Jak budou vypadat finance v roce 2025? | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Čekání na průkopníky. Jak bude vypadat finančnictví v roce 2025?

Ilustrační foto
Finance 2025
Tereza De Bardi
Marek Kouřil
Finance, ilustrační foto
1/5
Ilustrační fotoFinance 2025Tereza De BardiMarek KouřilFinance, ilustrační foto

Podle průzkumu společnosti Deloitte mezi finančními řediteli v Česku se zdá, že v oblasti zavádění umělé inteligence většina finančních ředitelů zatím spíše čeká na první průkopníky. Čeká se na ty, kteří tuto technologickou inovaci ve financích implementují, otestují a odhalí řešení s nejlepší návratností. V oblasti kognitivních technologií jsou finanční ředitelé názoru, že se zaměstnanci do pěti let naučí s těmito technologiemi lépe pracovat a vzájemně se doplňovat. Současně ale bude do deseti let část zaměstnanců tímto druhem technologií zcela nahrazena. Jak tedy budou vypadat finance v následujících letech?

ERP řešení, kognitivní technologie a robotizace

Většina transakcí v účetnictví už nebude vyžadovat zásah účetního, a to díky nové generaci cloudových ERP řešení kognitivní technologii a robotizaci. Všechna tato řešení umožní radikální zjednodušení procesů a minimalizuje potřebu manuálního zpracování.

Pracovníci v účetnictví a controllingu se budou moci soustředit na design, implementaci a údržbu ERP a dalších nadstavbových technologických systémů. Hlavním požadavkem bude znalost financí a účetnictví z procesního a metodického hlediska. K nim nově přibude především schopnost propojit je se správnými technologiemi a umět tyto technologie obsluhovat.

Zaměstnanci budoucnosti ve financích: datoví analytici a IT odborníci

Počet zaměstnanců ve finančních organizacích se přelije z oblasti tradičního účetnictví a operativy do reportingu, plánování, datové analýzy a specializovaných oblastí, jako jsou daně nebo treasury. Rutinní forecasty budou zajištěny systémy a algoritmy. Ty budou neustále vyhodnocovány malým počtem specializovaných odborníků, jako jsou datoví vědci, programátoři, ale i kognitivní psychologové. Finance budou organizovány plošněji. Zmizí tradiční rozdělení útvarů, jako je účetní oddělení, controlling nebo plánování, a budou vytvořeny nové integrované týmy datových analytiků a IT odborníků se znalostí účetnictví a podnikových financí. Jejich organizační struktura bude více odpovídat funkční struktuře businessu (tzv. business partnering).

° Představte si nyní libovolný proces, který vyžaduje silné zapojení účetních. Jak se takové uvedené změny projeví v dané oblasti? A jaký vliv to bude mít na celou organizaci?

Schopnost obhájit přesun lidských a finančních zdrojů z operativních transakcí do podnikových financí bude vyžadovat umění dodat svým interním zákazníkům novou hodnotu služeb. A to prostřednictvím kvalitních a včasných podkladů pro rozhodování v období nejistoty a perfektního proaktivního zákaznického přístupu.

Rozhodování v reálném čase

Finanční cykly s periodickým reportingem a analýzami se stanou minulostí. Finanční týmy budou poskytovat podklady pro rozhodování v reálném čase. Externí uživatelé, tj. trhy a regulatorní orgány, budou nadále vyžadovat konsolidované informace na periodické bázi, ale častěji a se zaměřením na budoucnost. Nejlepší organizace budou mít novou mantru: „Neděláme uzávěrku, nemáme měsíční ani čtvrtletní forecasty. Vše se děje kontinuálně a v reálném čase.“

° Jaká z vašich důležitých rozhodování jsou závislá na závěrkovém kalendáři? Zamyslete se, jak by taková rozhodnutí mohla být přijímána v jakémkoli dni během roku a co by to přineslo za příležitosti.

Aplikace v mobilu, chatboti nebo vizualizace dat

Ostatní části organizace jako výroba, obchod, marketing a HR se stanou soběstačnými a nezávislými na obsluze někoho z finančního týmu. Dotazy ohledně faktur, plateb, rozpočtu, finančních výsledků nebo reportů budou k dispozici v aplikacích na mobilních telefonech nebo přes chatboty.

Finance 2025Autor: deloitte

Složité reporty a analýzy plné dat a čísel budou nahrazeny přehlednými vizuálními informacemi, které budou intuitivně dostupné a jednoduše vyhodnotitelné. Informace a poptávka po nich se bude vyskytovat v takovém množství, že nebude možné zaměstnávat lidské zdroje, které by je poskytovaly, a zaměření organizací na samoobslužné řešení se stane součástí každé vyspělé firemní kultury.

Autoři: Marek Kouřil, ředitel oddělení poradenských služeb, Deloitte a Tereza De Bardi, ředitelka oddělení poradenských služeb, Deloitte


Více o budoucnosti financí si přečtěte v reportu Crunch Time V – Finance 2025.

Chcete se dozvědět více o plánování a připravenosti českých organizací pro digitální svět? Přečtěte si studii Plánování v digitálních světech - Zítřek nepočká.

Odkaz na průzkum společnosti Deloitte mezi finančními řediteli v ČR pro rok 2019 najdete zde.