Svatý Mořic se topí v luxusu, na místě ale najdete i autokemp | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Svatý Mořic se topí v luxusu, na místě ale najdete i autokemp

Svatý Mořic
Švýcarsko
Švýcarsko
1/3

Nabídka lyžování ve Švýcarských Alpách je skutečně bohatá – přes 250 lyžařských areálů dává dohromady sedm tisíc kilometrů sjezdovek. Mezi nejrozsáhlejší lyžařské oblasti patří Portes du Soleil se 650 kilometrů tratí, nebo na jihu Švýcarska Les 4-Vallées, v překladu Čtyři údolí, s více než čtyřmi stovkami kilometrů sjezdových tratí. Přes 300 kilometrů sjezdovek nabízejí třeba Zermatt-Cervinia na italsko-švýcarské hranici nebo vyhlášená a vpravdě proslulá střediska Davos/Klosters či Sv. Mořic. Posledně jmenované středisko z Česka naštěstí není zase tak daleko.

Lyžování na prvním místě

Sv. Mořic je legenda. Rád se sem vracel Charlie Chaplin i mnoho dalších hvězd stříbrného plátna, stejně jako členové nejváženějších aristokratických rodin Evropy. Co je ale nejdůležitější, do těchto míst se rádi vracejí i vášniví lyžaři.

Drahé hotely, luxusní butiky ani nablýskané bary totiž nikdy nepřebijí fakt, že nad městem St. Moritz leží jedny z vůbec nejlepších lyžařských terénů ve Švýcarsku a možná i v celé Evropě.

Corviglia – náročné sjezdovky a divoké aprés ski

Lyžařský areál rozkládající se přímo nad městem bývá často zalitý sluncem – je orientovaný na jihovýchod – a má povětšinou docela sportovní charakter. Právě tady ženy pravidelně jezdí závody Světového poháru v alpském lyžování a tady se také už pětkrát, naposledy v roce 2017, konalo mistrovství světa. Sjezdovky jsou dlouhé, široké, místy třeba prudké, ale hlavně nesmírně členité.

Těžší tratě, tedy ty s větším sklonem, přitom najdete spíš ve spodních partiích střediska, které jsou ale položeny v nadmořské výšce okolo 2000 m n. m. I to patří k nesporným výhodám lyžování v St. Moritz, vešekeré lyžařské terény jsou dost vysoko na to, aby dokázaly od začátku prosince do konce dubna zaručit dostatek sněhu.

Nejvyšším bodem střediska je Piz Nair (3057 m), vede na něj visutá kabinová lanovka startující v jednom z celkem tří skicenter, která lyžařům na sjezdovkách vždy poskytují poměrně velkorysé možnosti stravování i ostatní zázemí.

Corvatch, terasa nad jezerem    

Naproti Corviglii, jen kousíček od centra města, zato přímo nad jezerem Silvaplana, najdete druhý z mořických arálů Corvatsch. Pokud jste se na Piz Nair cítili jako na střeše Evropy, tady si možná budete připadat jako v oblacích. Na 3330 m vysoký vrchol jezdí prosklená panoramatická  kabina, zpátky vede skalnatým terénem dlouhý sjezd po ledovci, spodek tratí už je v pásmu lesa. Corvatch má vyloženě vysokohorský charakter a také očividná rozmařilost, tolik viditelná v areálu nad městem, jako by zde přece jen trochu polevila. Ne tak kvalita, ta zůstává.

Pokud snad toužíte dále unikat nekonečnému luxusu, zkuste navštívit třeba sousední areál Furtschellas, na Corvatsch je napojený několika vleky. Objevíte spleť málo navštěvovaných klikatých sjezdovek, podobně jako v již poněkud odlehlejší oblasti poblíž průsmyku Bernina – areálech Diavolezza a Lagalb. Ty kromě členitých sjezdů bodují i neobvykle dlouhou sezónou – na Diavolezze se tradičně otevírá už v polovině října. Informace o stavu sněhové pokrývky a o tom, které sjezdovky už jsou v provozu, můžete zístak napřiklad ZDE.

Bydlete dál, plaťte méně

Jakkoliv je St. Moritz v očích veřejnosti především synonymem luxusu a snad i rozmařilosti, jeho skutečné, vpravdě nekonečné bohatství tkví v přírodních krásách. Ty bez debat stojí za vidění a dobrou zprávou je, že ubytování se i v horním Engadinu, na rozdíl od skipasu pro St. Moritz, dá pořídit za překvapivě přijatelné peníze. Vedle snobských, nekřesťansky drahých hotelů zde najdete všechny druhy ubytování od rodinných apartmánů až po malé tradiční hotýlky a pensiony.

V St. Moritz se dokonce nachází i autokemp. Je jasné, že kdo chce na ubytování šetřit, nebydlí u lanovky. Všechny tři hlavní lyžařské oblasti náležící k St. Moritz jsou ale propojeny celodenní skibusovou dopravou s intervaly do 30 minut.

CESTA Z PRAHY

Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Garmisch - Landeck/Zams - Scuol - St. Moritz

660 kilometrů / cca 8 hodin / 80 EUR (bez 10 denní rakouské dálniční známky – krátkému dálničnímu úseku Imst - Zams se lze vyhnout)

www.viamichelin.com

www.stmoritz.com