Zápisník Zdeňka Pečeného: Život bez dluhů | E15.cz

Zápisník Zdeňka Pečeného: Život bez dluhů

Zápisník Zdeňka Pečeného: Život bez dluhů
peníze, hotovost, ilustrační foto
• 
ZDROJ: epSos.de, Flickr, CC BY 2.0

Zdeněk Pečený

V Irsku stačí na nový život bez dluhů zaplatit 3,5 tisíce eur. Irský osobní bankrot je podstatně jednodušší záležitostí než jeho česká verze. Je to logické, protože země, kde stále většina hypotékářů dluží více, než jaká je současná hodnota jejich nemovitostí, potřebuje oddlužovat jako na běžícím páse. V Česku musí být dlužník schopen během pěti let splatit 30 procent svého dluhu, jinak mu soud oddlužení nepovolí. V Irsku nemusí splácet nic, pokud na to nemá. A je to správně.

Vždyť firmy bankrotují věčně, jejich majitelé založí firmu se stejným zaměřením jen novým názvem a věřitelé mají smůlu. V irském modelu mohou totéž za více než drobný poplatek udělat také občané, což vneslo trochu narovnání. Česko by se mohlo inspirovat a zároveň přivést do státní pokladny na úrok věřitelů nějaký ten peníz navíc.

Stačilo by zadlužené oddlužovat za „správní poplatek“ 50 tisíc korun. Státní kasa by se plnila a věřitelé by měli smůlu.
Prázdniny jsou tu a s nimi bohužel i období více opravdu zbytných zpráv než v průběhu zbytku roku. Zatím jsme už třeba zjistili, že se houbám zatím nedaří. „Letošní začátek léta zatím houbám nepřeje,“ píše jeden zpravodajský server. Situace je prý špatná v celém Česku, takže si nevybereme.

Následně se dozvídáme, že ekonomické předpovědi nejsou tak přesné, jak se tváří. Snad tento text méně vzdělané spoluobčany nepřipraví o životní jistoty. A vše uzavírá regionální zpravodajství s titulkem „Žena chtěla nový proces, ale svědka cestou vysadil průvodčí“. Kdo se chce zachránit, bude muset na dva měsíce odjet.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!