„Stop imigrantům a Drahošovi“ není protiprávní slogan, rozhodl soud

volební štáb Miloše Zeman v pražském Top Hotelu

volební štáb Miloše Zeman v pražském Top Hotelu Zdroj: Vackova Anna

volební štáb Miloše Zeman v pražském Top Hotelu
Kandidáti na prezidenta Zeman a Drahoš v televizní debatě
3
Fotogalerie

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl první ze stížností na kampaň vítěze prezidentské volby Miloše Zemana, podali ji čtyři lidé z Prahy. Prokazatelné porušení zákona, které by hrubě ovlivnilo výsledky, volební senát nezjistil. Uchopení tématu migrace ani heslo "Stop imigrantům a Drahošovi" nelze podle soudu považovat za protiprávní, byť se slogan mnohým mohl zdát zavádějící či nepravdivý. Soud zamítl také 11 jiných stížností na prezidentskou volbu, dalšími se ještě bude zabývat.

Soud může zasahovat jen ve výjimečných případech, kdy jsou volební zákony porušeny ve velkém rozsahu, vysoké intenzitě a s prokázaným účinkem na výsledek. Jinak je nutné respektovat vůli voličů. Pro pisatele stížností i volební senát je podle dnešního rozhodnutí obtížné splnit zákonný požadavek a prokázat, že způsob vedení kampaně a jejího financování měl konkrétní dopad.

"Je třeba si však uvědomit, že to je zejména proto, že do voličovy hlavy nikdo nevidí. Volba je tajná, volič se může rozhodnout jakkoli. A pokud nemá nikdo, ani soud, možnost zjistit, jak který volič hlasoval, nemůže ani ověřovat, proč tak hlasoval. Za takové situace je třeba respektovat svobodný výkon volebního práva každým z voličů," řekl soudce zpravodaj Tomáš Langášek. Poukázal na to, že někoho může tvrdá kampaň oslovit a získat, jiného odradit, další se rozhodne třeba podle barvy kravaty nebo tónu hlasu kandidáta.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že vyjádření soudu komentovat nebude. Vyjádření Jiřího Drahoše, Zemanova soupeře ze 2. kola prezidentských voleb, ČTK zatím nezískala.

Už v minulých dnech soud postupně odmítal některé další stížnosti na volby, mj. pro předčasnost anebo kvůli tomu, že se týkaly již uzavřeného procesu registrace kandidátů. Podobně dnes soud naložil se stížnostmi právního aktivisty Tomáše Peciny a podnikatelky Terezie Holovské, kteří zpochybňovali registraci pěti kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců. Holovská se na soud neúspěšně obrátila už před volbou.

Dnes poprvé se soud vyjádřil ke kampani. Zemanovi lze podle soudu přičítat aktivity formálně zaštítěné spolkem Přátelé Miloše Zemana. Spolek například masivně vylepoval billboardy. Volební senát považuje za krajně nepravděpodobné, že by Zeman neměl na kampaň vedenou v jeho prospěch žádný vliv.

Slogan "Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana!" označil soud za povrchní a prázdný - ovšem jako mnoho dalších volebních hesel. Personalizace a zkratkovitost je v kampaních přípustná.

"Kampaň vyžaduje jisté zkreslení, jistou zkratkovitost, nelze říct, že by tím vítězný kandidát vykročil ze zákonných mantinelů," řekl Langášek.

Migrace patří k zásadním tématům současnosti, připomněl soud. Těžko tedy vyčítat kandidátům na prezidenta, že se k ní vyjadřují, ačkoliv její přímé ovlivnění není v kompetenci hlavy státu.

Pochopitelná je prý i snaha vymezit se právě prostřednictvím migrace vůči protikandidátovi Jiřímu Drahošovi, byť i ten se stavěl proti kvótám a jeho stanoviska byla komplexnější, neodpovídala tedy "černobílému diktátu zkratkovitého sloganu". Podle soudu nelze popřít, že se oba kandidáti ve stanoviscích částečně lišili.

"Hypotéza, že mnozí voliči takto vyvolané emoci podlehli a že jen v důsledku tohoto (dílčího) prvku kampaně se rozhodli hlasovat pro vítězného kandidáta, je však spekulativní a především v soudním řízení, nutně postaveném na faktech, nikoli dojmech, neuchopitelná," stojí v usnesení.

Lhůta pro rozhodnutí o všech volebních stížnostech končí soudcům 21. února. Zbývá jich 22 ze sedmi desítek.