Krásy Švýcarska lze obdivovat jen s roční dálniční známkou | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Krásy Švýcarska lze obdivovat jen s roční dálniční známkou

Švýcarsko

Když se řekne Švýcarsko, jako první většinou každému naskočí prvotřídní kvalita. Platí to i pro lyžování, úroveň těch nejznámějších zimních středisek je jak po stránce vybavenosti, tak z pohledu délky a počtu sjezdových tratí světová. Dalším synonymem obvykle spojovaným se Švýcarskem, je ale drahota. I tak se ve Švýcarsku dají vybrat lyžařské areály, které vaší kapsu nezruinují. Lyžování na dohled proslulých vrcholů Matterhornu, Domu, Jungfrau, či Eigeru je potom nezapomenutelným zážitkem.

Dobře plánujte cestu

Do Švýcarska to z Česka není autem až tak daleko, jak by se někomu možná mohlo zdát. Třeba do střediska Samnaun, ležícího na rakousko-švýcarském pomezí, je to z Prahy 590 km a cesta se dá zvládnout i do sedmi hodin. Rozsáhlá lyžařská oblast Silvretta Arena nabízí úctyhodných 240 km sjezdovek a Samnaun je navíc bezcelní zónou, do níž jezdí řada lidí ráda nakupovat. Při vzdálenosti zhruba 450 km od Rozvadova je to na cestě do Švýcarska mimochodem takřka ideální místo na doplnění paliva za poněkud výhodnější cenu.

Pokud míříte do západní části Švýcarska, doporučujeme trasu přes Rozvadov, Norimberk, Stuttgart a poté do Basileje a Bernu. Naopak do východní části země se vyplatí jet přes Regensburg, Mnichov, Garmisch-Partenkirchen a poté přes Landeck a Scuol. Země helvétského kříže sice není v EU, ale je součástí Schengenského prostoru, takže si vystačíte s občanským průkazem. Ovšem pozor, vlastní cestovní doklad musí mít i vaše děti.

Poplatky za dálnici i tunely

Dálnice jsou ve Švýcarsku zpoplatněné, proto je nutné zakoupit dálniční známku. Na výběr toho moc není – k dispozici je pouze roční známka (s platností na čtrnáct měsíců) za 40 CHF. Pořídit si ji můžete už v Česku na ÚAMK, ale zrovna tak na švýcarských hranicích či čerpacích stanicích.

Při cestě po Švýcarsku musíte počítat i s dalšími poplatky a také je při plánování cesty třeba vědět, že řada horských průsmyků je přes zimu, tedy většinou od října až do května, uzavřena.

Vnitrostátní tunely nejsou ve Švýcarsku zpoplatněné, ale při průjezdu přeshraničními tunely musíte s placením počítat. Platí se v tunelu Grand St. Bernard mezi Itálií a Švýcarskem ve směru na Aostu, stejně jako v tunelu Munt la Schera mezi Švýcarskem a Itálií ve směru na Livigno. Tento tunel je jednosměrný, má střídavý provoz a může se tedy stát, že před ním budete poměrně dlouho čekat. O sobotách je v zimní sezoně, kdy je provoz tradičně nejsilnější, otevřen od 5 do 10 hodin ve směru z Livigna, od 11 do 18 hod naopak jen ve směru do Livigna. Pro další informace o provozu tunelu je vždy dobré nahlédnout na web Livigna .

Poplatky v tunelech:

Munt la Schera: zpáteční lístek neděle až pátek 35 eur, sobota 45 eur (pozor, tunel je pouze jednosměrný a má střídavý provoz)
Grand St. Bernard:zpáteční lístek 31,20 CHF

Autovlak, většinou skvělá alternativa

Při cestování autem po Švýcarsku lze využít i tunelů pro autovlaky, které umožní průjezd místy, kde jsou průsmyky uzavřené. A většinou se ani nijak zvlášť nezpozdíte. Například v Lötschbergu, kam možná přijedete cestou do středisek kantonu Valais, vlak jezdí každých 15 minut a cestující zůstávají v autě.

