Zdeněk Pečený: Neklid nad Temží | E15.cz

Zdeněk Pečený: Neklid nad Temží

Zdeněk Pečený: Neklid nad Temží
Kyjev (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Ukrajinské nepokoje se neomezují jen na náměstí Nezávislosti. Mezi Ukrajinci to vře i v Londýně, byť na jiné úrovni, než na jaké se pohybují kempaři na kyjevském náměstí.

Ukrajinského miliardáře Gennadije Bogoljubova, jenž se do bezpečí města nad Temží přesunul před pěti lety, žaluje o 143 milionů dolarů zeť bývalého prezidenta Leonida Kučmy Viktor Pinčuk. Ten měl zaplatit zmíněný obnos za továrnu na zpracování železné rudy, kterou ale nikdy nepřevzal.

Proti Bogoljubovi se obrátil rovněž jeho londýnský spojenec, rabín Jonah Pruss, který miliardáři pomáhal v Londýně shánět luxusní byty, když tam Ukrajinec začínal. Pruss ho nyní žaluje a tvrdí, že ho Bogoljubov připravil o podíly ve dvou luxusních londýnských nemovitostech. Jeho bývalý chlebodárce to odmítá. Pravda je, že rabín za krásných deset tisíc liber měsíčně mimo jiné vedl miliardářovu nadaci. Rabíni asi neznají pořekadlo „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“.

Iluze slevy

Obchodníci mohou být v pohodě. Podstatou věrnostních programů je, že za užitečné osobní údaje nabízejí maximálně ekvivalent jednoprocentní slevy. Jak se navíc ukazuje, zákazníci ani drobné slevy nevyužívají a nechávají je propadnout. Ilustruje to Clubcard řetězce Tesco, kde na konci měsíce propadnou poukázky za 16 milionů korun, kvůli nimž museli nakupující utratit 1,6 miliardy. Řetězce tak nadále vydělávají na pouhé iluzi slevy. Loajální zákazníky „odměňují“ a nic je to nestojí.

Analýza: Ukrajina Rusko potřebuje, krizí zasažená EU ji vlastně ani nechce

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!