Byty pro umění | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Byty pro umění

byty
1/2

Láká vás poznat svět současného umění, ale nevíte, kde začít? Chtěli byste si pořídit originální umělecké dílo, ale zatím jste si nenašli svého oblíbeného umělce či umělkyni? Pak právě pro vás je určen druhý ročník prodejní výstavy J&T Banka Art Index Pop-up, kterou ve spolupráci s umělci a prestižními galeriemi současného umění pořádá na počátku září J&T Banka. K vidění budou nejnovější díla výkvětu současného mladého umění. A všechna bude možné přímo v průběhu výstavy zakoupit.

 

Tvůrci výstavy se letos snaží umění ukázat v přirozeném prostředí obyčejného bytu. „Vše se bude odehrávat v činžovním domě na pražském Újezdě. Prázdný dům, který v současnosti není volně přístupný veřejnosti, se na začátku září zaplní uměním od sklepa až po nejvyšší patro. V jednotlivých bytech se zabydlí soubory uměleckých děl fiktivních sběratelů a nabídnou tak návštěvníkům možnost inspirovat se různými přístupy ke sbírání umění,“ vysvětluje novinky ve výstavě jedna z jejích kurátorek Anna Pulkertová z J&T Banky.

 

Kouzlo starého činžáku

Hosté zde najdou byt zaměřený na fotografii, na výraznou gestickou malbu, či naopak velmi intimně pojatá umělecká díla. Nebudou chybět ani nová média a videoart. Pro mnohé možná bude právě tato oblast velkým překvapením – jak dobře mohou i tyto netradiční formáty fungovat v interiéru.

„Byty mají krásně vysoké stropy, parketové podlahy, některé jsou v lepším, jiné v horším stavu, každý z nich však má své kouzlo, se kterým se snažíme pracovat. Zatím jsme na žádný zásadní problém nenarazili, naopak nás baví, že netradiční prostory s sebou nesou zajímavé výzvy,“ doplňuje Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.

Každý z bytů návštěvníkům představí určitý sběratelský přístup. Pro představu lze zmínit například byt, ve kterém se návštěvníci mohou setkat s výběrem děl zejména z oblasti fotografie. Další se zase bude věnovat dílům, která nějak odkazují k estetice typicky spjaté s lidskou duší. K vidění zde budou díla pracující s výšivkou, látkami, pastelovou barevností či artefakty lidských zálib.

 

Osvědčení umělci i nováčci

A na které umělce se můžeme těšit? Jejich výběr vychází stejně jako předloni z první stovky Art Indexu, který banka ve spolupráci s odborníky na trh s uměním a umělecký provoz sestavuje již několik let. Kurátorky navíc spolupracovaly s prestižními galeriemi současného umění, díky čemuž návštěvník uvidí ze současného umění opravdu to nejlepší.

„Kromě výtvarníků a výtvarnic, kteří se se svými díly účastnili i prvního ročníku, bude nově vystavovat například Karel Štědrý, nováček J&T Banka Art Indexu, Johana Pošová v uměleckém duu s Barborou Fastrovou, dále Adéla Babanová, Petr Písařík, Jakub Hošek, Pavla Malinová, Jiří Skála, Alena Kotzmannová či umělecké duo unconductive trash (Michal Pěchouček a Rudi Koval),“ zve případné hosty Dvořáková. Ta zároveň přiznává, že do nejnovější tvorby prosvítají také současné motivy pandemie, ačkoli to není motiv dominantní.

