Kolem nejvýše položeného města Evropy se dá pohodlně pohybovat i bez vozu | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Kolem nejvýše položeného města Evropy se dá pohodlně pohybovat i bez vozu

Davos
Davos
1/2

Nad Davosem, nejvýše položeným evropským městem, se právem vznáší opar výjimečnosti. S Davosem si rozumí jak politici a lídři světového obchodu, kteří se tu v lednu tradičně setkávají na Světovém ekonomickém fóru, tak lyžaři a v létě stejně tak vyznavači horských kol. A vlastně sportovci všeho druhu. Davos je regulérní město, jako místo svého trvalého bydliště jej uvádí něco přes deset tisíc lidí (nutno říct, že jde většinou o dobře vydělávající lidi), ovšem město zasazené do kouzelných horských scenérií.

Davos je kouzelné město a jeho atmosféru ve svém románu Kouzelný vrch už na počátku 20. století zachytil německý spisovatel, nositel Nobelovy ceny Thomas Mann. Ještě dříve než lyžaři začali Davos pro ozdravné účinky zdejšího klimatu vyhledávat evropští boháči s potížemi dýchacího ústrojí. Ono románem proslavené plicní sanatorium tu stále stojí. Dnes funguje jako velmi drahý hotel.

Ti, co se jim dýchalo přece jen lépe, zde ale v roce 1934 rozjeli úplně první lyžařský vlek v Evropě. A položili tím základy nesmírně silné lyžařské tradici.

Schatzalp

Areál pod průsmykem Strela vás vrátí ke kořenům zimní dovolené, protože diktuje vyloženě poklidné tempo. Modré sjezdovky, sáňkařské a bobové dráhy, běžkování, procházky… Tady leží kus švýcarské historie, tady se zimním radovánkám oddávali hrdinové Mannova románu a tak trochu muzejní atmosféra je záměrně uchovávána i pro dnešní návštěvníky.

Sportovní Jakobshorn

Lyžařský resort Davos-Klosters zahrnuje celkem 6 lyžařských areálů s celkovým počtem 300 km sjezdovek. “Areály jsou rozesety hned na několika vrcholech a proto má každý z nich trochu jiný charakter. Parsenn je taková pohodička, ale třeba Jakobshorn vyhledávají především dobří, sportovně orientovaní lyžaři,“ potvrzuje Andy Drengubáková z internetové SNOWtour.

Na Jakobshornu, do něhož vás takřka z centra města vyveze vysokokapacitní gondola, jsou skutečně sjezdovky v průměru prudší a celkově náročnější. Na druhou stranu tu hned můžete kvalitně zregenerovat – až na samotném vrcholu areálu, před restaurací populární chaty Jatzhütte je vířivka, z níž si odpoledne můžete v rytmu reggae a s drinkem v ruce vychutnat výhled na za hory zapadající slunce. Kabina na převléknutí je jen pár metrů od vířivky, dostanete i ručník.

DavosAutor: Ondřej Katz

Rozložitý Parsenn

Na Parsennu, největším areálu lyžařského komplexu Davos-Klosters, má lyžování tak trochu výletní nádech. Kroužením po mírných sjezdovkách se tu můžete podívat hned na několik vrcholů a díky propojení s městečkem Klosters se tu dá krásně provozovat to, čemu lze říkat lyžařské safari. Můžete si vybrat hned z několika okruhů a mimo jiné také absolvovat dvanáctikilometrový sjezd z vrcholu Weisfluhgipfel do Küblis. Zpátky do Davosu vás zdarma odveze vlak. Vlaky, stejně jako autobusy, máte zahrnuté v ceně skipasu, a tak není problém přesouvat se jejich prostřednictvím z jednoho areálu do druhého. Auto tady v průběhu pobytu vůbec nepotřebujete.

Areál Madrisa – špičkově vybavený rodinný areál vhodný mimo jiné pro děti a začátečníky

Přes Pischu do backcountry

Jakkoliv se Davos může chlubit moderní infrastrukturou včetně technologicky dokonalých přepravních zařízení a stejně tak dokonalými službami, určitě si zde přijdou na své i ti, kdo si zimní přírodu nejraději vychutnávají bez vymožeností moderní doby. Nepotřebují k tomu lanovky, samoobslužné restaurace ani hlučné skibary, stačí jim třeba jen skitouringové lyže a batoh. Potkávají se u skibusu, který míří do stanice Pischa.

Tento areál, dá-li se tak vůbec nazvat, je více méně ponecháván napospas rozmarům, anebo řekněme kouzlům přírody. Z údolí Flüela sem vede lanovka, ale sjezdovky se zde neupravují. Proto zůstává Pischa rájem freeriderů, skialpinistů a vyznavačů všech možných i nemožných alternativ zimních sportů. V nabídce lyžařského komplexu Davos-Klosters přitom v žádném případě nehraje druhé housle.

Středisko Rinerhorn – tajný tip těch, kdo Davos znají. Klidné, jako by trochu odstrčené místo s bezva lyžováním pro celou rodinu (2x týdně i večer) a mimo jiné 3,5 km dlouhou přírodní sáňkařskou dráhou.

 

Ráno na lyže, večer za kulturou

Davos, jak už zde zaznělo, je město s bohatou historií i příkladně rozvinutou moderní infarstrukturou. A navíc má styl. Najdete zde muzeum expresionistického malíře Ernsta Ludwiga Kirschnera, také muzeum hraček a jako by samozřejmě muzeum zimních sportů. Můžete zajít do kina, do kasina, na indoor golfové hřiště...

CESTA Z PRAHY

Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Memmingen - Bregenz - Landquart - Davos (příjezd od Scuol přes Flüela pass je v zimě uzavřen)

718 km/8 hodin/120 EUR (započítána 10denní rakouská dálniční známka a roční švýcarská dálniční známka)

www.viamichelin.com

www.davos.ch

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis. Partnerem speciálu E15 Autem na hory je Land Rover.