Srovnání: Spořicí účty za srpen 2022. Který je nejlepší? | E15.cz

Srovnání spořicích účtů. Která banka nabízí nejvýhodnější spoření?

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Banky reagují na zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB i na aktuální ekonomickou situaci. Během posledních týdnů tak u mnohých směrem nahoru poskočily úrokové sazby na spořicích účtech. Kdo nabízí nejlepší úrok?

S inflací související ztráta hodnoty peněz a vytrvale rostoucí úrokové sazby ze strany ČNB a následně komerčních bank se podepisují na zájmu klientů o spořicí produkty. Alespoň jeden spořicí účet má vedle běžného účtu dle nedávného průzkumu Expobank dokonce 61 procent Čechů starších 26 let. S eskalací situace na trhu pak atraktivita spořicích účtů v očích klientů ještě stoupá. „Zájem o spořicí účty je rozhodně stále výrazný. Dokonce bych řekl násobné větší než obvykle,“ potvrzuje Jiří Ušjak, konzultant společnosti 4fin.

Banky současný zájem ještě přiživují navyšováním sazeb, některé mění dokonce i limity atraktivně úročených vkladů. Aktuální je to třeba pro banky Moneta Money Bank či Air Bank. Ty před nedávnem začaly úročit vklady klientů až do výše 500 tisíc korun, donedávna vyšší sazba vztahovala přibližně na poloviční objemy.

Z hlediska výše vkladů pak klienty nijak neomezují Trinity Bank či Expobank. Na druhé straně pak stojí Česká spořitelna, Komerční banka či Fio banka. Tyto banky úročí vklady klientů pouze do částky 200 tisíc korun.

Samotnou úrokovou sazbu pak některé finanční domy podmiňují určitou aktivitou na účtu spořicím, resp. běžném, na který se spoření váže. Kupříkladu třeba u Air Bank je nutné být aktivním klientem a tedy pětkrát za měsíc zaplatit kartou.

Obdobné je to u Monety. Sazba je složena ze základního úroku 3,5 procenta ročně s dodatečným bonusem, který banka zvýšila na 1,6 procenta (celkem tedy 5,1 procenta ročně). Právě zmíněný bonus získá klient v případě aktivního využívání běžného účtu. „To znamená příjem na běžném účtu alespoň 20 tisíc korun měsíčně a zároveň ve stejném období uskutečnit minimálně 5 plateb kartou,“ upřesňuje Artur Galstyan.

Jakou sazbu nyní dostanete na spořicím účtu?

Banka spořicí účet úrok (v procentech, p.a.) podmínka
Trinity Bank Dobrý klient 4,08 bez podmínek (při fixaci na jeden rok až 5,08)
MONETA Money Bank Spoříto A, Spoření A 5,10 do 500 tisíc korun a při splnění podmínek - běžný účet, příjem min. 20 tisíc korun, 5 plateb kartou měsíčně
Expobank NEO účet 4,61 bez podmínek
Banka CREDITAS Spořicí účet + 4,50 do 350 tisíc korun
J&T Banka Spořicí účet 4,25 minimální vklad 1 milion korun
Hello bank! Hello spoření 4,50 do 200 tisíc korun
Air Bank Spořicí účet 4,00 do 500 ticín korun a 5 plateb kartou měsíčně
Raiffeisenbank Spořicí účet HIT PLUS 4,50 do 250 ticíc korun/ aktivní využívání běžného účtu
Equa bank Spořicí účet HIT 3,00 do 200 tisíc korun/ 3 platby kartou měsíčně
mBank mSpoření 5,00 do 100 tisíc korun
ČSOB Spoření s bonusem 3,30 do 1 mil. korun
Česká spořitelna Spoření ČS 3,25 do 200 tisíc korun
Komerční banka KB Spořicí konto Bonus 3,30 do 200 tisíc korun
Fio banka Fio konto 4,50 do 200 tisíc korun
UniCredit Bank Spořicí účet SAVE 2,50 do 500 tisíc korun

Příležitost pro menší banky

Vyšší sazby jsou cesta ke klientům, přetrvává však obvyklý stav – kdy se „velké ryby“ drží zpátky a malé finanční domy se snaží upoutat zákazníky – nabízí relativně slušné úroky jak na termínovaných vkladech, tak na spořicích účtech.

„Velké bankovní domy na zvyšování sazeb reagují v případě vkladových produktů pomalu a neochotně, protože zákazníky přilákat nepotřebují. Ve výsledku tak na svých nízkých sazbách vydělávají, protože když jim střadatel poskytne své peníze a banka je dál využívá například ve formě půjček jiným lidem, celý rozdíl mezi bankovní sazbou a hlavní úrokovou sazbou připadne bance,“ uzavírá Filip Louženský, analytik investiční platformy Portu.

Spořicí účty se těší velkému zájmu, s rezervami je to horší

Rychlé zdražování, s inflací související ztráta hodnoty peněz a zároveň opakovaně rostoucí úrokové sazby na straně ČNB a komerčních bank se projevují na zájmu klientů o spořicí účty.

Alespoň jeden má vedle běžného účtu 61 procent Čechů starších 26 let. Téměř polovina z nich (49 procent) si na něj uložila desítky tisíc korun, mezi sto až pěti sty tisíci korun to bylo 43 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumů, který si před nedávnem nechala zpracovat Expobank CZ.

K obdobným výsledkům z hlediska zájmu došla i Česká spořitelna. Spořicí účet (výhody Plus účtu) využívá již více než 1,85 milionu jejich klientů, což je 90 procent primárních bankovních klientů Spořitelny. Na druhou stranu finanční rezervu alespoň ve výši tří měsíčních platů jich má měně než polovina z nich. Pravidelně měsíčně investuje 320 tisíc klientů, přičemž průměrná výše částky, kterou klienti Spořitelny investují, se pohybuje okolo tří tisíc korun.

Zdražování v Česku: Vývoj cen základních potravin za posledních sedm let

Video se připravuje ...
Zdražování v Česku - Vývoj cen základních potravin od roku 2015 do poloviny roku 2022

Autor: onk

Mzdová kalkulačka

Newslettery