Německem většina Čechů jen projíždí, lákat lyžaře ale zkouší i tamní areály | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Německem většina Čechů jen projíždí, lákat lyžaře ale zkouší i tamní areály

GaPa

Kam na lyže do Německa

Pro většinu Čechů je Německo při cestě za lyžováním tranzitní zemí, lákají je především rakouské Alpy. Německo se přitom snaží lyžařům co nabídnout. Nepůjde o gigantické areály se stovkami kilometrů sjezdových tratí, spíš o místa, která mají svojí atmosféru. Garmisch je světoznámé středisko, má slavnou historii, ale kouzlo a osobitost neztratil. Lázeňské městečko Bad Hindelang v oblasti Allgäu je oproti GaPa neznámé. Nabízí hlavně poklidnou atmosféru a klid.

Garmisch-Partenkirchen: bavorská klasika

Garmisch-Partenkirchen je dnes ve světě zimních sportů pojmem. Ke sloučení kdysi samostatných měst Garmisch a Partenkirchen došlo těsně před II. světovou válkou a následně – v roce 1936 – se tu hned konaly Zimní olympijské hry. I v současnosti je o Ga-Pa, jak se název souměstí občas zkracuje, slyšet především v souvislosti s pořádáním vrcholných sportovních podniků, jako je skokanské Turné čtyř můstků anebo Světový pohár v alpském lyžování. V roce 2011 Garmisch dokonce hostil sjezdařské mistrovství světa.

Z Čech je Garmisch-Partenkirchen poměrně dobře dostupný. Sotva 100 kilometrů za Mnichovem se z nížiny náhle zvedá horský masiv s nejvyšší horou Německa – Zugspitze (2 962 m). Ten tvoří jakousi vstupní bránu do Alp a už na německo -rakouském pomezí nabízí docela zajímavé i dostatečně vysoko položené lyžařské terény. Situovány jsou na ledovec, na horské pláně pod ním i na zalesněné svahy zdvihající se prakticky hned nad městem. Areály Hausberg, Kreuzjoch a Osterfelderkopf nabízejí pestrou paletu sjezdovek od náročných sportovních tratí až po pohodové rodinné louky, přitom do nich z mětské periferie vedou rychlé kabinkové lanovky. V areálu Kreuzjoch najdeme vedle několika červených sjezdovek také současnou závodní trať Kandahar s úsekem o maximálním sklonu 100 %.

Lyžuje se také přímo pod Zugspitze, zejména v ledovcové kotlině, kam je z vrcholu nutné sjet visutou lanovkou. Krátké vleky s modrými sjezdovkami potom najdeme také na Zugspitzplatteu. Samotný vrchol Zugspitze, na který jezdí lanovky z německé i z rakouské strany, je rozhlednou s velkou terasou.

Městské zázemí Garmische nabízí více než dostatečnou ubytovací kapacitu všech úrovní, dobrou infrastrukturu a také jistým způsobem specifickou atmosféru. Garmisch-Partenkirchen je pro obyvatele bohatého Bavorska po dlouhá desetiletí tradiční rekreační oblastí navštěvovanou nejen v zimě. A nežije zdaleka jen sportem, za zmínku určitě stojí i kultura včetně zajímavé historie. Při procházce centrem města si lze všimnout zdejší tradice maleb na fasádách domů, které zobrazují prováděné řemeslo i jméno majitele domu.

Bad Hindelang: lyžování a wellness

Také druhý tip na lyžařskou dovolenou v Německu se nachází v Bavorsku, vlastně na cestě do rakouských nevo švýcarských Alp. Rekreační oblast Bad Hindelang leží v Bavorských Alpách v regionu Allgäu, z Prahy je to jen něco málo přes 500 kilometrů.

Kraj v okolí Bad Hindelang se vedle horských štítů dosahujících výšky okolo 2000 metrů může pochlubit především zajímavou historií spojenou s dodnes živými tradicemi. Díky opatrnému přístupu k všeobecnému rozvoji a zejména k výstavbě si tento kraj zachoval svůj ráz. V obcích je stále dobře patrný typická architektura Allgäu, tvořená masivními kamennými základy staveb a balkóny vystavenými slunci, silnou pozici má ve zdejší kultuře stále řemeslná výroba. Bad Hindelang představuje přirozené centrum celého regionu Allgäu a přitom tu lze strávit klidnou a také cenově přijatelnou dovolenou.

Lyžaři najdou v bezprostředním okolí obce Bad Hindelang přes 30 kilometrů sjezdovek spíše mírnějšího rázu. Asi nejlepší nabídku má v tomto ohledu středisko Oberjoch, které dokonce bylo Německým lyžařským svazem oceněno jako nejlepší lyžařská oblast pro rodiny. To v praxi znamená v první řadě kvalitní infrastrukturu reprezentovanou moderními sedačkovými lanovkami, dostatek restaurací vhodných jak ke stravování, tak pro případný odpočinek, a v neposlední řadě i celkově pohodové prostředí utvářené přijemnými klimatickými podmínkami, dostatkem slunce a čerstvého vzduchu.

Pobyt v Allgäu nemusí zajímat jen příznivce sjezdového lyžování. Údolím se vine zhruba 100 kilometrů značených a dobře upravených běžeckých tras, zabaví se i sáňkaři. Osmimístná gondola je vyveze na vrchol, kde startují dvě přírodní sáňkařské dráhy – jedna v délce tří kilometrů a druhá dokonce 3,5kilometrová. Podle ADAC jde o nejlepší sáňkařské trasy v bavorských Alpách co se bezpečnosti a kvality týče.

Ovšem Bad Hindelang, jak už název napovídá, to jsou také lázně. Zdejší klima obecně prospívá zejména alergikům.

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je i Land Rover. 

Autor: Petr Homolka

Autor: Ondřej Katz