Technologické milníky značky Braun | E15.cz
Partnerem projektu je Braun

Technologické milníky značky Braun

Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
Braun
tyc_braun
tyc_braun
tm
tm
tm
tm
tm
tm
1/27
BraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBraunBrauntyc_brauntmtmtm

 

 

Za 100 let své existence vyvinul desítky přelomových a inovativních vynálezů. Některé z nich pomohly vytvořit zcela novou produktovou kategorii, jiné posloužily jako inspirace pro další firmy, mezi nimiž nechybí ani americký Apple.

 

 

 

 

1921   Skromný začátek stoleté cesty

Max Braun zakládá ve Frankfurtu nad Mohanem svou první vlastní dílnu, kde vynalezl mimo jiné konektor hnacího řemene, jakousi „sešívačku“, která mohla zkrátit, prodloužit, nebo dokonce opravit hnací řemeny v dílnách a továrnách. Braunovi se podařilo novinku díky účasti na mezinárodních výstavách a schopnosti komunikovat v angličtině prodat do dalších zemí a dosáhnout s ní mezinárodního úspěchu.

 

 

1932   První přijímač rozhlasu vlastní výroby

Už ve dvacátých letech se Braun zabýval výrobou součástek pro existující rádia. Úspěchy v této činnosti nakonec vedly také k uvedení prvního modelu přijímače značky Braun. Nejenže výrobek nazvaný Cosmophon 333W odstartoval novou etapu v historii firmy, ale jeho design se stal i součástí loga v podobě zvětšeného písmene „A“.

 

 

1934   Hi-Fi řešení „vše v jednom“

O dva roky později uvedl Braun na trhu velmi inovativní výrobek Cosmophon 777C, který spojil funkce rozhlasového přijímače a gramofonu, navíc s integrovanými reproduktory.

 

 

1938   Svítilna bez baterií a externího napájení

Takzvaný Manulux byl prvním masově vyráběným produktem značky Braun – celkem vzniklo více než 3 miliony kusů. Jednalo se o svítilnu s integrovaným dynamem. Ke svícení tedy nepotřebovala žádnou baterii, ale pouze trochu lidského úsilí pohybem ruky.

 

 

1950   Rok, kdy Braun změnil svět holení

Braun uvádí svůj první planžetový holicí strojek S 50, který navrhl ještě samotný Max Braun. Dodnes jsou to právě holicí strojky, s nimiž spotřebitelé značku primárně spojují. Tehdejší novinka byla revoluční v tom, že umožnila bezpečné suché holení, a to i lidem s citlivou pokožkou. Základní princip fungování zůstal u planžetových strojků stejný dodnes.

 

 

1953   Stolní mixér, jak ho známe a používáme dodnes

Jedním ze symbolů 50. let se na Západě stal mléčný koktejl. Braun k tomuto trendu přispěl svým mixérem Multimix, který dokázal zpracovat suroviny s efektivitou, jíž tehdy dosahovala pouze průmyslová zařízení. Navíc byl tento model už tehdy dodáván s odnímatelným skleněným džbánem – designový prvek, který si stolní mixéry ponechaly dodnes.

 

 

1954   Dámská péče o pleť jako ze stroje času

Hned rok po představení Multimixu uvedl Braun na trh svůj první výrobek čistě pro ženy. Takzvaný Smoothy sloužil k masírování obličeje a využíval vibrací, teploty a infračerveného světla k péči o pleť. Dokonce sloužil k účinnější aplikaci krémů a balzámů. O desítky let tak předběhl dobu, protože úspěšnou renesanci zažil tento typ produktu až v posledních letech v rámci povedené řady Braun FaceSpa.

 

 

1955   Multimediální centrum 50. let

Dnes považujeme multifunkčnost různých elektrozařízení za standard. Například z televizorů se staly všestranné přehrávače rozličného obsahu, ale před 70 lety byla situace na trhu velmi odlišná. Braun FS-G v podobě televizního přijímače kombinovaného s rádiem a přehrávačem gramofonových desek byl hotovým zjevením. A to i díky inovativnímu modulárnímu designu, který umožňoval majiteli poskládat jednotlivé komponenty různým způsobem – horizontálně vedle sebe nebo vertikálně na sebe.

 

 

1957   Kuchyňský robot, který se prodával 34 let

Už v první polovině 50. let vznikl kuchyňský robot KM3, který výrazně usnadňoval práci v kuchyni a zbavoval své majitele namáhavého manuálního hnětení těsta. Inovovaná verze KM3/31 s vylepšeným a patentovaným motorem byla natolik úspěšná a současně nadčasová, že se v mírně upravených a dále vylepšených verzích dodávala na trh až do roku 1991.

 

 

1958   „iPod“ z jiného tisíciletí

Design kapesního rádia Braun T3 velmi připomíná o několik desítek let mladší Apple iPod. Není to náhoda, americká firma se skutečně při vývoji prvního iPodu modelem T3 inspirovala. A nebylo to naposledy, jak se dozvíte dál v článku.

 

 

1961   Rebelské rádio

Radiopřijímač RT20 vystoupil na trh v počátcích rokenrolové hudební revoluce. Popularitu si získal i u tehdejší mladé generace, protože byl snadno přenosný, takže ho mohli vzít teenageři rodičům z kuchyně nebo obývacího pokoje a zavřít se s ním u sebe.

