Policie v Rakousku posuzuje přepravu lyží přísněji. Na co si dát pozor? | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Policie v Rakousku posuzuje přepravu lyží přísněji. Na co si dát pozor?

Policie v Rakousku posuzuje přepravu lyží přísněji. Na co si dát pozor?

Na přepravu lyží uvnitř auta pohlížejí rakouští policisté přísněji než dříve. Na eventuálním pokutování za špatné uložení nákladu ale není nic divného. Mimochodem, také v Česku se přece řidič dopouští přestupku, převáží-li ve vozidle náklad způsobem, který omezuje řidiče nebo další pasažéry.

Na rakouských silnicích skutečně hrozí za ledabile či dokonce nebezpečně uložená zavazadla vysoká pokuta a takový volně ložený snowboard vás může přijít až na 500 eur.

Když lyže zabíjí

Jakýkoliv těžší předmět volně uložený v kabině vozu se v případě nárazu může snadno proměnit ve smrtící zbraň. Smutných příběhů, které  to dokazují, existuje dost. „Lyžařská bota váží 1,5 až 2 kilogramy a ve chvíli, kdy budeme pouze prudce brzdit, poletí z vrchu zavazadlového prostoru přímo na naše hlavy. Nemluvě o nárazu. Při nárazu v rychlosti pouhých 30 km/h vás předmět vážící 1,9 kg udeří vahou 16 kilogramů a při 50 km/h to už bude vahou přes 26 kg,“ upozorňuje šéf českého Besipu Martin Farář. Problematikou se podrobně zabýval německý autoklub ADAC a nebezpečí volně ložených zavazadel zkoumal v praxi pomocí crash testů. Výsledky jsou šokující. Neupevněný náklad proletěl při nárazu v rychlosti 50 km/h celým autem a zranil by řidiče i ostatní cestující tak, že by jim šlo o život.

Co se smí a co se musí

Lyže i snowboardy je možné z kufru prostrčit otvorem v zadní sedačce, případně je i uložit na sklopené opěradlo sedačky, nejlépe však zabalené do přepravního vaku. V každém případě musí být pomocí popruhů dostatečně fixovány tak, aby bylo zamezeno jejich pohybu. V řadě automobilů najdeme v zavazadlovém prostoru uchycovací oka, tyto je nutné používat.

Ostatní předměty, jako například lyžařské boty, hole či helmy, ale také běžná zavazadla se musí nacházet v přepravním prostoru, taktéž zabezpečeny proti volnému pohybu. V případě, že je kufr vašeho combi naplněn tak, že jej nelze shora zajistit roletou, uděláte nejlépe, když tento prostor od posádky vozu oddělíte k tomu určenou sítí.

Nespoléhejte na smířlivost, raději myslete na nejhorší

Posouzení situace nimcéně zůstává na policistech. A ti budou v případě kontroly používat v první řadě zdravý rozum. Pokud jej budete při balení před odjezdem na cestu požívat i vy, neměl by na dálnicích, ať už v Rakousku, v Německu anebo v Česku, nastat problém.

Jak nakládat auto

Tematický speciál v rámci komerční spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je Land Rover. Nový model Land Rover Discovery Sport si můžete prohlédnout v detailu zde.

Autor textu: Ondřej Katz