Rok 2013 je těžko čitelný. Jaký bude? | E15.cz

Rok 2013 je těžko čitelný. Jaký bude?

Rok 2013 je těžko čitelný. Jaký bude?
2013
• 
ZDROJ: E15

Martin Čaban

První lednové dny jsou vždy příležitostí k výhledům na události, které začínající rok přinese. Vždy je to trochu věštění z koule a o roce 2013, který zastihl svět ve velmi turbulentní fázi vývoje, to platí dvojnásob. Přesto se i komentátoři světových deníků této disciplíně usilovně věnují. Zatímco Německo čeká volební rok, Velká Británie přemýšlí o vlastní jednotě a příslušnosti k Evropské unii. Izraelský deník Haaretz se zamýšlí nad dalším vývojem na Blízkém východě.

The Daily Telegraph: Rok plný výzev

Začínající rok nabízí dobrou příležitost dlouze a tvrdě přemýšlet o tom, jakými lidmi chceme být, v jaké zemi chceme žít a jakou roli chceme hrát ve světě. Zásadním tématem letošního roku se stane samotné přežití Spojeného království. Za pár měsíců vzejde ze skotského parlamentu zákon o referendu, který otevře cestu k plebiscitu o skotské nezávislosti v roce 2014.

Toto referendum dává v sázku existenci nejúspěšnější politické unie moderní doby. To zdaleka není téma jen pro Skoty. Politici ve Westminsteru musí bojovat za jednotu království při každé příležitosti. Také náš další klíčový závazek – členství v Evropské unii – je dnes velmi nestabilní. Dluhová krize v eurozóně si vynutí zásadní změny ve struktuře EU. Čtyřicet let po vstupu Británie do unie se nyní otvírá vzácná příležitost vyladit náš vztah k EU tak, aby lépe rezonoval s britskými zájmy. Dokáže David Cameron tuto výzvu přijmout?

Pokud jde o naši širší pozici ve světě, naše zem bude muset v roce 2013 pracovat s faktem, že její armáda je nejmenší za celé století. Naše zámořské ambice se tomu budou muset přizpůsobit, což dává politikům šanci vytvořit jasnější představu o působnosti naší armády. Ve hře budou letos i další velká témata. Politici se o nich ovšem nechtějí bavit a dávají přednost dětinským půtkám o politické body. Měli by si dát novoroční předsevzetí – produkovat více světla a méně žáru.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: V novém roce

V roce 2012 bylo Německo ostrovem klidu a stability. Ekonomika spořádaně běžela, nezaměstnanost zůstávala nízko, v politice jsme viděli obvyklá vzrušení, která však nikdy neohrozila demokracii. Přejme si, aby rok 2013 zůstal stejný, jakkoli moře kolem ostrova je dál neklidné, až bouřlivé. V evropské dluhové krizi je prý nejhorší za námi. Nevíme, zda je to barevný nátěr, nebo prognóza, jíž je radno věřit.

Tak jako tak bude na staveništi jménem Evropa i letos čilý ruch a můžeme jen doufat, že neuvidíme taková překračování rozpočtů jako loni. Pět zasedání Evropské rady, na nichž budou šéfové vlád rekonstruovat eurozónu i EU, už je v kalendáři, dost možná přibudou i nějaká „mimořádná“. Řecko, Egypt, Sýrie, Afghánistán, Čína. Tváří v tvář globálním zvratům vypadají vzrušení, která volební rok 2013 přinese Německu, dost neškodně.

Dá-li se vůbec mluvit o nějaké „osudové volbě“, pak snad jen z pohledu FDP. Už v lednu proběhne v Dolním Sasku první test, zda partaj dokáže odvrátit pád, který jí slibují průzkumy veřejného mínění. Nedostane-li se do hannoverského zemského sněmu, jsou její šance v září v Bavorsku mizivé a spolkové volby budou pro liberály už jen závodem o holé přežití. Také se ukáže, zda politická kometa minulého roku, tedy Piráti, bude zářit i v roce 2013.

Haaretz: Dva státy: teď, anebo nikdy

S koncem roku 2012 je třeba se ohlédnout, zda jeho události načrtly jasnější cesty k jednání v izraelsko-palestinském konfliktu. Zejména je třeba vidět roli Egypta. Příměří mezi Hamasem a Izraelem bylo dosaženo díky egyptské mediaci. Z toho lze vyvodit, že Egypt může mít velký vliv na Hamas díky kontrole toků vojenského materiálu. Ukázka egyptského vlivu v Gaze může přispět k tomu, aby se ze Sinaje nestala blízkovýchodní Tora Bora.

Tento vliv prospívá zájmům Izraele i Egypta stejně jako širší stabilitě regionu. V Egyptě se ovšem s velkými protesty proti nové ústavě otevírají dveře nejrůznějším scénářům od obnovení stability po pád do bahna chaosu. Bude-li tato vnitřní krize překonána, může následovat snaha o smíření Fatahu a Hamasu a také regionální i mezinárodní úsilí pohnout s izraelsko-palestinskými jednáními vpřed. Takový vývoj by měl nastat hned po lednových izraelských volbách.

Rok 2013 bude rokem rozhodujícím. Izraelské plány na vybudování dalších osad na palestinském území jsou ve světě vnímány jako varovný signál. Je to teď, anebo nikdy. Buď mezinárodní společenství zabrání Izraeli zabít poslední šanci na řešení ve formě dvou států, anebo tato možnost navždy zmizí a bude nahrazena dlouhým krvavým bojem, který skončí dvojnárodním státem. A to je možnost, kterou Izrael nikdy dobrovolně nepřipustí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!