 

 

1962   Designová perla, která definovala barevné provedení elektroniky na další desetiletí

Tento pánský holicí strojek zná z obrázků, ale možná i osobní zkušenosti spousta z nás. Jeho přímočarý čistý design dnes působí přirozeně až blízce. Přitom tehdy se stal SM 31 skutečně průkopnickým produktem. Určil barevné schéma pro další elektroniku včetně radiopřijímačů, hudebních přehrávačů nebo fotoaparátů. SM 31 ale zaznamenal také obrovský obchodní úspěch, protože ho firma Braun prodala několik milionů kusů.

 

 

1966   Braun vstupuje do světa tyčových mixérů

V polovině 60. let koupil Braun španělskou firmu Pimer a záhy uvedl na trh ponorný mixér MiniPimer MR2. Důvodem akvizice byla tentokrát především politika – Frankova diktatura totiž uvalila na zahraniční produkty vysoká cla. Koupě lokálního španělského výrobce pomohla tento problém německé firmě vyřešit.

 

 

1972   Citrusovač, který nepotřeboval žádná vylepšení

V tomto roce představil Braun novinku v podobě odšťavňovače MPZ 22, známého také jako „Citromatic“. Jeho design, jednoduchost použití i čištění a popularita vedly k tomu, že se bez jakýchkoliv změn či aktualizací prodával celé dvě dekády. Teprve po 20 letech od uvedení Braun původní design mírně upravil.

 

 

1977   Kalkulačka, která inspirovala Steva Jobse

Klenutá, mírně vyčnívající tlačítka kapesní kalkulačky Braun ET 33 byla ve své době světovou novinkou. Dokonce se stala o několik desetiletí později inspirací pro aplikaci „Kalkulačka“ v iPhonu. Jony Ive a Steve Jobs poslali Dieteru Ramsovi iPhone jako poděkování a poctu za design, jímž se sami inspirovali.

 

 

1979   „Klik“ a vousy jsou zastřiženy

Dnes považujeme u holicích strojků výsuvný zastřihovač za standardní výbavu, a to bez ohledu na značku. Na konci 70. let šlo ale o žhavou novinku – Braun si výsuvný mechanismus zastřihovače dokonce nechal patentovat. Model strojku Micron plus měl také protiskluzový povrch a planžetu, již bylo možné vyjmout a vyměnit za novou bez použití šroubováku.

 

 

1981   Tyčový mixér, jak ho známe i dnes

Dalším dokladem opravdu nadčasového designu z dílny Braun je ponorný mixér MR 6. Výrobek se v základu neliší od současných moderních mixérů tohoto typu, které dnes používají domácnosti po celém světě a vnímají je jako nepostradatelnou výbavu své kuchyně.

 

 

1982   Šikmá rukojeť fénu jako standard pro celý trh

Na začátku 80. let uvedl Braun do prodeje nový vysoušeč vlasů PGS 1200, který měl jako první na světě šikmou rukojeť. Proč? Při vývoji byly zohledněny požadavky na ergonomii a designéři a technici zjistili, že se s takovým fénem vysoušejí vlasy pohodlněji. Dnes je šikmá rukojeť na trhu již rozšířeným standardem.

 

 

1995   Dámská epilace s jednoduchým ovládáním

V segmentu dámských epilátorů vyčnívá model Silk-épil EE 300, který konsolidoval jednotlivé ovládací prvky do posuvného voliče. Jednoduché ovládání poutalo ke strojku ještě větší pozornost spotřebitelů.

 

 

1999 – První samočištění holicího strojku

Potřeba udržovat holicí strojek čistý vedla k nápadu zbavit této činnosti uživatele a automatizovat ji. Syncro System 7570 se stal vůbec prvním pánským holicím strojkem na trhu s funkcí samočištění pomocí dodávané základny. Vyšší modely strojků Braun jsou dodnes dodávány na trh s čisticí základnou, která se stará i o mazání a dobíjení strojku.

 

 

2014   Pět holicích prvků pro nejefektivnější holení

Dodnes úspěšně prodávaná vlajková řada holicích strojků Braun dorazila na trh v roce 2014. Series 9 jako první nabídla pět synchronizovaných holicích prvků, díky kterým oholí v jednom tahu víc vousů než kterýkoliv jiný strojek na trhu. O tuto pozici přitom Braun nepřišel ani sedm let po uvedení této řady.

 

 

2016   První a jediný tyčový mixér s posuvnou nohou

Zásadním nedostatkem běžných ponorných mixérů je to, že nemusí vždy zpracovat všechny suroviny na úplném dně nádoby. Důvodem je, že je jejich rotující nůž ode dna příliš vzdálen. Braun proto přišel u své řady MultiQuick 9 se systémem ActiveBlade, kde se pouhým stiskem přiblíží nůž ke dnu. Výrobek se dodnes prodává a nedávno se dočkal inovované řady s ještě výkonnějším 1200W motorem.

 

 

2018   Tak trochu jiný parní generátor

Braun CareStyle Compact zaujal na trhu svými nebývale kompaktními rozměry a oslovil i zákazníky, kteří dříve o parním generátoru kvůli jeho velikosti neuvažovali. Do segmentu parních generátorů ale vstoupil Braun už v roce 2015, kdy uvedl na trh první modely s žehlicí deskou 3D FreeGlide, která je v zadní části mírně zdvihnutá, takže se při pohybu dozadu uživatel nezasekne o zipy nebo knoflíky. Tuto žehlicí plochou používají všechny modely generátorů Braun.

 

Autor: Lubor Jarkovský

návrat do Speciálu