Kam na lyže na Slovensko | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Kam na lyže na Slovensko

Kam na lyže na Slovensko

Proč si jako destinaci lyžařské dovolené vybrat Slovensko, když Alpy lákají areály se stovkami kilometrů sjezdovek? Důvodů se může najít dost: vzpomínky, jazyková a kulturní příbuznost, finanční otázka… To nejlepší vyžití, jak lyžařské, tak v oblasti wellness, se na Slovensku soustředí do okolí Liptovského Mikuláše. Nedaleko města sídlí jak dva největší termální akvaparky Tatralandia a Bešeňová, tak slovenské lyžařské středisko Jasná pod Chopkom. To je podle šéfredaktora lyžařského portálu www.snow.cz Radka Holuba zřejmě nejlepším nealpským střediskem ve střední Evropě.

Chopok: už navždy slovenská jednička

Chopok dnes nabízí dlouhé sjezdovky všech obtížností, moderní lanovky a koneckonců překvapí i svojí rozlohou. Dalším bonusem jsou potom výjimečné freeridové terény.

Milníkem v novodobé historii tradičního střediska byla sezona 2012/13, kdy se severní a jižní strana kopce dočkaly opravdu spolehlivého propojení. Vlek vedl na úplný vrchol Chopku odjakživa, ale díky nestálému, často větrnému počasí, jímž je Chopok vyhlášený, bylo stařičké přepravní zařízení velice často mimo provoz. To už je historie, obě strany areálu jsou dnes spojeny moderní kabinovou lanovkou, která jezdí v podstatě za každého počasí. Nová šestisedačka Lúčky zase zjednodušila přístup do areálu z Demänovské doliny a modernizací prošly i další lanovky. Miliardové investice proměnily Chopok k nepoznání. Jeho starý duch proto rychle mizí, ale návštěvnost roste.

Probuzení do nové éry

„Prozkoumání Alp bylo první podmínkou k tomu, aby se lyžaři začali ve svých myslích ke Slovensku vracet. A někde kolem přelomu tisíciletí nabíral slovenský turismus opět na otáčkách,“ popisuje vývoj situace Radek Holub.

Než přišlo euro. To podle Holuba přineslo citelnou ránu v podobě zásadního zdražení jak pro české, tak zejména pro polské turisty, kteří Tatry dlouho drželi v prosperitě. Z dnešního pohledu by se ovšem dalo říci, že šok a následné probuzení přišlo v pravý čas. Konkurence v podobě alpských středisek zásadně proměnila poměr ceny a kvality služeb ve prospěch návštěvníka. Dnešní Slovensko už je pro lyžaře zase jednou z cenově nejvýhodnějších destinací.

Lákavý sever

Rušnější je i dnes, po lanovkovém propojení, severní strana Chopku. Mezi oblastmi Priehyba, Luková, Zahrádky, Bielá Púť a Otupné se táhnou dlouhé, často příjemně široké tratě obsluhované moderními sedačkovými lanovkami. Najdete tu také závodní FIS sjezdovku, na níž se nejlepší světové slalomářky utkávají v rámci Světového poháru. Na Lukové je vedle samoobslužné restaurace i zajímavý restaurant Von Roll navržený ve stylu strojovny staré lanovky, která tudy vedla na vrchol Chopku. To je dobrý tip na polední pauzu s obědem.

O pozornost se hlásí i jih

Jižní strana je především legendární freeridovou zónou, obzvláště na jaře proslulou vynikajícími přírodními sněhovými podmínkami. V posledních letech už je ale díky novým lanovkám přitažlivá i pro běžné lyžaře, kteří sem rádi přejíždějí z občas přece jen přetížené severní části areálu.

Dohromady Chopok nabízí 45 km upravovaných sjezdovek, k tomu zmiňované freeridové svahy a dnes už také moderní technické zázemí.

Skipark Ružomberok: překvapení za městem

Na to, že je Skipark Ružomberok de facto městským střediskem, umí nabídnout překvapivě horskou atmosféru. A také pěkné sjezdovky. Bonusem jsou potom grandiózní výhledy na Nízké Tatry a Malou Fatru, které se za slunečného počasí otevřou ze zaobleného hřebenu Malino Brdo. Tohle by neznalý návštěvník na kraji Ružomberoku nečekal.

Lanovkou do lepšího světa

Přímo z města vyjeďte do osady Hrabovo, z centra to nejsou ani 4 kilometry. U stejnojmenného hotelu bez problémů zaparkujete a kabinovou lanovkou vyjedete jako by o jedno patro výš. Po celou dobu, asi sedm minut, projíždíte lesem. O to větší překvapení čeká na konci. Po výstupu z lanovky se na protějším svahu otevře velmi široká pláň, na níž je vyznačeno několik sjezdů převážně mírné obtížnosti. Co člověka nadchne, je prakticky neomezená šíře tratí. Tak nějak si lze představit carvingové hřiště. Tady konečně dostanou dostatek prostoru i milovníci doširoka vyjížděných carvingových oblouků. Zpátky nahoru potom jezdí čtyřsedačka a dva vleky.   

K celkové délce sjezdovek v areálu je nutno přičíst také trať, která se v délce 4 kilometrů vine lesem od horní stanice kabiny až do údolí za hotel Hrabovo. Jedná se o pohodový, ale mimořádně dlouhý sjezd, který je za dobrých sněhových podmínek určitě třeba vyzkoušet.

Od konečné kabinkové lanovky ke spodním stanicím sedačky a vleku ještě vede přehledný, mírný a většinou slunečný svah vhodný na výuku dětí. Přirozeným centerm malého, ale ohromně pohodového střediska je z masivního dřeva postavená chata Dária se samoobslužnou restaurací.

Skipark Ružomberok asi není střediskem, kde by parta zkušených lyžařů dokázala strávit týdenní dovolenou. Určitě se ale jedná o dobrý tip na jednodenní výlet na odpočinek od shonu exponovanější nedaleké Jasné pod Chopkom.

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je i Land Rover. Podívejte se v detailu na nový Land Rover Discovery Sport

Autor: Ondřej Katz