TVÁŘE REVOLUCE: Vůdci studentů tehdy a dnes | e15.cz

TVÁŘE REVOLUCE: Vůdci studentů tehdy a dnes

Jiří Frydlewicz

Studentské hnutí bylo jednou z nejzásadnějších hybných sil revoluce. Šimon Pánek, Marek Benda, Martin Mejstřík, Pavel Žáček, Igor Chaun byly jedny z nejvýraznějších potav té doby. Silnou stopu nechávají v české společnosti i nyní, tři dekády od Sametové revoluce.

A kdo byly ženy sametové revoluce? To zjistíte zde.


Modified Image
Original Image
Šimon Pánek - Zakladatel studentského hnutí Stuha a jedna z nejvýraznějších tváří Sametové revoluce. Dnes je lektorem ve vzdělávací platformě ELAI. Získal mimo jiné medaili za zásluhy, kterou mu udělil Václav Havel či ocenění Evropan roku 2003.
Modified Image
Original Image
Marek Benda - Spolu s Pánkem stál u zrodu studentského hnutí. V roce 1990 také spoluzakládal Křesťanskou demokratickou stranu. V současnosti je Marek Benda nejdéle působícím poslancem České republiky. Od roku 1996 je členem ODS.
Modified Image
Original Image
Martin Mejstřík (vpravo) - V roce 1989 založil Studentské tiskové a informační centrum. Byl jeden ze spoluautorů manifestu Ukradená revoluce. Od roku 2002 působil šest let jako senátor a stal se členem Klubu otevřené demokracie. V současnosti se stáhl do ústraní a věnuje se osobnímu a rodinnému životu.
Modified Image
Original Image
Pavel Žáček - V roce 1989 se stal místopředsedou Studentského tiskového a informačního centra. Založil také nezávislý čtrnáctideník Studentské listy. V roce 2008 se stal prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. V současnosti je poslancem za ODS.
Modified Image
Original Image
Igor Chaun - Po 17. listopadu se stal členem Koordinačního stávkového výboru studentů FAMU. V současnosti se věnuje scénáristice, dokumentárním filmům a další tvorbě. Založil Český klub skeptiků Sisyfos.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery