Pavla Palaščáková: Biľakovy zásluhy | E15.cz

Pavla Palaščáková: Biľakovy zásluhy

Pavla Palaščáková: Biľakovy zásluhy
Bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa Vasil Biľak (na archivním snímku z 31. března 2000).
• 
ZDROJ: ČTK

Pavla Palaščáková

Zapadlá rusínská víska Krajná Bystrá ví, jak na sebe upozornit. Obec se třemi stovkami obyvatel odhalila památník zřejmě jedinému slavnému rodákovi, který se podle nápisu na desce zasloužil o rozvoj východního Slovenska.

„Vztah doktora Vasila Biľaka k tomuto kraji, ke Krajné Bystré a jejím lidem, byl upřímný a hodný obdivu,“ pravil starosta obce Ján Štefanco při slavnostním aktu. Místní obyvatelé dodávají, že Biľak postavil kulturní dům a školu. Jistě, Hitler zase stavěl silnice a Stalin industrializoval Rusko.

Mnoho evropských lídrů dokáže tvrdit, že ukrajinské příměří funguje, i kdyby jim grady sypaly rakety přímo na hlavu. Slovenský premiér Robert Fico zašel ještě dál a myslí si, že selanku v Donbasu je třeba podpořit zjemněním sankcí vůči Moskvě. „Dialog se nedá vést s lidmi, kteří nemohou cestovat,“ podotkl s tím, že by Evropská unie měla učinit alespoň symbolické ústupky. Pokud to takhle půjde dál, mohlo by se stát, že příští pomník signatáři zvacího dopisu odhalí v Topoľčanech.

Ve filmovém světě se může stát, že Varšava porazí Moskvu. Černobílá Ida v oscarovém klání o nejlepší neanglicky mluvený film zdolala ruskou příšeru. Oba snímky jsou však doma přijímány kontroverzně, a tak je v diskuzích část poražených spokojenější než někteří vítězové. Padají názory, že nominace Leviatana byla jen provokací Američanů, kteří věděli, jak se Rusům nelíbí. V Polsku zase přispěvatelé křičí, že Ida vůbec není polská a vyhrála jen díky židovské tematice.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!