První rok bude kritický hlavně pro ČSSD | E15.cz

První rok bude kritický hlavně pro ČSSD

První rok bude kritický hlavně pro ČSSD
Přátelé, anebo protivníci. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola spolu zatím vycházejí. Potichu se však začíná hovořit o tom, že okolo Zimoly by se mohli seskupit Sobotkovi odpůrci.
• 
ZDROJ: ČTK

Jana Havligerová

Sociální demokracie je všechno jiné než semknutá strana. A to navzdory snaze vedení socialistů přesvědčit o jednotě veřejnost i koaliční partnery. Opozice vůči předsedovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi nezmizela, jen právě teď nemá osobu, k níž by se mohla přimknout.

Opatrně a hodně potichu se začíná mluvit pouze o jihočeském hejtmanovi Jiřím Zimolovi. Ale i on byl účastníkem tajného povolebního setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, takže otevřená vzpoura proti Sobotkovi jen tak nehrozí. Drobné rozmíšky však bude muset předseda hasit permanentně.

Příležitostí pro rebely bylo přetahování premiéra s vicepremiérem Andrejem Babišem o místa náměstků. Vyjednat je bylo pro klid předsedy ČSSD životně důležité, na svou stranu tak například přetáhl část odbojné pražské organizace ČSSD. Jméno sociálního demokrata, který nastoupí na ministerstvo financí, sice ještě nepadlo, princip výběru je však nasnadě. Buď to bude člověk „na usmířenou“, anebo někdo ze silné organizace, která až dosud stála Sobotkovi víceméně věrně po boku, jako například sociální demokraté ze Středočeského kraje.

Dvojrole poslanců a hejtmanů

Pro klid v poslaneckém klubu musí nicméně Sobotka úspěšně vyřešit také dvojrole poslanců a hejtmanů. Pokud Haška a Zimolu ještě více oslabí, získá větší váhu při řešení střetů ve vládní koalici. A ty budou ostré hned v prvním roce vládnutí. Volebních slibů padlo hodně a hádky o to, které splnit dřív, jsou prakticky nevyhnutelné.

Jisté je i to, že v poslaneckém klubu ČSSD se vždy najdou lidé, kteří nevynechají příležitost k protestu vůči vedení. Najít si záminku pro kritiku, jak ukazuje nynější schůze sněmovny, navíc není obtížné. Hlasy nevole se zvedly proti doporučení grémia ČSSD volit na post ombudsmanky Annu Šabatovou. Jinou záminkou jsou lustrace. Přestože je jasné, že zrušení lustračního zákona je nepřijatelné pro lidovce, část sociálnědemokratických poslanců by bez ohledu na důsledky pro koalici šla na ruku komunistům, kteří o likvidaci zákona usilují. Zdrojem půtek budou i restituce. Společný návrh ČSSD a ANO, aby se finanční náhrada snížila o 13 miliard korun, lze snadno označit za chabou náplast.

Kritický bude hlavně podzim. Volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu spolu s tím, že už bude známý návrh státního rozpočtu na příští rok, je nebezpečná směs, která hrozí samovznícením. Lehce by mohla rozmetat i vládní koalici. Zvlášť jestli rebelové v ČSSD do té doby najdou silného vůdce. Ten neformální na pražském Hradě by ho jistě rád podpořil. Zničující by to bylo pro ČSSD, hnutí ANO by jistě kandidáta na premiéra našlo.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!