AUTEM NA HORY: Kouzlo lyžování v Itálii se objektivně vyjádřit nedá | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

AUTEM NA HORY: Kouzlo lyžování v Itálii se objektivně vyjádřit moc nedá

Cortina d'Ampezzo

Itálie je po Rakousku druhou nejoblíbenějších destinací českých lyžařů. Kouzlo lyžování v Itálii přitom nespočívá ani tak v gigantických areálech s nekonečnými kilometry sjezdovek a možná ani v žádných jiných objektivních parametrech.

V temperamentu Italů žijících na horách, ať už je smíšený tu s tyrolskými, tu zase se středomořskými vlivy, je ale zakódován neotřesitelný smysl pro pohodu. A ten je nakonec cennější než výkonné osmisedačky poslední generace.

Slavná Cortina d'Ampezzo

Cortina d’Ampezzo, nejznámější středisko Dolomit, pro Italy znamená to, co pro Švýcary Zermatt nebo pro Rakušany Kitzbühel – drahé hotely, značkové obchody, jistě i trochu snobského života a v každém případě nádherné lyžování. Pro to všechno patří Cortina mezi klasické a stále také nejvyhledávanější alpské resorty.

Příjezd je působivý. Silnice se ze severu prokousává sevřeným kaňonem aby vás posléze vyplivla v úžasném amfiteátru někdy až pitoreskních dolomitských skal. Městu dominuje kostel s vysokou věží od něhož vede pěší zóna Corso Italia – ulice plná butiků světoznámých módních značek, zlatnictví a restaurací. Odpoledne a navečer tu bývá poměrně plno a mezi korzujícími můžete při troše štěstí zahlédnout nějakou tu italskou nebo evropskou celebritu. Při pohledu vzůru už vám ale nemohou uniknout skalnaté vrcholy a mezi nimi jako copy propletené sjezdovky.

Široké sjezdovky a trocha zašlé slávy

Kdo je zvyklý na lanovkami propojená střediska a supermoderní vybavenost, může být v Cortině trochu na rozpacích. Kdo nemá Cortinu rád, říká, že je to jen zašlá sláva, ale tak zlé to jistě nebude. I když je pravdou, že jednotlivé lyžařské areály, kterých nad městem a v okolí není právě málo, tu propojuje pouze skibus a také některé lanovky už dost pamatují.

Tofana, Faloria a Cristallo jsou těmi nejvýznamějšími středisky, jejichž návštěva je tak říkajíc povinností. Dalšími menšími resorty jsou například Auronzo, Misurina, Cinque Torri nebo San Vito di Cadore. Kdo chce poznat všechny, měl by do Cortiny d’Ampezzo vyrazit alespoň na týden, nejlépe přijet opakovaně. Celkově jsou terény v okolí Cortiny d’Ampezzo pestré a místy svou náročností prověří vaše lyžařské dovednosti.

Svahy však nebývají přeplněné a tratě jsou mnohdy až velkoryse široké. Určitě nepropásněte legendární sjezdovku „Bus de Tofana“, která se proplétá v těsném sousedství spektakulárního skalního okna a nabízí opravdu výjimečné výhledy.

Okolí Cortiny v bílé stopě

V okolí Cortiny d’Ampezzo najdete přibližně 70 km upravovaných běžeckých stop. Přímo v centru Cortiny je běžkařský stadion, odkud se můžete vydat na velice příjemný výlet k 23 km vzdálenému Dobbiacu. Je to vyloženě pohodové běžkování, poběžíte po bývalé železniční trati, takže vás nečeká žádné velké převýšení. Trasa dokonce vede asi 200 metrů dlouhým tunelem! Další tipem pro běžkaře je vysokohorské středisko v sedle Croci Pass. Zde sice najdete jenom okolo 10 km stop, zato výhledy do okolí jsou kouzelné.

Cortina d’Ampezzo, šperkovnice Dolomit

Přemýšlivější lyžaře může perla Dolomit zaujmout nebývale bohatou historií, romantiky úžasnou kulisou oranžově zabarvených skal a všechny dohromady spolehlivě skvělým lyžováním. Ovšem jak už úvod tohoto článku napovídá, pilovat rutinní oblouky a tak říkajíc při tom nezvednout hlavu by v Cortině d'Ampezzo byla věčná škoda.

I když zdejší sjezdovky jsou parádní, slavná Cortina umí nabídnout víc. Město zasazené do srdce rozeklaných hor skutečně má to, čemu se říká „genius loci“, a k jeho komplexnímu poznávání tedy musí patřit i něco historie. Anebo třeba degustace skvělých italských vín! Ano, je tu draho. Ale kdo by si nechtěl zalyžovat na sjezdovkách, na nichž se zápolilo o olympijské medaile? Kdo by se nechtěl vyfotit na svahu, na kterém ve slavném biáku lyžoval James Bond? Cortina d’Ampezzo je prostě šperkovnicí Dolomit a je třeba ji takto brát.

