Z energetiky Aleny Vitáskové: Vyjednejte si lepší cenu | E15.cz

Z energetiky Aleny Vitáskové: Vyjednejte si lepší cenu

Alena Vitásková

Právo zvolit si a bezplatně změnit dodavatele energií má každý spotřebitel. Motivem jsou lepší podmínky, ať už se to týká ceny nebo úrovně poskytovaných služeb. Ne vždy je ale nutné hledat nového dodavatele. Mnohdy stačí zvednout telefon a zkusit si vyjednat výhodnější smlouvu s tím stávajícím – podobně jako například v telekomunikacích. 

Výhody jsou zjevné. Především se zákazník vyhne nejistotě spojené s převodem. Právě změna dodavatele a související náležitosti, například ukončení předchozího smluvního vztahu, patří mezi vůbec nejčastější problémy, které Energetický regulační úřad se spotřebiteli řeší.

Při oslovení stávajícího dodavatele může být částečně výhodou i úspora času. Porovnání konkurenčních nabídek se zákazník pravděpodobně nevyhne – už jen proto, aby věděl, co všechno a za kolik může chtít. Nejvíce času je možné ušetřit při ověřování referencí neboli pověsti dodavatele.

Česká firma chce v Kyrgyzstánu kromě hydroelektráren další projekty. Nikdo ji prý nezná

Zatímco toho současného už odběratel zná a ví, jak se chová, u dalších firem si jist být nemůže. Samozřejmě i u „starého“ dodavatele lze doporučit pozorně přečíst případnou novou smlouvu, zaměřit se například na dobu jejího trvání, smluvní sankce nebo možnost poskytnutí smlouvy na dobu neurčitou.

Jestli dodavatel takové smlouvy nabízí, je možné zjistit například ve srovnávači, který má ERÚ na svých webových stránkách.

Autorka je předsedkyní ERÚ.

Více o energetice čtěte v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>

720p 360p
Magazín E15 Premium Energie Česka

Kyrgyzské úřady ještě prověřují informace o české firmě Liglass. Ta má v zemi stavět vodní elektrárny
Kaufland zvyšuje mzdy zaměstnancům, polepší si až o tři tisíce
Česku se nedaří přiblížit Západu, současný ekonomický růst nestačí, tvrdí analýza Social Watch

Autor: Alena Vitásková
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!