Při cestě do Francie pozor na poplatky i proměnlivé rychlostní limity | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Při cestě do Francie pozor na poplatky i proměnlivé rychlostní limity

Při cestě do Francie pozor na poplatky i proměnlivé rychlostní limity

Francie a lyžování k sobě patří. Země galského kohouta nabízí nejen přemíru kulturních a gastronomických zážitků, ale stejně štědrou měrou i ty lyžařské. Ve Francii si můžete zalyžovat přibližně ve čtyřech stovkách zimních středisek nabízejících přes tisícovku sjezdovek. A na lanovku tu lze často usednout doslova u dveří vašeho hotelu. Jistota sněhu a špičková kvalita sjezdovek jsou přitom zaručeny. 

Je v celku jedno, zda zamíříte do oblasti Les Trois Vallées, kde najdete přes 600 km sjezdovek, či do resortů Tignes – Val d’Isere, nebo Alpe d’Huez. Všude je fantastické lyžování. Jedinou vadou na kráse je cesta do francouzských hor, která je přece jen o poznání delší než třeba do Rakouska nebo na sever Itálie.

Mýtné na dálnicích

Při cestě do Francie záleží na cílové destinaci, podle ní volíme nejvýhodnější trasu. Tou nejobvyklejší je cesta přes Rozvadov a Německo a dále podél švýcarských hranic. V Německu se zatím neplatí žádné poplatky, pokud ale zvolíte cestu přes Švýcarsko,  Rakousko či dokonce Itálii, musíte počítat s dálničními poplatky. Případně i s placenými průjezdy tunelů. Ve Francii samotné nemají dálniční známku, ale platí se silniční mýto. Při nájezdu na dálnici odeberete v mýtné bráně z automatu lístek, při výjezdu z dálnice pak zaplatíte na základě ujetých kilometrů. Platí se cca 8 eur za 100 km a platit lze hotově nebo kartou. Pozor, ať nevjedete do brány označené písmenem „t“, ta je totiž určena pro předplatitele v systému s názvem Liber-t.

Více o mýtném se dozvíte ZDE, ale kromě mýtného se vybírá poplatek také za průjezd některých tunelů a mostů. O těchto platbách najdete podrobnější informace ZDE.

 

Poplatky v tunelech:

Mont-Blanc: jednosměrný lístek 44,40 – 45,20 eur, zpáteční 55,40 – 56,30 eur (platí 7 dní)
Fréjus: jednosměrný lístek 44,40 – 45,20 eur, zpáteční 55,40 – 56,30 eur (platí 7 dní)
Grand St. Bernard: jednosměrný lístek 26,90 eur, zpáteční 43,10 eur (platí 1 měsíc)

 

Rychlost raději dodržujte

Ve Francii platí čtyři základní maximální rychlosti – v obcích 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h a na dálnici 130 km/h. Ale existuje celá škála dalších rychlostních omezení, např. na základě počasí či délky vlastnictví řidičského průkazu. Řidiči mající řidičské oprávnění kratší dobu než dva roky mají rychlostní limity mimo obec o 20 km/h nižší. 

Za deště či sněžení se rychlostní maxima také snižují – na dálnicích na 110 km/h, na ostatních silnicích na 80 km/h. Za mlhy při viditelnosti menší než 50 metrů je pak maximální rychlost omezena na 50 km/h na všech silnicích včetně dálnic. A rozhodně se nevyplatí rychlost překračovat. Postihy za její překročení jsou ve Francii hodně citelné.

Za překročení rychlosti o maximálně 19 km/h mimo obec zaplatíte 68 eur, v obci ale už 135 eur. Pokud však překročíte rychlost o více než 50 km/h, musíte počítat s pokutou ve výši 1500 eur, až třemi roky zákazu řízení a možnou konfiskací auta.

Rozhodně nepoužívejte detektory radarů, kterých je na cestách ve Francii docela dost. A to ani v navigaci, která vás upozorňuje na místa, kde jsou radary umístěné. Na to jsou policisté ve Francii hodně hákliví a riskujete pokutu až 1500 euro, včetně zákazu řízení a možnosti konfiskace auta. A když je řeč o navigacích – určitě si ji nedávejte na čelní okno. I za to dávají místní policisté rádi pokuty.

