Export: Čekají nás po intervencích horší časy. Štěstí ale přeje připraveným | E15.cz

Export: Čekají nás po intervencích horší časy. Štěstí ale přeje připraveným

Export: Čekají nás po intervencích horší časy. Štěstí ale přeje připraveným
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Walter Siegmund via Wikimedia Commons

ČTK

Exportéry po konci intervencí na oslabení koruny čekají podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka těžší časy. Firmy, které výhody intervenčního režimu využily k investicím a posílení konkurenceschopnosti, by to však podle něj nijak existenčně ohrozit nemělo. "Ti, co se nepřipravovali, budou mít problémy," řekl Daněk. Ukončení intervenci nebylo překvapením, čekalo se každým dnem, dodal.

Kurz koruny nyní podle Daňka bude zažívat výrazně větší výkyvy, než tomu bylo doposud. "Čekáme prudkou volatilitu s posilujícím trendem," řekl Daněk k možnému vývoji kurzu. Režim devizových intervencí s cílem udržet kurz nad 27 korun za euro trval přes tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013.

Analytik Lukáš Kovanda se rozpovídal o tom, kam může posílit koruna: 

1080p 720p 480p 360p 240p
Lukáš Kovanda se rozpovídal o tom, kam zamíří v tomto roce koruna. Dočkáme se silnější měny?

Proti výkyvům kurzu se různými finančními instrumenty podle Daňka zajistilo přes 70 procent exportérů. "Kdo se nezajistil, je pro něj nyní těžká rada. Už je na zajištění pozdě nebo za mnohem horších podmínek než byly do včerejška," uvedl.


Speciál E15 o intervencích čtěte zde >>>


ČNB ukončila intervence. Měna posílila pod 27 korun za euro

Asociace exportérů na konci března na Exportním fóru v Mladých Bukách uvedla, že devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Export tuzemských firem loni stoupl o 2,3 procenta na rekordní téměř čtyři biliony korun. Podle Daňka ale takto pozitivní vývoj končí.

1080p 720p 480p 360p 240p
Co jsou intervence ČNB?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!