V Německu vyjdou přestupky draho, policie může zabavovat i auta | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

V Německu vyjdou přestupky draho, policie může zabavovat i auta

V Německu vyjdou přestupky draho, policie může zabavovat i auta

Německé pokuty


Německo má nejkvalitnější dálniční síť v Evropě a přitom jsou německé dálnice stále ještě zdarma. Naopak poměrně draho by vás ale v Německu mohlo přijít nedodržování dopravních předpisů. V případě vážného dopravního přestupku a očekávání vysoké pokuty je dokonce německá policie oprávněna zabavit zahraničnímu motoristovi jeho vůz.  

Německý dopravní policista je vstřícný a umí být i shovívavý. Ovšem pokud to situace vyžaduje, pak také důsledný. Za běžné, nikterak závažné přestupky jsou v Německu na místě běžně vybírány pokuty do výše 35 EUR. Německá policie je ale oprávněna vybírat i částky vyšší, a to zejména jako bezpečnostní zálohu při očekávání vyšší pokuty. V takovém případě jak také proti řidiči, který závažně porušil dopravní předpisy, zahájeno soudní řízení.

Pokud jste skálopevně přesvědčeni o své nevině, můžete na silnici odmítnout zaplatit pokutu a zúčastnit se pak osobně soudního řízení. Německá policie ale v takovém případě může zahraničního motoristu požádat o složení depozitu. A pokud to odmítne, nebo není schopen zaplatit, může mu opět být zabaveno jeho vozidlo.

Výše udělovaných pokut

Pro lepší představu, o jaké částky se v případě, že dostanete pokutu, může jednat, uvádíme pár příkladů. Kdo projel křižovatkou na červenou, může být pokutován až do výše 320 EUR a současně může dostat zákaz řízení na jeden měsíc. Policie při posuzování tohoto přestupku hodnotí dobu, po kterou červená svítila, a také zda byl vaším jednáním někdo ohrožen.

Telefonovat za volantem je v Německu přísně zakázáno, stejně jako v Česku. Na dálnicích je ale tento přestupek odhalován pomocí kamer a vězte, že telefonovat bez handsfree se nesmí ani v koloně. Přesně řečeno, pokud je motor automobilu v chodu. Za tento přestupek řidičům v Německu hrozí pokuta 60 EUR a navíc 1 trestný bod. Hrubým přestupkem je na německé dálnici také nesprávné a tedy i nebezpečné předjíždění. Za takzvané podjíždění auta zprava zaplatíte nejméně 100 EUR. A pokutu si vyslouží také ten, kdo brání předjíždění zrychlováním.

V obcích si dávejte velký pozor na rychlost, pokuta se běžně dává za překročení povolené maximální rychlosti už o 5 km/h po odečtení odchylky, tedy za naměřených 58 km/h Při překročení povolené rychlosti o 21 km/h budete pokutováni 80 eury.

Německý bodový systém

Také v Německu, podobně jako v Česku, funguje systém trestných bodů udělovaných za dopravní přestupky, Němci mu říkají Flensburg. Maximální počet trestných bodů je 8, už po spáchání „tříbodového přestupku“ ale dočasně přijdete o povolení řídit v Německu osobní automobil. Poznámka o tomto bude uvedena ve vašem řidičském průkazu. Německé trestné body se nijak nezapočítávají do českého bodového systému.

Alkohol za volantem

Německo má ve vyhlášce, podobně jak třeba Rakousko nebo Itálie, jistou toleranci k alkoholu. Maximální hodnota alkoholu v krvi je pro řidiče osobních vozidel stanovena na 0,5 promile. Neplatí to však paušálně. Nulovou toleranci musí akceptovat řidiči do 21 let věku a také řidiči, kteří mají řidičský průkaz v držení méně než 2 roky.

Motoristou v Alpách: Vychutnejte si šedesát zatáček do sedla Passo dello Stelvio

Policista vás může při podezření, že jste řídili vozidlo pod vlivem alkoholu, požádat, abyste se podrobili dechové zkoušce. Smíte odmítnout, ale pak jste nuceni podstoupit krevní test.

EKO zóny v německých městech

Z důvodu snížení množství emisí jemných částic zavedlo několik německých měst omezený vjezd motorových vozidel do vyznačených oblastí. S ohledem na cíl naší cesty, jímž budou převážně Alpy, nás v tomto ohledu zajímá především Mnichov, nicméně kompletní seznam měst, kterých se omezení týká, naleznete i s mapou zde.

Oblasti, kde platí omezení, jsou upraveny značkami se zobrazením barevných vinět ("Plakette") – zelených, žlutých nebo červených. Pro vjezd do těchto oblastí je nutné získat barevnou plaketu a nalepit tuto na čelní sklo vozidla. Lze ji zakoupit na stanicích technické kontroly nebo schválených garážích, pro nás ale jistě bude pohodlnější obrátit se na pražskou centrálu ÚAMK, která plakety také prodává, případně si ji objednat přes internet. Při nákupu budete požádáni o předložení velkého technického průkazu a následně o poplatek ve výši 5 až 10 EUR. Barva vydané plakety závisí na typu motoru a EURO emisní kategorii vozidla.

CO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESMÍTE

Antiradary zakázány

V Německu je zakázáno používat radarové detektory. U GPS navigací musí být funkce POI deaktivována.

Netelefonujte

Používání mobilních telefonů při řízení je v Německu zakázáno. Řidiči mohou být pokutováni až 60 EUR.


Pokuty za překročení rychlosti v obci

o 10 km/h    15 EUR
o 15 km/h    25 EUR
o 20 km/h    30 EUR
o 21 km/h    80 EUR
o 71 km/h    680 EUR

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je i Land Rover. 

Autor: Petr Homolka

Autor: Ondřej Katz