Železniční tunely pro převoz aut vlakem:

Lötschberg: Simplon – Kandersteg – Iselle 91 CHF
Furka: Oberwald – Realp 33 CHF
Oberalp: Andermatt – Sedrun 65 CHF
Simplon: Brig – Iselle 24 CHF
Vereina: Selfranga – Sagliains 39 CHF od 1.12. do 30.4.

Horské průsmyky uzavřené v zimě:

Albula: prosinec až květen
Croix: prosinec až duben
Flüela: listopad až duben
Forcola di Livigno: prosinec až duben
Furka: listopad až květen
Klausen: listopad až duben
Gr. St. Bernard: listopad až květen
Nufenen: listopad až květen
Oberalp: prosinec až duben
Planches: listopad až květen
Pragel: září až květen
Splügen: listopad až duben
St. Gotthard: listopad až květen
Susten: listopad až květen
Umbrail: listopad až květen
Weissenstein: prosinec až březen

Pozor na maximální rychlost

Ve Švýcarsku musíte počítat s tím, že poněkud uberete na rychlosti. Na dálnici je maximální rychlost 120 km/h, v obcích se většinou pohybuje mezi 30 – 50 km/h, na silnicích mimo obce pak 80 km/h. Často se ale především v horských oblastech setkáte i s tzv. místy vyhnutí, kde je max. rychlost 20 km/h. Na úzkých horských silnicích, kde se nelze bezpečně vyhnout, platí speciální předpis, který říká, že vůz jedoucí z kopce musí dát přednost tomu, který stoupá vzhůru. Na některých silnicích platí v určitém období dokonce pouze jednosměrný provoz, proto je důležité sledovat značení.

Po celém Švýcarsku si rozhodně hlídejte maximální povolenou rychlost, při jejím překročení jsou pokuty hodně vysoké. Pokud v místě, kde je povolená třicítka, pojedete 70 km/h, nebo na osmdesátce poletíte 140 km/h, hrozí vám i odnětí svobody až na čtyři roky. K tomu minimálně na dva roky přijdete o řidičák a soudce může nařídit i zabavení a prodej auta.

Povinná výbava

Paradoxně, přestože je Švýcarsko zemí s vysokými horami a dlouhými zimami, zimní pneumatiky nejsou povinné. Vyplatí se je ale mít, protože v případě nehody, či v okamžiku, kdy budete na „letňácích“ bránit provozu, můžete počítat s tím, že to policie vezme v potaz při výpočtu výše pokuty. Sněhové řetězy jsou povinné jen tam, kde to určuje dopravní značení, ale do Alp si je určitě vezměte. A rozhodně nezapomeňte na denní svícení.

Stejně jako zbytek západní Evropy nemají ani švýcarští policisté rádi detektory radarů. A to ani jako varování v navigaci, kterou rozhodně neumísťujte na přední sklo.

A ještě jedno upozornění, švýcarskou specialitou je povinnost mít i výstražný trojúhelník, stejně jako reflexní vestu, okamžitě po ruce. Mít ho v kufru nestačí.

INFO BOX

Dálniční poplatky:

Roční známka 40 CHF (platná 14 měsíců)

Rychlostní limity:

Na dálnici: 120 km/hV obytných zónách: 30 km/h
Na rychlostních silnicích: 100 km/h

Mimo obec: 80 km/h

V obci: 50 km/h

Alkohol:

Tolerance do 0,5 promile

Orientační ceny pohonných hmot:

Natural 95: 1,6 CHF
Nafta: 1,7 CHF

Tísňové linky: 112
Policie: 117
Hasiči: 118
Záchranná služba: 144
Porucha vozidla: 140

Informace o situaci na švýcarských silnicích lze sledovat na http://www.acs.ch/ch-de/

Stránky nejsou v angličtině

 

Foto: Swiss Image
Autor textu: Ondřej Katz