AUTEM NA HORY: Cesta na Slovensko může přijít kvůli pokutám dost draho | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Cesta na Slovensko může přijít kvůli pokutám dost draho

Cesta na Slovensko může přijít kvůli pokutám dost draho

Vyrazíte-li letos za lyžováním autem na Slovensko, měli byste brát v potaz i některé rozdíly v tamním silničním zákoně v porovnání s tím českým.

Vysoké slovenské pokuty

Slovenští policisté jsou na místě zplnomocněni k vybírání pokut až do výše 650 eur. To se samozřejmě  týká závažných prohřešků, jako je extrémní překročení povolené rychlosti či požívání alkoholu před jízdou.

Také za ostatní přestupky ale na Slovensku hrozí poměrně vysoké pokuty. Za překročení povolené rychlosti o 20 km/h uvnitř zastavěné oblasti vás může stihnout pokuta od 150 do 800 eur, stejně tak jste-li o 30 km/h rychlejší mimo obec. Nezastavení na červenou vyjde klidně i na 150 eur a nezapnuté bezpečnostní pásy na 20 až 60 eur. Výše pokuty za nedovolené parkování se pohybuje obvykle mezi 30 a 60 eury.

Ve velkých městech jsou také používány botičky, případně mohou být vozidla odtažena. Řidič vozidla, které bylo znehybněno pomocí botičky, je obeznámen o postupu pro její odstranění pomocí letáčku na čelním skle vozidla.

Nejezděte v levém pruhu

Obecně by to vlastně nemělo být nic nového, ale na Slovensku mějte obzvlášť na paměti, že mimo obec smí řidič na dvouproudových komunikacích (silnice, které mají v jednom směru dva a více jízdních pruhů) trvale využívat pouze pravý pruh. Ostatní jízdní pruhy jsou vyhrazeny k předjíždění a odbočování. Pokuty za jízdu v levém pruhu v úseku delším než jeden kilometr (a to je na dálnici hned), mohou být opět poměrně vysoké. Svítí se, stejně jako v Čechách, celoročně.

Bohužel, na Slovensku se dost kradou auta. Pro jízdu vypůjčeným vozem je tedy lepší mít notářsky ověřený písemný souhlas majitele vozu. 

Nulová tolerance k alkoholu

Na Slovensku je přísně zakázáno pít před jízdou alkohol. Je tedy stanovena nulová tolerance na přítomnost alkoholu v krvi řidiče. Řízení s hladinou alkoholu v krvi přes 0,1 promile je pak považováno za trestný čin, který vede k soudnímu řízení a případnému odnětí svobody až na 1 rok. Řidiči také bude odebrán řidičský průkaz na dobu od 1 do 10 roků.

Běžně můžete být na silnici vyzváni k použití alko-testeru, přičemž v závislosti na výsledku testu jste pak povinni poskytnout vzorek krve, tudíž se s policisty přesunout do nemocnice. Odmítnete-li podstoupit test na přítomnost alkoholu, jste automaticky považováni za vinného a může vám být uložena pokuta až do výše 1300 eur.

Povinná výbava vozidla

U východních sousedů se povinná výbava osobního vozu příliš neliší od té, jíž vozíme na českých silnicích. I na Slovensku musíme mít ve voze výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vestu s certifikací EN 471. Je-li v zimě vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu nebo ledu, jsme povinni mít na všech čtyřech kolech zimní pneumatiky. Minimální hloubka vzorku zimní pneumatiky je 3 mm. A pozor, padá-li sníh, je před zahájením jízdy nutné dostatečně vozidlo od sněhu očistit, a to zejména kvůli možnému nebezpečí pro vozidla jedoucí za námi.

Pro řidiče a všechny cestující je na Slovensku povinné používání bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech vozidla, pokud je jimi vozidlo vybaveno. Dětské zádržné systémy musí být použity pro přepravu dětí s hmotností menší než 36 kg. Děti do 12-ti let věku (a menší než 150 cm) nesmí být přepravovány na předních sedadlech vozidla.

CO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESMÍTE

Antiradary zakázány
Veškeré radarové detektory (aktivní i pasivní) jsou na Slovensku zakázány.

Pozor na umístění GPS
Přístroj nesmí být umístěn na předním skle, aby bránil řidiči ve výhledu.

Netelefonujte
Používání mobilních telefonů při řízení je na Slovensku zakázáno. Řidiči mohou být pokutováni až 60 EUR.

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je i Land Rover. Podívejte se v detailu na nejnovější Land Rover Discovery Sport

Autor: Ondřej Katz