Celoživotní vzdělávání je dnes nezbytnost. I ve financích a účetnictví | E15.cz
Partnerem projektu je ABSL

Celoživotní vzdělávání je dnes nezbytnost. I ve financích a účetnictví

Celoživotní vzdělávání je dnes nezbytnost. I ve financích a účetnictví

Účetní prý mají patřit mezi profese, které postupně vytlačí roboti. Není to však vůbec jisté. Naopak, robotická automatizace sice bez problémů převezme standardizované úkoly, ale s analýzou anebo interpretací dat si stále mnohem lépe poradí člověk. Stejně rychle, jako se rozvíjí technologie, se však musí rozvíjet i samotní účetní. Například s pomocí vzdělávání ACCA.

ACCA je asociace certifikovaných účetních, která působí celosvětově a poskytuje vzdělávání odborníkům z oblasti financí. Certifikace zaručuje, že její držitelé spravují finance kvalitně, eticky a profesionálně. „Plná kvalifikace ACCA je v mezinárodním měřítku srovnatelná s MBA,“ vysvětluje Viera Kučerová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, s tím, že vzdělávací programy ACCA mají kromě rozvoje odborných znalostí z oblasti účetnictví, financí a práva i další efekt, a sice zvýšení kariérních šancí absolventů.

„Absolventi získají nejen sebevědomí a jistotu, že financím skutečně rozumí, ale i mezinárodně uznaný certifikát, který otevírá dveře dalšímu kariérnímu postupu,“ dodává Viera Kučerová. Zájem o certifikace ACCA proto v ČR roste, a to nejen mezi širší veřejností ve financích, ale i mezi studenty vysokých škol, pro které je k dispozici speciální program Accelerate.

První diplom již po 3 zkouškách

Vzdělávací systém je postaven motivačně. Hned po 3 zkouškách totiž mají studenti na dosah první diplom zvaný Diploma in Accounting and Business, což je motivuje pokračovat a dosáhnout vyšších stupňů kvalifikace.

První diplom je hojně využívaný například v centrech podnikových služeb jako nástroj na sjednocení úrovně znalostí v nových týmech, oblíbený je i mezi čerstvými absolventy VŠ: „Velká část z manažerského účetnictví byla pro mě úplně nová, s různými metodami kalkulací nákladů na výrobu a počítáním odchylek od plánu jsem se nesetkal ani na vysoké škole. Z finančního účetnictví pak byly nejvíce přínosné konsolidace a aplikace IFRS standardů,“ říká Tomáš Pořízek student tohoto programu ze společnosti Siemens GBS.

Kolega robot. Včera sci-fi, dnes realita

Digitalizace a celoživotní vzdělávání

Robotizace, která dle mnoha expertů ohrožuje práci účetních, zatím spíš otvírá nové možnosti. Pro firmy ale často těžko uchopitelná, neví, jaké systémy použít a jak pracovat se získanými daty. ACCA jim pomáhá i v této oblasti, a to prostřednictvím tzv. Digital Intelligence Hubu, online platformy v rámci níž mají členové ACCA i veřejnost v rámci celoživotního vzdělávání přístup k novým kurzům datové analytiky, vizualizace a dalším technologickým trendům.

„Snažíme se zdůraznit zejména přidanou hodnotu lidské práce a pomoci lidem pochopit dopady zavedení technologií. Je velmi důležité znát souvislosti a ptát se proč,“ vysvětluje Viera Kučerová a dodává: „Lidé, kteří pochopí, že technologie je výzva a budou se dále vzdělávat, se nemusí žádných katastrofických scénářů predikujících zánik profese účetních obávat.“

Ředitel finančního centra Atlas Copco Services Roman Pavloušek:

Studium ACCA dává skvělou kombinaci technických znalostí z účetnictví, finančního reportingu a business procesů, ale také např. pokročilé angličtiny. Pomáhá nám budovat kvalitní špičkové týmy a motivované zaměstnance pracující na svém rozvoji a kariéře