Z energetiky Aleny Vitáskové: Mikrozdroje | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Z energetiky Aleny Vitáskové: Mikrozdroje

Alena Vitásková

Malé zdroje elektrické energie a související zařízení pro výrobu elektřiny s maximálním výkonem deset kilowattů se podle energetického zákona nazývají mikrozdroje. Ty si mohou snadno pořídit i domácnosti.

 Mikrozdrojem může být fotovoltaická či větrná elektrárna nebo jiný alternativní zdroj. Nejčastěji je to však malá fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu. Mikrozdroje jsou tady pro ty, kteří se chtějí podílet na výrobě elektřiny, a tak uspořit část nákladů.

Energetický regulační úřad podporuje vznik malých zdrojů. Mikrozdroje jsou totiž trendem, kterým se bude elektroenergetika ubírat. ERÚ spolupracuje s distributory a provozovatelem přenosové soustavy na vytvoření pravidel pro mikrozdroje – decentrální zdroje včetně plateb za používání sítí, aby se neodpojovaly od sítě a dál ji používaly – to je však samostatné téma.

Od počátku loňského roku platí vyhláška ERÚ o podmínkách připojení k elektrizační soustavě, díky níž si domácnosti mohou pořídit a zjednodušeně připojit menší zdroje s výkonem do deseti kilowattů, tedy právě mikrozdroje. Provozovatel zdroje nepotřebuje licenci ERÚ ani živnostenský list, a to i přesto, že je výrobna připojena k distribuční soustavě.

Provozovat zdroj může už po splnění několika podmínek daných zákonem a vyhláškou. Jednou z administrativních podmínek je uzavření nové smlouvy o připojení s provozovatelem distribuční soustavy. Další je, že zdroj musí být vybaven zařízením, které zamezuje dodávce elektřiny do distribuční soustavy. Ideální situace podle současné legislativy je vše spotřebovávat a do sítě nic nedodávat.

Autorka je předsedkyní ERÚ

Alena Vitásková: Decentralizace energetiky
Tatra získala svou první armádní zakázku pro západního člena NATO
Američané odtajnili dosud neviděné záběry jaderných výbuchů. Podívejte se na ně
Lidi se diví, že jsem nezničil přírodu, říká ministr Richard Brabec
Škoda Transportation jde do obřího německého tendru
Nejvýznamnější projekt českého leteckého průmyslu se pozastavil
Z energetiky Aleny Vitáskové: Co určuje ceny komodit
Z energetiky Aleny Vitáskové: Indikativní cena plynu

Autor: Alena Vitásková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!