O korunových dluhopisech se nemluví pravda, říká spoluzakladatel daňové kobry | E15.cz

O korunových dluhopisech se nemluví pravda, říká spoluzakladatel daňové kobry

Daniel Novák

Spoluzakladatel daňové kobry a dlouholetý přední manažer finanční správy Jiří Žežulka je už přes rok v soukromém sektoru. Ve skupině Apogeo radí firmám ohledně vztahů se státem a daněmi. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč mezi ním a Andrejem Babišem vypukl konflikt.

Přiznáte si podíl na startu mašinérie, v níž postihy daňových úniků můžou dopadat i na nevinné firmy?

Určitě ho mám. Za mého působení jsme se ale hodně bránili postihovat firmy v té části dodavatelského řetězce, do které se mohly dostat nevědomě. Tam jsme šli jen tehdy, když byla věc nesporná. Obecně také platí, že když takto postupuje daňová kobra, tedy policie v součinnosti s finanční správou, tak se málokdy splete. Když do toho jde finančák samostatně, tak se může stát, že zabije i firmu, kdo za nic nemůže. 

Jak to v praxi vypadá?

Nástroj, který byl původně zaměřený proti firmám, které byly jen prázdné schránky, a jejichž jediným majetkem byly peníze na bankovním účtu, je dnes aplikovaný proti velkým žijícím společnostem. Máme klienta, jemuž přišel zajišťovací příkaz na 380 milionů korun. Představte si, jaká je to pro společnost rána. Kolik firem, které by to byly schopné hned zaplatit, v Česku je? Takovouto hotovost drží málokterá společnost.

1080p 720p 480p 360p 240p
Miroslav Kalousek o problematice finanční správy a o tom, jak používají zajišťovací příkazy

Počet zajišťovacích příkazů ale loni klesl.

Z praxe vím, že tlak zatím neustupuje.

Co firmy ve vztahu ke státu trápí v daních nejvíce?

Za nejpalčivější považují klienti délku řízení, zadržování daňových odpočtů ve vztahu ke kontrolním hlášením. Mám nového klienta, jemuž finanční úřad zadržuje už dva roky tři miliony korun a nemá šanci se k nim dostat. Je správně, že finanční úřady prověřují. Nemůže to ale trvat tak dlouho, protože je to na hranici toho, co zákon finanční správě umožňuje.

Nedávno jste kritizoval zprávu vašeho nástupce v Generálním finančním ředitelství o vyšetřování korunových dluhopisů. Proč?

Nerozumím číslům, která tato zpráva uvádí. Myslím, že je někdo záměrně upravuje tak, aby je potom mohl použít pro jiné účely. Že někdo do čísel v tabulce o korunových dluhopisech zahrnul i úkony finanční správy, které s dluhopisy nesouvisí, je možná snaha zmást méně informované poslance a navodit dojem, že se skutečně něco děje. Finanční správa se tím ale diskredituje před veřejností, protože státní úřad lhát nemá.  

S represí šetříme, říká Schillerová. Finanční správa vydala pět tisíc zajišťovacích příkazů

Kritice jste podrobil i elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení. Co vám na nich vadí?

To je trochu jinak. Co se týče EET, byl to jediný možný nástroj, který bylo možné v České republice zavést. Finanční správa zaslouží velkou pochvalu za to, jak zavedení EET zvládla. Kritizuji však fiskální očekávání. Osmnáct miliard daňových výnosů mi tam nevychází. Kontrolní hlášení určitě zabralo, je to dobrý nástroj. Jak s ním finanční správa pracuje je jiná věc. Ale přeci nemůžeme tvrdit, že když inkaso DPH za loňský rok stouplo o sedmnáct miliard korun, že z toho dvanáct miliard udělalo kontrolní hlášení. To by ekonomický růst, který byl loni velký, zbývalo jen pět miliard. A to přeci nedává smysl.

Proč jste vlastně z Generálního finanční ředitelství odešel?

Finanční správa v určité chvíli přestala mít zájem o mé služby. Rozhodl jsem se odejít dobrovolně.

Měl jste nějaký konflikt s Andrejem Babišem?

Dostal jsem úkol, který jsem nesplnil. Určité věci člověk nemůže vyměnit za židli generálního ředitele. Jsou morální zásady, které se neporušují. Osobně si myslím, že když člověk pracuje pro státní instituci a pracuje pro ní dobře, tak by pro ně stát měl mít i po odchodu z vrcholných pozic uplatnění. Není dobře, když odcházejí na druhou stranu. Moje představa byla, že dlouholetý ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek, který udělal spoustu dobrých věcí, rozhodně neměl být vyhozen. To byla moje podmínka, když jsem funkci na GFŘ bral. Pan ministr záhy začal trvat na tom, abych ho vyhodil. Řekl jsem, že to neudělám.  


Více o tématu státních zásahů proti daňovým únikům čtěte ve středečním vydání deníku E15.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!