 

Pop-up poprvé

První ročník výstavy J&T Banka Art Index Pop-up v roce 2019 slavil úspěch u návštěvníků i médií. Pro mnoho lidí to byla jedinečná možnost vnímat na jednom místě rozmanité podoby současného umění, objevit různé, do té doby pro ně třeba neznámé umělce a umělkyně. Rozšířit si vlastní sbírky, nebo si naopak vybrat domů své první originální umělecké dílo. Během výstavy, která trvala pět dnů, přišlo dohromady kolem 3300 návštěvníků. Hned během pop-upu se prodala více než čtvrtina vystavených děl v celkové hodnotě kolem 2,5 milionu korun, některé prodeje následovaly postupně i po skončení akce. „Pro mě jako kurátorku takto různorodé výstavy bylo hodně důležité, aby měli z výstavy dobrý pocit i sami umělci a galeristé, se kterými jsme spolupracovali. Aby mohly vzniknout další ročníky, bylo nezbytné připravit tuto výstavu s citem, aby nepůsobila jen jako jakýsi salon vytvořený bez ladu a skladu či jako tržiště s uměním. A to se podařilo. Reakce na instalaci, uspořádání i na koncepci výstavy byly od umělců i galeristů velmi povzbudivé. Na těchto základech dnes stavíme další ročník a věřím, že bude mít stejně kladný dopad a ohlas jako přede dvěma lety,“ řekla kurátorka výstavy Anna Pulkertová.

 

Vše na prodej

Hosté výstavy budou mít mimořádnou příležitost podobnou té na nejprestižnějších uměleckých veletrzích – budou si moci jakékoli dílo skutečně koupit. Podle pořadatelů se na první výstavě v roce 2019 prodala čtvrtina z osmdesáti děl přímo během výstavy, další pak při jednání s galeristy či umělci po skončení pop-upu.

Podle Pulkertové je podobná výstava skvělou příležitostí, jak se s uměním současných tvůrců seznámit a případně se stát právě jeho sběratelem. „Současné umění se v těchto chvílích zdá jako velmi zajímavá možnost – samozřejmě o trochu rizikovější než nákup děl od velkých jmen moderního umění typu Kupka či Toyen, avšak také finančně dostupnější. Art Index, a potažmo tak i pop-up, bude tedy dobrou příležitostí, jak se zorientovat na scéně se současným českým uměním a třeba si i vybrat své favority z těch na scéně aktuálně nejvýraznějších jmen,“ připomíná Pulkertová, která zároveň konstatuje, že u svých klientů pozoruje rostoucí zájem o aktuální umění.

 

Cena za úspěch

To však zároveň žene ceny děl nahoru. Pokud tedy na první výstavě některý z tvůrců prodával svá díla za desítky tisíc, je možné, že nyní bude prodávat novinky za vyšší částky. Podle znalců aukčního trhu ceny děl rostou až o desítky procent. Generalizovat však nelze.

„Pokud měli někteří z vystavených umělců v posledních dvou letech (tedy od posledního pop-upu) velkou výstavu v některé významné instituci či se jejich dílo dostalo do některé důležité institucionální sbírky, může se stát, že cena od posledního ročníku vzrostla třeba i o třicet procent,“ vysvětluje Dvořáková.

Sbírat současnou tvorbu je pro mecenáše i investory zajímavé i kvůli tomu, že tím kultivují své bezprostřední okolí. Ostatně právě kvůli tomu se v popularizaci tohoto světa angažuje také J&T Banka. „Ústřední téma našich aktivit v oblasti umění dlouhodobě vychází ze slovního spojení noblesse oblige – věříme, že postavení zavazuje a že bychom neměli být lhostejní k prostředí, ve kterém žijeme,“ připomíná mluvčí banky Monika Veselá.

„Stejně jako u naší galerie Magnus Art je i cílem pop-upu upozorňovat na důležitost toho obklopovat se skutečně hodnotnými uměleckými díly, která mohou povznést nejen interiéry, v nichž žijeme, ale také rozšířit naše duševní, a dokonce i vědomostní obzory,“ dodává Veselá.

Autor: Stanislav Šulc

 

J&T Banka Art Index Pop-Up

Kdy: 2. až 5. září 2021

Kde: Újezd 11, Praha

Web: www.artindexpopup.cz

Výstava se bude řídit aktuálně platnými protipandemickými opatřeními, jimiž budou ovlivněny i komentované prohlídky.

 

návrat do Speciálu