Moderní kanceláře podporují kreativitu zaměstnanců dříve nevídanými způsoby | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Moderní kanceláře podporují kreativitu zaměstnanců dříve nevídanými způsoby

Pracovní prostředí v Siemens Global Business Services

Změny, které přináší digitalizace prakticky do všech oborů, ovlivňují daleko víc než jen charakter lidské práce. Například kancelářské prostředí. Jeho součást tak dnes zcela běžně tvoří například fitness centrum, meditační místnosti nebo terasa s bylinkovou zahradou. Důvodem ovšem není jen snaha co nejvíce podpořit kreativitu a efektivitu, ale i boj o zaměstnance, který aktuálně probíhá na českém trhu. Podoba pracovního prostředí je totiž čím dál důležitějším argumentem pro přijetí či odmítnutí pracovní nabídky. Z průzkumu společností ABSL, JLL a Skanska dokonce vyplývá, že až 79 procent uchazečů o práci v oboru podnikových služeb chce vidět své pracovní místo ještě předtím, než podepíše pracovní smlouvu.

Ještě zajímavější zjištění přináší jiný průzkum, The Capital One Workplace Environment Survey, dle nějž je pro třetinu zaměstnanců důležitější vzhled a vybavení kanceláří než jejich lokalita. I proto dnes firmy často do návrhu a tvorby kancelářských prostor zapojují i samotné zaměstnance, a to s cílem, aby se jejich lidi cítili v práci skutečně příjemně. Důvody jsou celkem jasné, spokojení pracovníci jsou výkonnější a mají i větší motivaci k práci. Zapojit zaměstnance do rozhodování o vybavení a designu kanceláří se snaží například společnost Zebra Technologies, kterou čeká stěhování do areálu Vlněná v centru Brna.

„Čeká nás nejen změna lokality, ale především zásadní zvýšení úrovně kancelářských prostor, jejichž uspořádání i vybavení budou zaměstnanci moci sami ovlivnit,“ říká Eva Sklenářová ze společnosti Zebra Technologies s tím, že se celý tým těší zejména na dostatek zasedacích místností, které v současném sídle chybí, a dále na flexibilní prostory pro týmovou spolupráci, relax zóny a terasu s výhledem na historické Brno. Vstříc preferencím zaměstnanců se snaží vycházet i centrum služeb Epiroc: „Naši zaměstnanci si mohou sami vybrat, kdy a kde svou práci budou dělat tak, aby byli spokojení a mohli ji co nejlépe sladit s mimopracovním životem,“ popisuje Pavla Korábová z této společnosti švédského původu, která svou firemní kulturu staví především na důvěře a svobodě.

Zaměstnanci tak mohou pracovat jak od svých polohovatelných stolů, tak například i ze střešní zahrady anebo z vlastního domova.

Pohodlné pracovní místo především

Zmiňovaný průzkum společností ABSL, JLL a Skanska se věnoval zejména preferencím zaměstnanců center podnikových služeb v otázce podoby samotného pracovního místa. Jeho pohodlí považuje za důležité 90 procent respondentů, a to hlavně proto, že na něm tráví zhruba 84 procent svého pracovního času. Důraz kladou především na dostatek přirozeného světla, dobře fungující klimatizaci a pohodlný nábytek, oblíbené jsou zejména výškově nastavitelné stoly a ergonomické židle. Zajímavým poznatkem průzkumu je, že až 72 procent respondentů chce mít možnost otevřít okno, a to i přesto, že se tím sníží funkčnost klimatizace. Pro 63 procent zaměstnanců je pak důležité, aby měli příležitost spontánně kontaktovat své kolegy a projednat s nimi denní operativu.

To podporuje jak dříve oblíbený koncept velkoplošných kanceláří, tzv. openspace, tak i novější forma kancelářských prostor složená z menších zón. Tento nový typ kanceláří zaměstnanci vítají v prvé řadě proto, že se zde mohou daleko lépe soustředit. Nejen, že se zde eliminuje pohyb lidí, ale i hluk, a to například pomocí malých odhlučněných telefonních budek, kde si mohou zaměstnanci v klidu vyřídit potřebné telefonní hovory. Dobré pracovní podmínky svých lidí podporuje efektivním rozmístěním jednotlivých zón například firma Novartis: „K dispozici máme moderní kolaborační zóny, praktické pohovky pro neformální diskuse, call roomy a skvělé vybavení pro videokonference,“ říká Petr Renner, vedoucí konzultant z této společnosti sídlící v Praze.

Trend jménem sdílené stoly

Trend, který se dnes prosazuje ve velkých kancelářských areálech, jsou i sdílené stoly. Pracovníci, kteří jsou část pracovní doby v terénu mezi zákazníky, anebo pracují částečně z domu, plně nevyužijí vlastní pracovní stůl. Střídají se pak u volných sdílených stolů s jinými kolegy.

