Starostové samostatnou kandidaturou tříští politické síly, tvrdí lidovci. Doufají však ve spolupráci | E15.cz

Starostové samostatnou kandidaturou tříští politické síly, tvrdí lidovci. Doufají však ve spolupráci

ČTK

Dnešní rozhodnutí Starostů a nezávislých (STAN) jít do podzimních parlamentních voleb samostatně znamená podle lidovců zbytečné tříštění sil a přibližuje hrozbu monopolu jedné strany. Podle lidovců měla společná kandidátka šanci získat víc hlasů. Lidovci věří tomu, že budou se starosty spolupracovat po volbách.

Lidovci se STAN uzavřeli v dubnu smlouvu a do říjnových voleb chtěli jít jako koalice. Pro vstup do Sněmovny by potřebovali aspoň deset procent hlasů. Jejich výsledky v předvolebních průzkumech se k tomuto číslu ale neblížily. Vedení KDU-ČSL pak vyzvalo Starosty, aby kandidovali na lidovecké kandidátce. Hnutí to dnes odmítlo.

Starostové se nepřipojí na kandidátku lidovců, odmítli to na celostátním sněmu

Lidovci uvedli, že rozhodnutí Starostů litují, ale respektují ho. "Dnešní výsledek jednání hnutí STAN podle nás znamená zbytečně tříštění sil demokratických stran a přibližuje nás hrozbě monopolu jedné strany," uvedlo vedení KDU-ČSL v prohlášení. Podle něj lidovci nepovažují postoj STAN za "konec snah o integraci středových stran" a věří, že se Starosty budou po volbách spolupracovat. Chtějí pro voliče a voličky představovat "možnost alternativy jedné strany".

Podle posledních předvolebních průzkumů by nyní nejvíc hlasů získalo hnutí ANO, podpořila by ho třetina volících. Lidovci by dostali asi sedm procent, STAN necelá dvě procenta.

Glosa Martina Čabana: Nečitelní Starostové

KDU-ČSL uvedla, že Starostům dala "férovou nabídku", měli mít šest lídrů kandidátek a osm druhých míst. S tím počítala koaliční dohoda. Podle ní mělo lidovcům připadnout na listinách 60 procent míst, starostům 40 procent. Stejně se oba subjekty měly podělit i o náklady na společnou kampaň. Podle dřívějšího Gazdíkova vyjádření měla stát asi 50 milionů.

STAN chce koaliční smlouvu změnit na volnější dohodu o spolupráci, a to ve čtvrtek. Starostové a nezávislí podle svého předsedy Petra Gazdíka nabízená místa na lidovecké kandidátce odmítli kvůli identitě svého hnutí. Nechtějí, aby jejich značka zanikla. V posledních volbách kandidovali pod hlavičkou TOP 09. Pro samostatnou kandidaturu hlasovali dnes kromě jediného všichni členové širšího vedení hnutí.


Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!