Petr Kolman: Užitečný zákon o obcích | E15.cz

Petr Kolman: Užitečný zákon o obcích

Petr Kolman

V poslední době výrazně přibylo případů snahy o kriminalizaci obecních zastupitelů. Nemusí to hned skončit pravomocným trestním rozsudkem a odnětím svobody. Ono není vůbec příjemné být po celé roky pouhým „sprostým podezřelým“.

Pokud by tento trend pokračoval, v obecních a městských zastupitelstvech by nikdo rozumný zasednout nechtěl. Tato nechuť je ostatně mnohde patrná. Nezapomínejme, že odměny neuvolněných zastupitelů obcí jsou v řádu stokorun.

Obcím nemusí jít v hospodaření primárně o zisk, rozhodli poslanci

Navíc post zastupitele malé obce lidé v drtivé většině vykonávají vedle svého občanského povolání. Dříve se na radnicích snažili zasednout (až na výjimky) odpovědnější občané, kteří chtěli přispět ke správě svých obcí. Dnes je však stále více rozvážnějších občanů obcí vystrašeno možným trestním postihem. A to i v případě, že by nic neukradli. Stačí, aby špatně (neekonomicky) rozhodli.

Stoupají obavy a stále více radních žádá pro svá rozhodování další a další odborné posudky. Pro jistotu. Velice proto vítám aktuální novelu zákona o obcích. Podle ní budou zastupitelé a radní moci s majetkem obce nakládat nejen podle kritéria krátkodobé ekonomické výhodnosti, ale i podle jiných zájmů svých obcí. Cílem novely je zabránit kriminalizaci komunálních a regionálních politiků jen kvůli tomu, že například obecní pozemky neprodali za nejvyšší nabídnutou cenu.

Zetory pronikají do Ruska. Budou se montovat u Moskvy

Novela samozřejmě zachovává povinnost obcí a krajů využívat majetek účelně a hospodárně. Nicméně připouští vedle bezprostředního ekonomického hlediska také „jiný důležitý zájem, který je řádně odůvodněn“.

Ve středu novelu schválila sněmovna a já s ní plně souhlasím. Trestní právo by mělo být používáno jen jako ultima ratio, tedy krajní prostředek. Přestaňme nadbytečně šikanovat městské zastupitele.

Autor je právník a pedagog

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!