Denní svícení – až na vybrané úseky označené dopravní značkou – není ve Francii povinné, ale pouze doporučené. V případě nepříznivého počasí a za horších povětrnostních podmínek se ale mění v povinné. 

Cestování po FranciiCestování po FranciiAutor: Flickr

Alkohol jen střídmě

Přestože je Francie zemí vínu a šampaňskému zaslíbená, s žádnou velkou tolerancí jízdy pod vlivem alkoholu tady nepočítejte. Pokud se vejdete do 0,5 promile, je to v pořádku, ale cokoliv nad už je trestáno. Těsně nad tuto hranici to ještě „spraví“ pokuta 135 euro s rizikem zákazu řízení až na tři roky, ale už 0,8 promile a více znamená pokutu minimálně 3750 euro s hrozbou vězení na dva až deset měsíců. Stejně tvrdé postihy platí i pro jízdu pod vlivem drog, pro jízdu bez příslušného řidičského oprávnění nebo s vozidlem, které není pojištěné.

Nezapomeňte na alkoholtester

Ve Francii obecně nejsou zimní pneumatiky ani na sněhu ani na ledu povinné, ale jsou doporučené. Narazíte však na úseky, kde je použití zimních pneumatik, případně sněhových řetězů, nařízené dopravním značením. Zimní pneumatiky a také sněhové řetězy tedy na cestu do francouzských Alp rozhodně doporučujeme.

Součástí povinné výbavy vozu je výstražný trojúhelník a reflexní vesta, kterou musíte mít uvnitř auta, abyste si ji v případě nouze mohli obléct a při vystoupení z auta ji už měli na sobě. Hasicí přístroj ani lékárnička povinné nejsou. Francie má ale jednu specialitu, a tou je alkoholtester. I ten je součástí povinné výbavy vozu a kontroluje se také datum jeho expirace.

Horské průsmyky

Zimní provoz ve Francii s sebou nese také úskalí v podobě uzavření některých alpských průsmyků. Informační tabule na cestě už s velkým předstihem informují o tom, které z průsmyků a silnic jsou neprůjezdné. Je důležité těmto informacím věnovat pozornost, protože vám ušetří spoustu kilometrů objíždění.

Horské průsmyky v zimě uzavřené:
de l´Iseran: Val d´Isere – Lanslebourg, říjen až začátek července
du Mont-Cenis: Modane – Susa, začátek listopadu až polovina května
du Galibier: Valloire – Briancon, polovina října až konec června
du Lautaret: Grenoble – Briancon, nepravidelně
du Petit Saint-Bernard: Bourg-St-Maurice – Courmayeur, konec října až polovina června
des Aravis: La Clusaz – Flumet, konec listopadu až konec března
de l´Izoard: Brinacon – Cateau-Queyras, konec října až začátek července
de Vars: Vars – Barcelonnette, prosinec až březen
de Larche: Barcelonnette – Cuneo, nepravidelně
de Restefond: Barcelonnette – St.Etienne-de Tinée, říjen až začátek července
d´Allos: Barcelonnette – Colmars, začátek listopadu až polovina června
de la Cayolle: Barcelonnette – Guillaumes, listopad až květen

Cestování po FranciiCestování po FranciiAutor: Flickr

Obecné informace

Dálniční polatky:
Mýto, zhruba 8 eur na 100 km

Rychlostní limity:
V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Rychlostní silnice: 110 km/h
Na dálnici: 130 km/h

Alkohol:
Tolerance do 0,5 promile

Orientační ceny pohonných hmot:
Natural 95: 1,65 EUR
Nafta: 1,5 EUR

Rychlý slovníček:
Péage – výběr mýta
Sortie – výjezd
Déviation – objížďka
Ralentir – zpomalit
Centre Ville – centrum
Gratuit – zdarma
Toutes Directions – ostatní směry, tranzit

 

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je Land Rover. Podívejte se na Land Rover Discovery Sport v detailech.

Autor: Žak