Model, který se úspěšně využívá v co-workingových centrech, se tedy postupně zabydluje i v sídlech velkých mezinárodních firem. Důležité však je, aby firmy dokázaly svým lidem nabídnout takové místo, které jim sedí. „Naše kanceláře poskytují výborné zázemí pro různé typy aktivit, kterým se během dne věnujeme. Někomu vyhovuje vlastní stůl, jiný si každý den raději vyzkouší nová místa,“ vysvětluje Petr Renner.

Bubny na pracovišti? Vše pro odreagování a relax!

Velkým tématem moderních kanceláří jsou kromě samotných pracovních míst i prostory sloužící k odpočinku a relaxaci, které jsou v případě intelektuální a kreativní činnosti velmi důležité. A je zřejmé, že v tomto ohledu se zaměstnavatelé doslova předhánějí. V kancelářích firem z oboru podnikových služeb tak lze nalézt například i tmavé místnosti pro meditaci či krátký ozdravný spánek, koktejlové bary nebo rockové místnosti s kytarami a bubny.

Zaměstnavatelé se navíc snaží svým pracovníkům zpříjemnit pracovní prostředí nejen samotným vybavením, ale také pomocí přidružených služeb v místě výkonu práce. „Naši zaměstnanci mají k dispozici celou řadu služeb - restauraci, supermarket, drogerii nebo moderní fitness centrum, kde nabízíme zvýhodněné členské balíčky. Přímo v budově naší ostravské pobočky se pak nachází firemní školka, což oceňuje mnoho zaměstnanců,“ říká Adam Kiwalski ze společnosti Siemens Global Business Services.

Dobrou zprávou je, že moderní kanceláře nejsou jen doménou Prahy. Inovativní pracovní prostředí dnes centra služeb nabízí napříč regiony. Příkladem může být společnost OKIN BPS v Ostravě. „V našich prostorách nechybí plně vybavené kuchyňky, relax zóny se stolními fotbálky a různými společenskými hrami, jídelní automaty a gastro zázemí. Pravidelně pro zaměstnance organizujeme i masáže, dny zdraví nebo různé cestovatelské a vzdělávací přednášky,“ uvádí Jindřiška Součková, HR ředitelka OKIN BPS, s tím, že firma myslí i na volný čas a minimálně jednou měsíčně organizuje celofiremní akce, jako například běžecké závody, fotbalové turnaje, dny pro rodiny s dětmi, firemní ples, letní kino a další akce, kde se mohou všichni neformálně setkávat.

Na své si přijdou i zaměstnanci centra služeb SONY DADC v Plzni: „Neustále zjišťujeme, co je pro naše zaměstnance důležité. Vylepšujeme moderní kanceláře v centru Plzně, ve kterých mají k dispozici například relaxační místnost a v neomezeném množství nápoje, včetně kávy a čaje. Zaměstnancům nabízíme volnou pracovní dobu a kompenzaci sedavého zaměstnání různými druhy cvičení. Naši lidé si chválí fitness centrum a sprchy přímo v budově, oceňují vybavené kuchyňky a elektronické stravenkové karty, které mohou využít v řadě restaurací a prodejen potravin v našem okolí,“ líčí Tomáš Bílek ze SONY DADC.

Moderní technologie usnadňují práci

Stále důležitější součástí kanceláří jsou i moderní technologie, které výrazně ovlivňují charakter práce, a to například tím, že umožňují snazší propojení týmů či práci z domova. Nejde už přitom jen o instant messaging či skype, který ke komunikaci s kolegy či zákazníky používá až 87 procent zaměstnanců center podnikových služeb (o 55 procent více než před dvěma lety), ale i nejrůznější online úložiště, software pro vzdálený přístup nebo počítač s více monitory, který dle mnoha studií zvyšuje efektivitu až o 30-40 procent.

Velký posun je patrný i při využívání web konferencí. Možnost využívat a rozvíjet moderní technologie přitom oceňují zejména mileniálové, kteří se v českých centrech podnikových služeb pomalu stávají nejsilnější generací.

Mileniálové milují terasy a zahrady

Mileniálové přináší do kancelářského prostředí ještě jeden trend, a tím je využívání zahrad a teras v práci. Mladí lidé dnes v průběhu dne rádi mění místo, odkud pracují, a zahrada či terasa je především v letních dnech vítaná změna. V celé řadě firem si zde pěstují bylinky nebo zeleninu, využívají gril k přípravě oběda, pořádají zápasy ve stolním fotbale anebo na čerstvém vzduchu řeší pracovní úkoly.

To je běžná praxe například ve společnosti Novartis. „Bonusem pro naše zaměstnance je velká venkovní terasa s křesly a slunečníky a přísunem čerstvého ovoce. Díky bezdrátové síti můžeme pracovat odkudkoliv,“ říká Petr Renner.