Pavla Palaščáková: Drahá urážka prezidenta | E15.cz

Pavla Palaščáková: Drahá urážka prezidenta

Pavla Palaščáková: Drahá urážka prezidenta
Cavaco Silva
• 
ZDROJ: čtk

Pavla Palaščáková

Portugalský spisovatel Miguel Sousa Tavares může jít na tři roky za mříže za urážku prezidenta. Ekonomickému deníku Jornal de Negocios odpovídal na dotaz, zda se v Portugalsku může objevit někdo jako bývalý italský komediant Beppe Grillo, jenž úspěšně pronikl do politiky. „My už klauna máme. Jmenuje se Cavaco Silva,“ opáčil romanopisec.

Kancelář žalobce neprozradila, zda stíhání inicioval přímo prezident. Pro ostré výroky by přitom mohl mít pochopení. Traduje se, že k velkému množství portugalských státních zaměstnanců poznamenal: „Čeká se, až zemřou.“

V Íránu většinou dokážou nevhodným projevům odpůrců předcházet. Režim pečlivě prosel kandidáty na prezidenta a nepohodlné vyřadil.

Chybička se ale vloudila. Reformní adept Mohammad Rezá Áref v proslovu uvedl, že chce využít zkušeností vyřazeného uchazeče, exprezidenta Akbara Hášemího Rafsandžáního. Dál se nedostal, televize vysílání projevu s odvoláním na technické potíže přerušila.

Nakonec předčasný tip na zimu. Mladý vůdce KLDR Kim Čong-un chce dokázat, že se jeho země nezabývá jen vývojem raket. Vrhl se do výstavby lyžařského střediska a nařídil výrobu lyží. Komplex v nadmořské výšce 1300 metrů si údajně nezadá s nejlepšími světovými centry. Délka sjezdovek má dosáhnout 110 kilometrů, v provozu už mají být tuto sezonu. Letadla s turisty prý odbaví blízké vojenské letiště.

Pacient číslo dvě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!