Očkování COVID-19 | Proočkovanost v ČR, registrace, centra | E15.cz

INFOGRAFIKA: Jak Česko postupuje ve vakcinaci proti pandemii COVID-19

var, swp, jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Očkování proti nemoci COVID-19 je prioritní a nejefektivnější způsob, jak se celosvětově vypořádat se současnou pandemií koronaviru. Jak si v boji proti novému typu viru z hlediska proočkovanosti obyvatel stojí jednotlivé kraje České republiky, ukazuje následující infografika. Jaká je aktuálně proočkovanost v Česku?

Očkování už minulosti pomohlo zvítězit nad nemocemi, na které se v masovém měřítku umíralo, uvádí Státní zdravotní ústav na svém webu. Mezi nejnebezpečnější choroby, které se podařilo prakticky vymýtit právě díky očkování, se řadí například pravé neštovice, tuberkulóza, přenosná dětská obrna, spalničky, záškrt, tetanus nebo černý kašel. Význam vakcinace je tak zcela nezpochybnitelný.

Roušky a sociální distancování (v případě Česka omezení setkávání, zavřené obchody a restaurace, zakázané kulturní akce a další omezení) sice omezují šíření viru a snižují tak riziko nákazy, k návratu do běžného režimu ale tato opatření nestačí. Pouze kombinací opatření 3R (Roušky, Ruce, Rozestupy) a očkování lze dosáhnout nejlepší ochrany před onemocněním COVID-19.

Proočkovanost v Česku

Podívejte se, jak Česko postupuje v potíraní pandemie -  hlavním nástrojem tohoto úsilí je očkování.

Proč očkování? 

Pandemie COVID-19 způsobila globální krizi, která dopadá nejen na zdraví, ale i na společnost jako takovou a světové hospodářství. Koronavirová infekce může způsobit závažné onemocnění s dosud neznámými dlouhodobými následky. V některých případech je dokonce smrtelná, a to u osob různého věku a zdravotního stavu. Bezpečná, účinná a schválená vakcína je proto v dnešní době jediným možným způsobem ochrany především zdravotníků, hasičů a policistů, nebo seniorů a chronicky nemocných. 

Jak funguje očkování

Vakcína proti COVID-19 je lék, který brání propuknutí onemocnění způsobeného novým typem koronaviru SARS-CoV-2. Očkování vyvolá imunitní odpověď proti tomuto viru. Lékaři to laicky vysvětlují tak, že vakcína tělu ukáže virus a naučí ho reagovat ještě dřív, než stihne virus onemocnění vyvolat. Jak dlouho účinkuje očkování, nelze zatím s jistotou říci, třetí, posilující dávka očkování je nicméně podávána 6 měsíců od poslední podané dávky.

Očkovací centra a registrace

Velká očkovací centra jsou ve většině krajských měst. Očkovací centra s nižší kapacitou jsou již i ve většině okresních měst. Registrace k očkování je možná na portálu MZČR. Mohou se k němu přihlásit všichni. Po registraci obdrží emailem a v SMS potvrzení rezervace s datem a časem vakcinace. QR kód v emailu si je třeba vzít na vakcinaci s sebou. Postačí v emailu na telefonu, případně jej lze i vytisknout.

Očkování bez registrace

Očkování na vybraných místech je možné i bez registrace. Seznam očkovacích míst, mezi kterými lze filtrovat i ty nevyžadující registraci najdete na stránkách MZČR. Do očkování jsou již zapojeni i praktičtí lékaři.

Harmonogram očkování

Očkování proti koronaviru je dostupné všem zdarma. V případě vakcín Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca jsou třeba dvě dávky, vakcína Johnson  & Johnson má jen jednu. Posilující dávku očkování, které se někdy říká třetí, je možné získat nejdříve šest měsíců po poslední podané dávce. Registrovaní zájemci obdrží SMS s datem první a druhé dávky.

Třetí dávka vakcíny - tzv. posilující dávka 

Posilující dávka očkování, které se někdy říká třetí, je možné získat nejdříve šest měsíců po poslední podané dávce. Obdržet jí může každý bez ohledu na věk, zaměstnání anebo zdravotní stav. Primárně se však v tuto chvíli doporučuje osobám starším 60 let, jedincům s poruchami imunity, chronicky nemocným, zdravotníkům a zaměstnancům sociální péče. Z harmonogramu očkování vyplývá, že právě tyto osoby byly očkované před šesti a více měsíci. Posilující dávka platí i pro ty, kteří byli očkovaní jednou dávkou vakcíny Johnson & Johnson. Momentálně se řeší, zda interval nezkrátit na pět měsíců, u vakcíny Johnson & Johnson možná ještě více.

Certifikát o očkování, COVID Pas, Tečka a čTečka

Po obdržení druhé očkovací dávky, anebo v případě vakcíny Johnson & Johnson už po první dávce obdrží očkovaný certifikát o očkování. Ten je možný si stáhnout i na internetových stránkách ocko.uzis.cz. Certifikát představuje Covid Pas, s nímž je možné se prokazovat tam, kde to vyžadují aktuální nařízení. K snadnějšímu uchování certifikátu slouží aplikace Tečka, která může obsáhnout jeden nebo i více certifikátů, kupříkladu pokud je chce mít rodina pohromadě. Certifikát lze do Tečky nahrát skrze zmíněné stránky anebo naskenováním QR kódu z certifikátu. Podrobný návod lze nalézt na stránkách očkování. Kontrola certifikátu se provádí naopak aplikací čTečka, kterou používají provozovatelé v ČR, kteří mají certifikáty kontrolovat.

Podívejte se na video na téma Covid Pas a Tečka:

Covid pas a aplikace Tečka

Autor: var, swp, jon

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video