Sobotka bude k memorandu o lithiu žádat doporučení právníků

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka Zdroj: Foto ČTK, koláž Aha!

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si nechá poradit od právníků, jak postupovat s memorandem o lithiu, k jehož zrušení v pondělí večer vyzvala kabinet Sněmovna. Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil, že Sobotka počká, až bude usnesení doručeno na Úřad vlády.

"Poté chce požádat právní experty, aby se k tomuto usnesení vyjádřili a doporučili další postup. Memorandum, o kterém včera jednala Poslanecká sněmovna, je totiž z povahy věci nezávazné, nemá žádné právní důsledky a vláda navíc není jeho účastníkem," uvedl. Ministři za ANO už zrušení platnosti memoranda ve vládě minulý týden prosazovali, ale neuspěli.

Lubomír Zaorálek, který je lídrem ČSSD ve víkendových volbách, novinářům řekl, že kauza lithia má před hlasováním o novém složení Sněmovny překrýt skutečné problémy. "Byla to šance, aby dostali práci lidé v Ústeckém kraji. Jestli začneme vést právní spory a válku, tak výsledkem bude, že se lithium těžit nebude," řekl. Dodal, že je mu trapné, že se někdo pustil před volbami do dohody, která měla posílit pozici státu.

Dohodu uzavřel s australskou společností European Metals Holdings před dvěma týdny ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Čas na analýzu usnesení si vezmou i těžaři, řekl generální ředitel společnosti Geomet, kterou EMH vlastní, Richard Pavlík.

Lithium by podle poslanců měl v Česku těžit státní podnik. Usnesení Sněmovny jsou pro vládu doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat. Poslanci požádali vládu, aby "memorandum vzhledem ke zřejmé neurčitosti jeho předmětu prohlásila za nulitní". Komunisté ještě prosadili text, kterým Sněmovna říká, že memorandum je nezávazné a nemůže mít vliv na případné arbitráže podle dohod o ochraně investic.

Senát, v němž má převahu ČSSD, ve čtvrtek vyzval politiky z hnutí ANO a KSČM, aby nenadřazovali své politické zájmy a způsob vedení volební kampaně nad zájmy Česka.