Letná před 30 lety a nyní. Porovnejte největší protesty | e15.cz

Letná před 30 lety a nyní. Porovnejte největší protesty

Petra Jansová

Na náměstích a ulicích v celém Česku si lidé zapálením svíčky připomněli 30. výročí studentské demonstrace ze 17. listopadu 1989. Tehdejší pokojná akce brutálně potlačená totalitním režimem odstartovala takzvanou sametovou revoluci. Zdaleka největší bylo shromáždění na pražské Letné, v sobotu stejně jako před třiceti lety. 


Modified Image
Original Image
Letná 1989: Demonstrace na Letné se pře 30 lety mělo zúčastnit odhadem od 750 do 800 tisíc lidí. Letná 2019: Sobotní akce pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii se podle organizátorů zúčastnilo až 300 lidí. Mobilní operátoři mluví o 257 tisících a policie o 250 tisících demonstrantů.
Modified Image
Original Image
Letná 1989: Sta tisíce lidí se na Letné sešly, aby podpořily požadavky Občanského fóra, a to především změnu ve vedení KSČ. Letná 2019: V sobotu se na Letenské pláni se lidé z celého Česka shromáždili proto, aby vyjádřili nesouhlas proti s konfliktem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), jeho vládě podporované KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi. “
Modified Image
Original Image
Letná 1989: Demonstraci na Letné tehdy přenášela živě i Československá televize. Letná 2019: Kromě přímého přenosu na televizním kanálu ČT24, se letošní demonstrace na Letná dostala i do popředí zájmu zahraničních agentur.
Modified Image
Original Image
Letná 1989: V sobotu 25. listopadu, kdy se konalo shromáždění na Letné, vydala Československá televize společně s Československým rozhlasem a pražským metrem prohlášení o tom, že se chystají podpořit generální stávku naplánovanou na 27. listopadu. Té se nakonec zúčastnilo 75 procent československých občanů. Letná 2019: Pořadatelé akce z uskupení Milion chvilek vyzvali Babiše, aby přestal zneužívat svou politickou, ekonomickou a mediální moc.
Modified Image
Original Image
Letná 1989: Současný prezident Miloš Zeman na manifestaci sklidil se svým projevem, v němž kritizoval především podfinancované školství, potlesk celé letenské pláně. Letná 2019: Český písničkář Jaroslav Hutka se na letenské pódium vrátil v sobotu 16. listopadu téměř po třiceti letech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery