Řecká cesta z pekla může přinést zisk | E15.cz

Řecká cesta z pekla může přinést zisk

Řecká cesta z pekla může přinést zisk
Řecko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Tereza Zavadilová

Pro velmi odvážné investory se i v krachujícím Řecku může najít potenciálně dobrá investiční příležitost. Řecká ekonomika už v historii zkrachovala čtyřikrát a dostala se z toho. V poválečné éře zažila desítky let trvající oživení, které vešlo do učebnic jako řecký ekonomický zázrak.

Pochybnosti o schopnosti země ukočírovat dluhy a chatrnou ekonomiku sice zůstávají velmi silné, ale příklad jiných padlých tygrů, Islandu a Irska, ukazuje, že na cestě z ekonomických hlubin lze při trefení správného okamžiku vydělat.

Cena islandských akcií a dluhopisů vzrostla za poslední tři roky o 50 procent a ekonomika se zlepšuje v mnoha ukazatelích – například růst HDP má letos s 2,4 procenta výrazně předstihnout stagnující eurozónu, nezaměstnanost je 7,2 procenta a výnos desetiletého dluhopisu se stabilizoval kolem sedmi procent. Ratingová agentura Fitch minulý týden zvedla rating země na investiční stupeň BBB- se stabilním výhledem. Odůvodnila to tím, že islandská „neortodoxní politická odpověď na krizi uspěla“. Islandu se od loňska daří shánět financování dokonce i na zahraničních trzích.

akciové indexyakciové indexyAutor: reuters

Islanďané přitom podobně jako nyní Řekové masivně demonstrovali proti viníkům své krize počátkem roku 2009. Zemi tvrdě postihl pád bankovního sektoru. Kompletně se vyměnila politická scéna. Island se odmítl zaručit za zahraniční dluhy a místo toho se soustředil na ochranu vnitřního trhu – banky se zestátnily, domácnostem se odpustil dluh ve výši 13 procent HDP a centrální banka zasáhla proti výprodeji měny. Šéfové zkrachovalých bank nyní čelí soudům kvůli poskytování nelegálních úvěrů.

Irsko nešlo tak drsnou cestou. Od jeho zhroucení neuplynula taková doba, navíc má na rozdíl od Islandu euro, takže musí postupovat konvenčněji a stále zdaleka nemá vyhráno – přesto se jeho situace rapidně zlepšuje. Od MMF a EU země získala státní pomoc v listopadu 2010, poté, co bylo jasné, že se nevypořádá z dozvuky splasknutí nemovitostní bubliny. Několik bank bylo zestátněno a Irové přijali tvrdý úsporný plán. „Irsko má mnohem diverzifikovanější ekonomiku než Řecko a Portugalsko. Funguje zde anglosaský model, v němž lidé tvrdě pracují a kladou důraz na inovace. Navíc na rozdíl od Řeků nejdeme do ulic. Pro Irsko je úspornost správná cesta,“ poznamenal dublinský ekonom Jim Power. Irské akcie jen letos přidaly deset procent, výnosy irských dluhopisů z vrcholu loni v létě, kdy se vyšplhaly nad 14 procent, klesly skoro na půlku.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!