Senátoři lidovců a Starostů pochybují o spolupráci | E15.cz

Senátoři lidovců a Starostů pochybují o spolupráci

Zuzana Štíchová - Blesk.cz

Trhliny ve vztazích mezi lidovci a Starosty se zřejmě projeví i na senátní úrovni. Přestože šéfové obou klubů si to nemyslí, třeba liberecký senátor Michael Canov (STAN) se staví k další spolupráci obezřetně a postavil ji na úroveň vztahů s jakoukoliv jinou stranou. Dosud měli přitom oba kluby velmi blízké vztahy a pořádají dokonce i společné tiskové konference. 

Nejednotné je ve svém dalším postoji k lidovcům hnutí STAN. Po „zpátečce“, kterou KDU-ČSL zařadila kvůli nepřesvědčivým průzkumům, neví senátoři „zhrzeného“ koaličního partnera, co s tím.

Zatímco předseda senátorského klubu Jan Horník se tváří, že se nic nestalo. Jeho stranický kolega Michael Canov má opačný názor. „Mě to přinejmenším mrzí, protože my jsme byli připraveni na společný projekt. Já tomu ještě trošku věřím dodneška, byť vidím kolem sebe, že názor KDU-ČSL je trošku jiný,“ řekl optimistický starosta Božího Daru Horník pro Blesk.cz.

Komentář Martina Čabana: Starostové a návrat na první stránky

„Je to vlastně zrada, útok na slabšího partnera. Řekli vlastně, vy budete jenom náš apendix. Starostové se cítí zhrzeni,“ prohlásil ale Canov, který je pro změnu starostou severočeské Chrastavy. Na dotaz zda by podle něj mohla pokračovat spolupráce dále, pak dodal: „Pokud se to rozpadne, tak nemohla. Samozřejmě to neznamená, že by třeba nespolupracovali senátoři v Senátu, ale to se spolupracuje i se senátory dalších klubů.“

A to je ve zkratce aktuální nálada v táboře úspěšného hnutí na úrovni regionální politiky. Souboj hrdosti a vytyčeného cíle - dostat se poprvé jako plnohodnotný subjekt do Sněmovny. „Před Starosty je teď velmi těžké dilema. A sice - buď tu nabídku přijmout, a pak Starostové budou podle mého názoru zcela jistě zastoupeni v Parlamentu, nebo ji odmítnout a kandidovat samostatně. Pak ovšem mají šanci pouze v případě, že dojde k radikální až bych řekl šokové změně ve vedení,“ ví Canov, který chce výměnu celorepublikového lídra. Do čela se chce touto formou totiž vrátit liberecký hejtman Martin Půta.

Zbyde něco z koalice? Ve STAN převládá názor kandidovat samostatně

To lidovci se snaží být za každou cenu vstřícní a komplikace v Senátu nepřipouštějí. „Záleží to teď na STANu, tedy na Starostech, ale já myslím, že by nemělo, v Senátu určitě ne. Máme tu dvojblok vytvořený už delší dobu, v regionech to také funguje,“ poznamenal předseda klubu lidovců Petr Šilar. „My jsme museli za tu záchrannou brzdu zatáhnout, STAN jsme na to samozřejmě upozorňovali už dříve,“ řekl pro Blesk.cz s tím, že Starostové neměli s takovým řešením tehdy problém. „STAN má trošku vnitřní problémy,“ potvrdil rozpolcenost senátní kolega.

„Zlobíte se?“ „Ne.“

Senátoři KDU-ČSL a STAN mají sídlo v Senátu dokonce na jednom patře, jejich setkání jsou tak nevyhnutelná. Jedno z prvních mezi oběma předsedy popsal Jan Horník. „Přišel za mnou předseda klubu KDU-ČSL s dotazem, jestli se na něj nezlobím. Já říkám, proč bych se měl zlobit. Vždyť budeme pokračovat úplně stejně, jako to bylo do té doby. Měli jsme společnou tiskovku bez toho, aby to naše předsednictva vůbec věděla,“ dokumentoval svůj postoj.

Pokračování článku najdete na serveru Blesk.cz >>>

Bělobrádek s Gazdíkem se v prezidentské volbě chtějí postavit za Drahoše
Koalice Lidovců se STAN by se do Sněmovny nedostala, hnutí ANO dále vede, uvádí průzkum
Aktuální předvolební průzkumy nejsou průkazné, nepopisují realitu, říká Gazdík

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: Zuzana Štíchová - Blesk.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!