Za rakouské dálnice se platí, stejně jako za tunely. Ale šetřit se nevyplatí | E15.cz
Partnerem projektu je Land Rover

Za rakouské dálnice se platí, stejně jako za tunely. Ale šetřit se nevyplatí

Za rakouské dálnice se platí, stejně jako za tunely. Ale šetřit se nevyplatí

Rakousko je statisticky nejoblíbenější lyžařskou destinací na světě. Alpy pokrývají dvě třetiny Rakouska a v celé zemi se tak nachází více než 800 středisek zimních sportů s 20 tisíci kilometry sjezdovek. Z Česka jsou přitom relativně dobře dostupné.

Vedle nekonečného počtu sjezdových tratí má Rakousko naštěstí i velmi dobře rozvinutou dálniční a silniční síť. Rakouské dálnice ale nejsou, na rozdíl od německých, zadarmo. Řidiči motorových vozidel do 3,5 tuny si před nájezdem na dálnici musí zakoupit a na čelní sklo nalepit rakouskou dálniční známku. Pravdou je, že do celé řady oblíbených rakouských středisek se při cestě z Německa dá za cenu minimální zajížďky dojet i bez dálniční známky, ale… 10denní dálniční známka vyjde v sočasnosti na 9,20 eur, zato jízda po dálnici bez platné „viněty“ vás může přijít opravdu draho. V případě, že se řidič v Rakousku pohybuje po placené komunikaci bez dálniční známky, je mu při silniční kontrole udělena pokuta 120 eur a musí si dálniční známku neprodleně zakoupit. V případě správního řízení pak hrozí pokuta od 300 do 3000 eur.

Dálniční známku bez problémů koupíte na všech čerpacích stanicích. Většina čerpacích stanic je v menších obcích otevřena od 08.00 do 20.00 hodin, na dálnicích jsou otevřeny 24 hodin denně.

V Rakousku je také možné koupit takzvanou digitální vinětu, a to prostřednictvím stránek Asfinag.at. Její cena je shodná s papírovými dálničními známkami, poměrně významnou nevýhodou je ale fakt, že kvůli tamějším zákonům o ochraně spotřebitele platí digitální viněta až minimálně 18 dnů od objednání. Nakupovat ji tak musíte s rozvahou, včas před vjezdem do Rakouska.

Timmelsjoch HochalpenstrasseTimmelsjoch HochalpenstrasseAutor: Oetztal Tourismus

Placené tunely

Vedle dálniční známky vás při cestě do rakouských hor pravděpodobně nemine ještě platba za nějaký ten tunel, případně speciálně zpoplatněné komunikace či jejich úseky. Jako příklad můžeme uvést třeba Arlberg tunel spojující Tyrolsko s Vorarlberskem anebo většině lyžařů známý dálniční úsek vedoucí přes Brenner do Itálie. Mýtné je vždy vybíráno přímo na vjezdu do placeného úseku. Podrobný seznam placených tunelů a speciálně zpoplatněných silnic/dálnic naleznete v tabulce.

Placené komunikace:

· tunel Arlberg (mezi Tyrolskem a Vorarlberskem) - 10 EUR
· dálnice Brenner (mezi Tyrolskem (od Innsbrucku) a Itálií) - 9,50 EUR
· tunel Felbertauern (mezi Salcburskem a Východním Tyrolskem) - 10 EUR
· vysokohorská silnice Gerlos (mezi Salzburskem a Tyrolskem) - 8,50 EUR
· tunel Karawanken (spojuje Rakousko se Slovinskem, mezi městy St. Jakob a Jesenice) - 7,20 EUR
· dálnice Tauernautobahn (z Flachau - Salcbursko, po Rennweg - Korutany) - 11,50 EUR
· tunel Bosruck (spojuje Horní Rakousy se Štýrskem) - 5,50 EUR   
· tunel Gleinalm (Pyhrautobahn ve Štýrsku) - 9 EUR

* vysokohorské silnice přes Grossglockner, Silvrettu a Timmelsjoch jsou placené, ale v zimě uzavřené 

 

Prstem po mapě

Při plánování cesty Rakouskem je nutno brát na zřetel, že řada horských průsmyků je v zimě uzavřená. Důvodem je většinou to, že ve vysokých nadmořských výškách je na některých místech kvůli častému a mnohdy vydatnému sněžení prakticky nemožné soustavně odklízet sníh ze silnice, jindy je důvodem dlouhodobé uzavírky vysokohorské silnice časté nebezpečí lavin.

