Nebezpečnou přepravu lyží může policie pokutovat | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Nebezpečnou přepravu lyží může policie pokutovat

Nebezpečnou přepravu lyží může policie pokutovat

Vozit lyžařské vybavení volně uvnitř automobilu je nebezpečné a zejména z tohoto důvodu v některých zemích, například v Rakousku, zakázané. Pokud jedete v poloprázdném autě a rozhodnete se přece jen lyže prostrčit sklopenou zadní sedačkou do kabiny vozu, musejí být tyto uloženy ve vaku a řádně zajištěny proti pohybu. Potom by vám snad postih hrozit nemusel. Posouzení správného upevnění zavazadel však záleží na policistovi. A z toho důvodu dopravní experti doporučují raději uložit lyže na střešní nosič nebo do střešního boxu. Pro posádku vozu je to za každých okolností bezpečnější řešení.


Na trhu je celá řada výrobků od známých i méně známých vyrobců. V každém případě je ale lepší vybírat z nabídky zavedených značek. Jde například  o Thule, Neumann, Hakr, Nortline, Harpo, Kamei, Cruzberg a některé další. Kvalitní střešní boxy mívají oboustranné otevírání a bývají opatřeny centrálními zámky. Modely určené pro náročné zákazníky potom vynikají výtečným zpracováním včetně špičkových materiálů, mohou zaujmout dokonalou aerodynamikou a třeba i originálním designem. Ty nejdražší stojí mezi  25 000 a 30 000 korun.

Jaký box vybrat

Při výběru střešního boxu se budete řídit jeho kvalitou a požadovanou velikostí, nepodceňujte ale ani způsob uchycení boxu na střechu automobilu. Ujistěte se, že je box kompatibilní s příčnými nosníky, které se chystáte používat.  

Střešní box se na střechu vozu fixuje prostřednictvím dvou základních prvků, jimiž jsou hagusy a příčné nosníky. Hagusy jsou nosiče umístěné po stranách střechy, jsou součástí automobilu. Na ně se připevňují příčné nosníky. Teprve tyto příčné nosníky jsou ve své podstatě nosnou konstrukcí pro střešní box. Ten se na ně připevňuje za pomoci U-profilů, případně rychloupínáním do tak zvané T-drážky.

Co se týče velikosti, dbejte na to, aby vybraný box nepřesahoval střechu všeho vozu. Se šířkou nebývá potíž, ale největší střešní boxy na trhu jsou až 230 centimetrů dlouhé a to už může být problém. Vpředu by střešní box neměl přesahovat střechu vozu, aby nedocházelo k jakémukoliv omezování ve výhledu. Přesahovat by však neměl ani vzadu, kde by vás omezoval při otevírání kufru. Respektujte, že střešní box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy automobilu a vždy rovně, nikoliv na šikmo.

Rattaj rozšiřuje lyžařské impérium, jeho TMR koupila ledovcová střediska v Rakousku

Zajímejte se o to, jakým způsobem se do vybraného střešního boxu dostanete. Jde o vlastnost spojenou hlavně s komfortem při otevírání a zavírání, potažmo při vkládání a vyndávání věcí. Setkat se můžete se dvěma mechanismy – s otevíráním zezadu nebo z boku. U otevírání z boku oceníte možnost oboustranného otevírání, protože je potom jedno, z jaké strany se k automobilu s boxem postavíte. A to se občas, třeba v garážích, hodí.

Dbejte na bezpečnost

Pozor na maximální možné zatížení boxu. Většina dostupných střešních boxů je dimenzována na zatížení od 50 do 75 kilogramů, nicméně se o tomto vždy informujte v základních technických parametrech výrobku. Nosnost boxu by měla korespondovat s nosností hagusů a také s celkovou nosností střechy vašeho vozu. Při přetížení vystavujete nebezpečí jak sebe, tak hlavně ostatní účastníky silničního provozu.

Při plnění upevněného boxu přemýšlejte o tom, jak náklad správně rozmístit. Špatným rozmístěním nákladu můžete opravdu výrazně snížit bezpečnost při jízdě. Stačí se ale držet několika základních pravidel. Vždy se snažte o to, aby byly všechny věci přichyceny napevno a neměly tendenci měnit svoji polohu. K tomu lze využít například popruhy či upínací gumy, včetně nejrůznějších držáků. Nejsou-li tyto doplňky součástí boxu, dají se dodatečně zakoupit.

Pokud jde o hmotnost, nejtěžší věci vždy umísťujte do přední části střešního boxu, zhruba uprostřed boxu by pak měly být asi 3/5 z celkového nákladu.

Nejenom kvůli tomu, že ve střešním boxu převážíte cenné věci, ale především kvůli bezpečnosti, je třeba, aby byl box vybaven kvalitním zamykacím systémem. Jedině tak bude možné box uzamknout tak, že se do něj nikdo nedostane, a zároveň se neotevře během jízdy. Jednoznačně se doporučují vícebodové centrální zámky, díky nimž se box uzamkne hned na několika místech naráz. Praktické je i to, že tyto inteligentní zámky vám neumožní vytáhnout klíč do té doby, dokud nejsou zamčeny všechny zámky, například když tomu brání zavazadlo či jiný předmět, protože je box přeplněn.
        
Střešní nosiče lyží

Chcete-li na střeše auta převážet výhradně lyže nebo snowboardy, vedle střešního boxu je možností i nosič lyží. Určitě je finančně dostupnější, ale pozor, střešní nosiče mají několik nevýhod. Ne na všechny střešní nosiče se například dá připevnit snowboard. Velikým minusem střešních nosičů je, že většinou neumožňují uzamčení k příčníkům. Většina nosičů umožňuje alespoň uzamčení samotných lyží, přesto nedoporučujeme nechávat nosiče na delší časové úseky na střeše vozu.

Jízda se střešním boxem

Počítejte s tím, že při jízdě se střešním boxem dojde k navýšení spotřeby paliva, obvykle o 10 – 20 %. Co je však důležitější, po připevnění boxu na střechu vozu a zejména po jeho naložení dochází automaticky ke zvýšení celkového těžiště automobilu a vy pocítíte zhoršené jízdní vlastnosti. Tomu je nutné přizpůsobit jízdu, ať už jde o úpravu rychlosti či průjezd zatáček.

I v tomto ohledu je tedy bezpečnější a komfortnější převážet lyže a snowboardy ve střešním boxu. Pokud přesto zvolíte variantu střešního nosiče, počítejte se znečištěním přípravovaného vybavení ať už nepříznivým počasím nebo pískem odlétávajícím od kol ostatních vozidel. V zimě jsou silnice a dálnice ošetřovány chemickými posypy, které mohou skluznice lyží poškodit. Po přepravě proto lyže a snowboardy vždy pečlivě omyjte.

Ještě stále můžete na trhu narazit také na nosiče připevňované magnety přímo na střechu vozu. Postupně se však od jejich používání ustupuje. Používají se spíš na kratší cesty, fixace přece jen není tak bezpečná a navíc magnety při dlouhodobém používání poškozují lak vozu.

Fixujte náklad uvnitř boxu

Pokud nejsou součástí boxu, dokupte si ráčnové popruhy a gumové upínače pro uchycení věcí ve střešním boxu. Zakoupit lze i speciální držák lyží, co se umisťuje přímo do boxu. Díky němu zajistíte, aby se lyže při prudkém brždění či nárazu neposunuly, to může být velice nebezpečné.

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je i Land Rover. Podívejte se detailně na nový Land Rover Discovery Sport

Autor: Ondřej Katz