Pavla Palaščáková: Ukrajinský buldozer | E15.cz

Pavla Palaščáková: Ukrajinský buldozer

Pavla Palaščáková: Ukrajinský buldozer
Volby na Ukrajině
• 
ZDROJ: čtk

Pavla Palaščáková

Ukrajincům se ani týden po volbách nepodařilo sečíst všechny hlasy a oznámit výsledky. Počítání provázejí protesty, násilnosti, bizarní situace, o ostudě v zahraničí ani nemluvě. Kvůli zdržením se očekává, že nový parlament nezasedne dříve než 10. prosince, ale spíš to bude později nebo třeba také vůbec. O tom, kdy se budou řešit pro problémové hospodářství podstatné záležitosti jako rozpočet na příští rok, raději v současném chaosu ani nikdo nemluví.

Opozice, která se před hlasováním nedokázala účinně sjednotit, ani nyní neví, co by vlastně měla se svojí prohrou provést. Váhá, jestli hlasování uzná, nebo nechá svá místa v novém zákonodárném sboru prázdná. Ve hře je požadavek na opakování voleb ve sporných obvodech i volání po změně zákona a organizaci zcela nového hlasování.

Neoficiálně vítězné Straně regionů spjaté s prezidentem Viktorem Janukovyčem ale tenhle cirkus možná ani moc nevadí. Všeobecně se totiž ví, že vláda před sebou hrne řadu nepopulárních kroků, které nebylo vhodné před hlasováním vytahovat. A proč s nimi ještě chvíli nepočkat, když reformy nikdo ani nežádá.

Kvůli povolebnímu binci dokonce zapadly zprávy o tom, že ukrajinská ekonomika v letošním třetím čtvrtletí poprvé od roku 2009 klesla. Ono na nich ale stejně nezáleží. Vzhledem k napjaté politické situaci se jedna kampaň plynule přelije do druhé, ve které Janukovyčovi půjde o prezidentské křeslo.

A těžká rozhodnutí se tedy raději opět odloží. Od voleb k volbám, takhle prostě Ukrajina funguje.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!