Státní zaměstnanci dostanou přidáno. Rozhodne se v letních měsících | E15.cz

Státní zaměstnanci dostanou přidáno. Rozhodne se v letních měsících

Jana Havligerová

Nízké platy už zaměstnancům státu nestačí. Přidávat se bude, komu, kdy a o kolik se rozhodne přes léto. Ministr financí chce šetřit, rezort práce navrhuje tři možné varianty růstu platů a je ochotný přistoupit na kompromis.

Velkorysé plány exministra financí Andreje Babiše nejspíš vezmou zasvé. Jeho nástupce Ivana Pilného ale kvůli nim čeká horké léto. Řeč je o platech ve veřejné sféře, jednom ze závazných vládních výdajů. Zatímco Babiš slíbil, že stát sumu určenou na platy napřesrok navýší o 21,8 miliardy korun, Pilný by rád ušetřil.

Šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která s obtížemi počítá, pro jistotu připravila tři varianty možného růstu platů, jednu z nich označuje za kompromis. Shoda mezi rezorty zatím neexistuje ani na jednom z návrhů.

Glosa Martina Čabana: Rozpočtový Ježíšek bude nadělovat

Připravené verze se liší jak v základních parametrech, tak také v tom, o kolik a kdy by se měly platy ve veřejné sféře zvyšovat. Růst by se podle nich měl pohybovat mezi osmi až třinácti procenty, a to buď od listopadu, nebo až od ledna příštího roku. Na listopadové přilepšení by rezort financí musel najít peníze už v letošním rozpočtu, největší finanční zátěž by ale čekala státní pokladnu napřesrok.

Kompromisní varianta, v jejíž schválení doufá Marksová, počítá s tím, že od letošního listopadu by se o osm procent zvedly platy učitelů, pracovníků radnic a magistrátu a také lidem ve státní službě. Poslední skupiny by se dalšího navýšení dočkaly v lednu, platy by jim vzrostly o třináct procent. Nový rok by s novým platovým výměrem mohli oslavit také lékaři a sestry či pracovníci v kultuře.

Nebraňte nám konkurovat, brání se soukromí dopravci. Stát chce chránit veřejné spoje

Nárůst by byl osmiprocentní. Tato varianta by letos stála stát 1,5 miliardy, samosprávy by musely vydat zhruba 335 milionů korun. V roce 2018 by musel státní rozpočet vydat necelých osmnáct miliard.

Finančně náročnější varianta kalkuluje s růstem platů pro učitele, pracovníky samospráv a lidi ve státní službě o jedenáct procent od letošního listopadu. Lékaři, sestry, nepedagogičtí pracovníci, lidé v kultuře a technické a administrativní síly by si pak od ledna polepšili o osm procent. Celkové náklady letos a příští rok by představovaly téměř 25 miliard. Definitivně jasno by mělo být na začátku září.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!