Tahanice o Paroubka. Cerhenická ČSSD schválila jeho návrat do strany, Praze navzdory

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek Zdroj: Anna Vackova, E15

Sociální demokraté v Cerhenicích na Kolínsku schválili přijetí bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Jiřího Paroubka do strany. Učinili tak přesto, že se proti jeho návratu postavilo vedení pražské ČSSD. Přihlášku a usnesení místní organizace Cerheničtí pošlou pražským orgánům, které by měly záležitost znovu projednat, řekl předseda ČSSD na Kolínsku a cerhenický starosta Marek Semerád. Další neshody ve straně se projevily z odlišných důvodů také na jihu Čech.

Schůze ČSSD v Cerhenicích se podle Semeráda zúčastnilo téměř 50 z 89 členů, přítomen byl i Paroubek. Pro přijetí zvedli ruku téměř všichni, proti byl pouze jeden hlasující a jeden se zdržel. "Přijali jsme pana Paroubka za člena a zahájili jsme proces jeho vstupu," uvedl Semerád.

Opětovný vstup Paroubka do strany musí podle stanov schválit jeho původní domovská organizace a také příslušný okresní a krajský výkonný výbor. Pražský výbor sociální demokracie ale už Paroubkův návrat zamítl. Podle Semeráda by nyní měla být věc znovu projednána.

Cerheničtí sociální demokraté nyní přihlášku s usnesením o přijetí Paroubka pošlou pražským orgánům, tedy Paroubkově původní místní organizaci, obvodnímu výboru a krajskému výkonnému výboru pražské ČSSD.

Zároveň už požádali předsedu středočeské ČSSD Jana Hamáčka, aby jim pomohl a pokusil se názor pražských sociálních demokratů změnit. "Věříme, že ten jeho vstup se povede a že se nám podaří negativní stanovisko pražských orgánů zvrátit," dodal Semerád.

Paroubek, kterému bude v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany.

V říjnu 2011 ale oznámil odchod z ČSSD a spoluzaložil stranu Národní socialisté - levice 21.století (LEV 21), která však ve volbách neuspěla. Z čela LEV 21 Paroubek odešel v roce 2014. V politice se tehdy rozhodl skončit, aby se mohl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Jihočeskou ČSSD štěpí postoj k Zimolovi 

Rozpory ve straně jsou ale patrné také na jihu Čech. Kandidátku jihočeské ČSSD pro říjnové parlamentní volby opouštějí další čtyři lidé. Poté, co vedení strany vyškrtlo z listiny bývalého hejtmana Jiřího Zimolu, odstoupilo na jihu Čech už devět kandidátů. Oznámili rezignaci na místo na kandidátce manželé Svobodovi, Pavel Ounický a Iva Ambrusová, většinou kandidáti z nižších míst listiny.

Novinářům to po zasedání krajského výkonného výboru jihočeské ČSSD oznámili zástupci regionálního vedení strany. Podle mluvčího strany Mikuláše Klanga to nemá vliv na sestavení kandidátky.

Z kandidátní listiny už před několika dny odstoupil její tehdejší lídr Stanislav Mrvka, Jindřich Florián, Josef Eigner, Miloš Juha a také hejtmanka Ivana Stráská. Všichni kvůli tomu, že vedení strany vyřadilo z posledního 22. místa kandidátní listiny bývalého hejtmana Zimolu. Vedení ČSSD to odůvodnilo tím, že by sociální demokracii mohly uškodit kauzy spojené se Zimolovým jménem. "Už tomu nerozumím, spíš mi to připadá jako podkopávání ČSSD. Ti, co chtěli, mohli tento krok udělat hned, když věděli, že Jiří Zimola na kandidátce nebude. Musím říct, že to nechápu, protože pořád bojujeme za jeden dres," uvedl lídr jihočeské ČSSD pro parlamentní volby Ondřej Veselý.

Sociální demokracie podle mluvčího strany Klanga respektuje rozhodnutí členů jihočeské ČSSD, že odstoupí. "Kandidovat je právo, nikoli povinnost," sdělil. "Tento krok nemá vliv na sestavení kandidátky, o jejíž podobě rozhodnou členové v průběhu července," doplnil.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v případě Zimolova vyškrtnutí argumentoval tím, že by straně mohly uškodit kauzy stavby rekreačního domu v Lipně nad Vltavou pro bývalého hejtmana nebo otázka odměn na manažerských místech v krajem řízených nemocnicích. Jihočeští sociální demokraté se několikrát pokoušeli jednat o Zimolově návratu na kandidátní listinu.

Tento krok však odmítl po Sobotkově odchodu z čela strany i jeho nástupce Milan Chovanec. Veselý věří, že další lidé už kandidátní listinu sociálních demokratů neopustí. Podle něj se v jihočeské ČSSD nevede boj mezi přívrženci Jiřího Zimoly a jeho případnou opozicí, i když to tak může navenek vypadat.

"Tyhle myšlenky mě vůbec nenapadají. Já se snažím z pozice lídra situaci ustálit, vyrovnat váhy mezi ústředím a jihočeskou organizací. Pokud chtějí někteří lidé sváry vyvolávat, tak mě to mrzí," řekl Veselý.

Jihočeská kandidátka má nyní obsazeno 20 míst. Další dvě pozice bude strana teprve doplňovat. Za bývalým starostou Písku Veselým zůstává na druhém místě náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola a třetí místostarostka Tábora Olga Bastlová.