Na kávu s Růžovým panterem

Milovníci kinematografie, zajděte si odpoledne na kávu do pětihvězdičkového hotelu Cristallo Resort! Měl to tu rád třeba Frank Sinatra nebo Tina Turner, ale hlavně – v hotelu se natáčely scény z filmu Růžový panter, prvního dílu úspěšné série komedií, v nichž svůj šarm co by inspektor Clouseau rozehrává britská herecká legenda Peter Sellers.

 

CESTA Z BRNA

Vídeň - Bruck an der Mur - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Tolmezzo - Cortina d’Ampezzo

660 km/8 hodin/88 EUR

Více informací najde na www.viamichelin.com, www.cortina.dolomiti.com

 

Výhodná Aprica

V severní Itálii, jen pár kilometrů od švýcarských hranic, se nachází na první pohled nenápadné lyžařské středisko Aprica. Přestože zde během zimy bývá většinou velmi příjemné počasí, patří Aprica k italským lyžařským areálům s největší zárukou sněhu. Češi už to, podle všeho, vědí.

Aprica je díky své snadné dostupnosti historicky jednak velmi oblíbeným střediskem Italů žijících v Miláně, Turíně, Veroně a v okolí, ovšem stejně tak si toto menší středisko v posledních letech zamilovala řada českých lyžařů, a to nejen díky jeho cenové dostupnosti. Nezpochybnitelnou předností tohoto lyžařského areálu je určitě jistota sněhu. Podle sněhového zpravodajství lyžařského portálu www.snow.cz bylo ještě na začátku dubna loňské zimy u horních stanic lanovek více než 2 metry sněhu.

Sjezdovky jsou tu z větší části rozloženy na severních svazích, takže kvalitní sněhová pokrývka se ve vyšších polohách zpravidla udrží až do pozdního jara, navíc středisko v posledních letech výrazně zainvestovalo do umělého zasněžování. Další vítanou skutečností je potom fakt, že poloha de facto všech ubytovacích kapacit střediska Aprica je v absolutní blízkosti nebo v pěším dosahu lanovek. To mimo jiné znamená, že tu můžete strávit celý lyžařský pobyt bez auta.

Sportovní sjezdovky i krásné výhledy

Aprica má solidní rozlohu s 50 kilometry různě obtížných tratí rozprostřených na třech kopcích, které jsou vzájemně propojené přejezdovými cestami. Většinou se ale jedná o poměrně sportovní sjezdovky a přítomnost poctivě černých a stejně tak červeně značených tratí dozajista uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře.

Prakticky z každého místa v horních partiích lyžařského areálu jsou pěkné výhledy na okolní horská panoramata. Pokud vás přesně tohle naplňuje, určitě se vydejte na modrou sjezdovku Panoramica „S“, ta je výhledy do okolí proslulá. Teprve před pár sezónami byla otevřena nová oblast jménem Baradello a ke stávajícímu areálu tím přibyly dvě moderní čtyřsedačky a dalších téměř 15 kilometrů sjezdových tratí. A právě mezi Baradellem a Palabione ležícím na kraji městečka Aprica jsou pro změnu nejlepší terény pro děti a začátečníky.

Mírné a krátké svahy jsou tu zpestřené třeba jednoduchým slalomem nebo průjezdem mezi boxovacími pytli, takže nejmenší lyžníci se tu dokonale vyřádí. Pokud už jsou vaše děti o něco větší, klidně je sem můžete pustit samotné, protože na sjezdovku vidíte i z bezva restaurace pod kopcem.

Dětem snese Aprica i modré z nebe

Rádi byste se povozili na svižných sjezdovkách oblasti Magnolta, ale vaši blízcí si na červeně nebo dokonce černě značené tratě zatím nevěří? Zajděte do lyžařské školy Full Sky, která v Aprice běžně vyučuje i v češtině. Jazyková bariéra se v Aprice úspěšně boří i díky častým dvojjazyčným nápisům (italsky i česky) a samozřejmě i snaze Italů každému porozumět. Italové sice umí jen trochu anglicky, Češi zase jen málo italsky, ale všichni se tu bez problémů domluví.

CESTA Z PRAHY

Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Landeck/Zams - Scuol - Zernez - St. Moritz - Tirano - Tresenda - Aprica

730 km/9,5 hodiny/88 EUR (bez 10 denní rakouské dálniční známky – krátkému dálničnímu úseku Imst - Zams se lze vyhnout)

Více informací najdete zde www.viamichelin.com , www.aprica.it

Autor textu: Ondřej Katz