Z parketu Miroslava Frayera: Dividendové žně za rohem | E15.cz

Z parketu Miroslava Frayera: Dividendové žně za rohem

Z parketu Miroslava Frayera: Dividendové žně za rohem
Ilustrační
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Miroslav Frayer

Tuzemský akciový trh není příliš atraktivní pro investory či potenciální zájemce o primární emisi akcií nebo alespoň jejich duální listing, čemuž odpovídá počet obchodovaných titulů. Aby byla akcie pro obchodníky zajímavá, musí jim nabízet na pražském parketě něco navíc.

A tím může být dividenda. Dividendový výnos indexu PX odhadujeme na základě stávajících cen na zhruba 6 procent, což je v prostředí nízkých úrokových sazeb již nemalé zhodnocení.

Dividendová sezóna právě klepe na dveře. V tomto týdnu se naposledy obchodovaly s nárokem na dividendu akcie Moneta Money Bank a Komerční banky. V příštím týdnu to bude výrobce tabáku Philip Morris ČR.

Rozhodné dny pro další dividendové plátce budou až v květnu. V rámci pražského indexu kromě mediální skupiny CME a sázkařské společnosti Fortuna platily vloni dividendu všechny tituly. O největší překvapení se postarala Moneta, která z loňského zisku navrhla vyplatit dividendu 9,80 korun na akcii, což představuje výnos přes 11 procent, který je v Praze jednoznačně nejvyšší.

Komentář Jana Bureše: Brzdy uvolněné koruny

Asi největší otazník visí nad petrochemickou skupinou Unipetrol, u které žádný návrh neznáme, a podobně je na tom i výrobce nealkoholických nápojů Kofola.

Spekulace se točí i okolo největší emise ČEZ, jejíž management navrhl dividendu ve výši 33 korun na akcii, zatímco státní rozpočet počítal s příspěvkem poblíž loňské úrovně 40 korun. Nicméně nepředpokládáme, že by se schválená dividenda valnou hromadou měla od navrhnuté výše výrazněji odlišovat.

Samotná výplata dividend pak proběhne u většiny firem v průběhu května a června. Výjimkou jsou textilka Pegas Nonwovens a Kofola, které platí až v posledním kvartálu roku.

Autor je analytikem Komerční banky.

Slovenský miliardář Krúpa tlačí na Evropskou komisi, ať prošetří prodej Agrobanky

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!