Zeman: Hrdý národ má mít silnou měnu | E15.cz

Zeman: Hrdý národ má mít silnou měnu

ČTK

Prezident Miloš Zeman je velmi rád, že Česká národní banka zrušila kurzový závazek. Hrdý národ má mít silnou měnu, řekl prezident při setkání s obyvateli Čáslavi, do které zamířil druhý den návštěvy Středočeského kraje. 

Zeman připomněl, že byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení. Režim devizových intervencí s okamžitou platností ukončila po více než třech letech Bankovní rada České národní banky.

"Hrdý národ má mít silnou měnu, abychom se, když vyjedeme do zahraničí, nemuseli stydět za to, že naše znehodnocená měna nám znemožňuje užít pořádně zahraniční dovolenou," řekl Zeman.

Zeman o vztahu s Putinem a Trumpem:

1080p 720p 480p 360p 240p
Zeman o Putinovi a Trumpovi: Nabízím jim Lány

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce letošního ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.

Zásah ČNB v listopadu 2013 vyvolal vlnu kritiky od části ekonomů i od politiků. Zeman například v listopadu 2013 řekl, že intervence nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám.

Zeman je na prezidentské návštěvě středních Čech počtvrté. Ve středu navštívil krajský úřad v Praze a město Slaný na Kladensku. Zavítal do Kostelce nad Černými lesy u Prahy a Čáslavi na Kutnohorsku, čeká ho ještě cesta do Benešova. V pátek cestu po regionu uzavře opět ve Slaném.

Niedermayer varuje: Přestřelení kurzu by způsobilo vyšší nezaměstnanost a nižší růst mezd

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!