Elektronická známka i chybějící úseky dálnic. Co čekat od cesty na Slovensko? | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Elektronická známka i chybějící úseky dálnic. Co čekat od cesty na Slovensko?

Elektronická známka i chybějící úseky dálnic. Co čekat od cesty na Slovensko?

Jezdit lyžovat na Slovensko je pro řadu turistů výlet motivovaný sounáležitostí, kterou Češi a Slováci i bezmála 30 let po rozpadu federace vnímají. Lyžařské vyžití v Alpách je přece jen na vyšší úrovni a také cesta z České republiky do Rakouska, třeba do oblasti Salcburku, se pro mnoho cestovatelů jeví jako příjemnější. Samozřejmě vždy záleží, jak pro koho. Plánovač trasy www.viamichelin.com cestu z Českých Budějovic do Popradu vypočítá minimálně na 7 hodin, do Innsbrucku na 4,5 a do Salcburku, ze kterého je to pod lanovky některého ze špičkových lyžařských středisek necelá hodina, na 3 hodiny. 

Hraniční přechody v zimě

Hraniční přechody mezi Českou a Slovenskou republikou často najdeme v kopcovité krajině Beskyd a Bílých Karpat. Přestože jsou tyto silnice otevřeny celoročně, v zimě mohou být za napříznivého počasí hůře sjízdné, a proto je vždy vhodné sledovat aktuální dopravní situaci.

Strečno a kolona pod hradem

Na Slovensku je přes 1100 km rychlostních silnic a více než 700 km dálnic. Pro Slováky i pro Čechy, kteří jezdí lyžovat do Tater, je páteřní komunikací slovenská D1, na kterou se cestou z České republiky většinou napojujeme v úseku mezi Trenčínem a Žilinou. Vrásky nám ale dělá její dostavba, která se nepříjemně protahuje. Od Žiliny je stále třeba využít silnici první třídy, přičemž pod hradem Strečno, zhruba na půli cesty do Martina, se často vytvářejí kolony. Problémy někdy bývají také v okolí Ružomberoku, dále na Liptovský Mikuláš a Poprad už je provoz většinou plynulý.Za dálnice platíme on-line

Za zjednodušení cest na slovenské hory se dá považovat systém placení dálnic prostřednictvím elektronické dálniční známky. Ta už je dnes jedinou možností, jak na Slovensku zaplatit za jízdu po dálnici. Na webu Eznamka.sk si jednoduše vyberete časové období platnosti známky, zadáte registrační značku auta a zaplatíte. Známku lze stále zaplatit i na vybraných prodejních místech, což jsou typicky čerpací stanice u hranic nebo na bývalých hraničních přechodech. Prodejní místa jsou vždy označena logem s nápisem „eznamka“.

Není tedy třeba na sklo cokoliv vylepovat, uhrazení známky ověřují automaticky kamerové systémy prostřednictvím kontroly registrační značky, na kterou se elektronické mýtné váže. Ale pozor, dálniční známku je třeba zakoupit ještě před vjezdem na slovenskou dálnici.

INFOBOX

Dálniční poplatky

10 dní    10 EUR
30 dní    14 EUR
roční     50 EUR

Rychlostní limity
Na dálnici: 130 km/h
Mimo obec: 90 km/h
V obci: 50 km/h

Alkohol
Na Slovensku je stanovena nulová tolerance na přítomnost alkoholu v krvi řidiče.

Orientační ceny pohonných hmot:
Natural 95 - 1,3 EUR
Nafta - 1,2 EUR

Tísňové linky
Hasiči: 112
Policie: 112
Ambulance: 112

Více informací o dopravě na Slovensku na www.ssc.sk

Kontrola probíhá prostřednictvím mýtné brány a řidič bez zaplaceného poplatku dostane automaticky pokutu.

Desetidenní známka pro automobily do 3,5 tuny stojí 10 eur, třicetidenní 14 eur a roční, platná až do 31. ledna 2020,  rovných 50 eur.

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je i Land Rover. 

Autor: Petr Homolka

Autor: Ondřej Katz