Vždy je proto nutné sledovat aktuální informace o stavu horských silnic. Doporučujeme, nejste-li opravdovými znalci místního prostředí, setrvávat na hlavních, většinou výtečně udržovaných komunikacích. Bohužel, to, co na mapě často vypadá jako nejkratší a logicky nejvýhodnější cesta skrz hory, může být v praxi buď zcela neprůjezdnou, anebo časově o mnoho delší variantou než kilometrově delší cesta pod dálnici a následně průjezd horským údolím s frekventovanou komunikací. Typickým příkladem je lyžařské středisko Heiligenblut, do něhož se v zimě zkrátka musí cestovat z jihu, údolím proti proudu řeky Möll, ačkoliv to shora od Zell am See na mapě vypadá tak jednoduše. Grossglockner Hochalpenstrasse je ale od listopadu do dubna uzavřená. 

Dálnice v RakouskuDálnice v RakouskuAutor: ADAC

Pokud se přece jen vydáte na dobrodružnou a možná krásnou cestu po horských serpentinách, pamatujte si: na horských silnicích, kdy dvě protijedoucí vozidla nejsou schopna projet bezpečně vedle sebe, musí oba řidiči zastavit a řidič, pro kterého je to jednodušší s ohledem na typ vozidla nebo na situaci, by měl vycouvat zpět.

V zimě uzavřené vysokohorské silnice:

Filzensattel, středisko Hochkönig, uzavírka prosinec až březen
Grossglockner Hochalpenstrasse, středisko Heiligenblut, uzavírka listopad až duben
Hahntennjoch, Imst, Tyrolsko, uzavírka listopad až květen
Silvretta Hochalpenstrasse, z Ischgl/Galtür do Montafon, uzavírka listopad až květen
Sölk, Štýrsko, blízko střediska Tauplitz, uzavírka listopad až květen
Stallersattel, Defereggental, přechod do Itálie, uzavírka listopad až květen
Timmelsjoch Hochalpenstrasse, středisko Hochgurgl, přechod z Tyrolska do Itálie, uzavírka říjen až červen

Poslouchejte rakouská rádia. Zprávy o počasí a dopravních překážkách na důležitých komunikacích jsou vysílány většinou rozhlasových stanic.

Další informace lze získat na http://www.oeamtc.at/bergstrassen

Obecné informace

Dálniční poplatky
10denní 9,20 EUR
2měsíční 26,80 EUR
Roční 89,20 EUR

Rychlostní limity
Na dálnici: doporučená 130 km/h
Mimo obec: 100 km/h
V obci: 50 km/h

Alkohol
Tolerance do 0,49 promile
Neplatí pro držitele řidičského průkazu po dobu kratší než 2 roky.

Orientační ceny pohonných hmot:
Natural 95 - 1,15 EUR
Nafta - 1 EUR
Aktuální ceny paliva naleznete ZDE

Důležitá telefonní čísla

Tísňové linky: 112
Hasiči: 122
Policie: 133
Ambulance: 144

Více informací o dopravě v Rakousku naleznete ZDE

 

Tematický speciál v rámci komerční  spolupráce s portálem Snow.cz vytipovává ne všem milovníkům lyžování dobře známá místa. Jeho součástí je i základní dopravně-informační servis.

Partnerem speciálu E15 Autem na hory je Land Rover. 

Land Rover Discovery SportLand Rover Discovery SportAutor: Petr Homolka

Autor: Ondřej Katz