Babiš: Premiér uzavřel pakt s Kalouskem | E15.cz

Babiš: Premiér uzavřel pakt s Kalouskem

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) soustavně porušuje koaliční smlouvu a uzavřel pakt s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Sdělil to vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v reakci na Sobotkův výrok o "mocenském paktu" Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. 

Sobotka navrhl Hradu odvolání Babiše, ale Hrad podobu návrhu zpochybňuje. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dnes stejně jako Babiš prohlásil, že Sobotka je v paktu s Kalouskem.

Sobotka mluvil o mocenském paktu Babiše se Zemanem v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Právo. Podle premiéra se Zeman a Babiš vzájemně podporují a nekomentují svoje excesy. "Pan Sobotka uzavřel pakt se mnou. Ten pakt se jmenuje koaliční smlouva, kterou on a jeho ministři kontinuálně porušují," sdělil Babiš. Sobotka podle něj "uzavřel pakt s panem (předsedou TOP 09 Miroslavem) Kalouskem".

Redaktor Přibil: S Babišem jsem se sešel několikrát, vnímal jsem ho jako šéfa

Obdobně komentoval Sobotkův výrok mluvčí prezidenta. "Pan premiér vede vládu, která je složená z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, takže to byl pan premiér, který uzavřel pakt s Andrejem Babišem. To, že ho teď vypovídá, je pouze účelová záležitost," řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček České televizi. Na twitteru Ovčáček uvedl, že "je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Kalouskem".

1080p 720p 480p 360p 240p
Vládní krize přehledně: Takhle graduje válka Sobotky, Babiše a Zemana

"Dnes chce pan Kalousek podpořit menšinovou vládu pana Sobotky, kde nebudu já. Tak o jakém paktu tady pan premiér mluví?" prohlásil Babiš. Kalousek ale v pátek novinářům řekl, že TOP 09 vládu nepodporuje. Pouze by TOP 09 nevyslovila vládě nedůvěru, byť by byla menšinová. Důvodem je podle Kalouska to, aby se rozhodujícím hráčem nestal prezident Zeman.

Sobotka: Zeman se vysmál ústavě a je spojen s Babišem

Sobotka v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Babiše. Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Zeman uvedl, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto premiér v pátek oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!