejné peníze nebo k silným škrtům ve vysokých sociálních a pracovních standardech.

Dost to připomíná slova kancléře Kohla, že znovusjednocení lze zvládnout bez zvýšení daní. Zrovna tato vláda udělala dost, aby zvýšila bariéry na pracovním trhu. Její plány na rychlou integraci uprchlíků na trhu práce nevyjdou, pokud bude stavět svou politiku na předpokladu, že všechno může v podstatě zůstat tak, jak je.

Die Tageszeitung: Obrovský zdroj vědění

„Nedá se nic dělat, celá věc je složitá a prostě nemůžeme přijmout všechny.“ Jak často se v poslední době všeobecná pasivita vůči problémům v Sýrii i jinde prodává jako zdravý selský rozum! Situace se ale mění. Překročila mez, za kterou už se nelze tvářit, že nicnedělání je prozíravé.

I v dramatech, která se denně odehrávají v téměř kolabujících nárazníkových přijímacích centrech, prosvítá připravenost pomoci, která dává naději. Rozhodnost, s níž spousta obyčejných Němců pomáhá a dělá správné věci, je dojemná.
Uprchlíci zároveň představují šanci, jak lépe poznat vlastní společnost a současně si udělat komplexnější obrázek o světě.

Jsou velkým zdrojem poznání a vědění. S pomocí jejich zkušeností lze překonat i rozšířenou mylnou ideu, že diktatury jsou menším zlem a z globálního pohledu také garancí stability. Takže sem s politickým oceněním uprchlíků! Sem s diskuzí o návrzích řešení! Je to utopie? Vždyť ještě před pár měsíci se liberální a levicoví politici tématu uprchlíků vyhýbali, protože z něj plynuly nanejvýš pravicové hlasy. To už je dnes jinak.

 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud