Částečné a flexibilní úvazky ve výrobě? Jde to! | E15.cz
Partnerem projektu je Byznys pro společnost

Částečné a flexibilní úvazky ve výrobě? Jde to!

Zuzana Hloušková, zakladatelka společnosti Bamboolik
Byznys pro společnost
1/2

„Zaměstnávání matek malých dětí ve výrobní firmě není sci-fi,“ je přesvědčená Zuzana Hloušková, zakladatelka společnosti Bamboolik. Její firma byla porotou TOP Odpovědná firma  mezi malými podniky vyhlášena Trendsetterem 2020.

 

V letošním roce se Bamboolik soustředil na zaměstnávání matek malých dětí a samoživitelek. Můžete nám blíže představit svoji šicí dílnu a popsat historii jejího vzniku?

My jsme o vlastní šicí dílně uvažovali už pěkných pár let. Nějakou dobu nám ale trvalo, než jsme vymysleli, jak dílnu uchopit – chtěli jsme totiž, aby vyjadřovala ducha Bambooliku, aby měla nějakou přidanou hodnotu, aby to nebyla prostě jen „výrobna“. Nakonec jsme to vymysleli tak, že dílna zaměstnává matky dětí do 4 let věku a matky samoživitelky. Tyto ženy mají ztížené postavení na trhu práce, mnohdy nenacházejí práci, která by jim umožňovala pečovat o dítě a zároveň pracovat, třeba na částečný úvazek. To pro ně má dlouhodobé nepříznivé důsledky – závislost na finančním příjmu partnera, nižší důchody a podobně.

Fungování naší šicí dílny je postaveno na částečných a flexibilních úvazcích, což je podle našeho názoru ve výrobní firmě naprostý unikát. Aktuálně zaměstnáváme 3 šičky z ohrožené skupiny, z nichž jedna chodí do práce každý den na 4 hodiny, druhá na 3 delší dny v týdnu a třetí se mění směny ob týden v závislosti na směnách manžela. Vyžaduje to trochu více kreativity od mistrové šicí dílny při plánování směn, ale po půlročním fungování dílny už můžeme říct, že to jde a že naše nové zaměstnankyně jsou s tímto modelem velice spokojené. A my taky.

Pro nás v Bambooliku je zaměstnávání rodičů malých dětí prostě srdeční téma – celá firma stojí na práci rodičů malých dětí, většina z nás tu začínala, když jsme měli ještě hodně malé děti, ve školkovém, mnohdy i předškolkovém věku.

Jakým způsobem ovlivnila koronavirová krize tento váš stěžejní projekt?

Samozřejmě nás ovlivnila, a nejvíce se dotkla právě šicí dílny. Dvě švadleny z dílny zůstaly doslova ze dne na den doma s dětmi, takže se kapacita dílny snížila na polovinu. Na druhou stranu jsme ale získali jednu šičku díky projektu Zachraň práci. Teď na podzim dílna funguje také v omezenějším režimu, ale mateřské školy ještě plošně nezavřeli, takže se zatím držíme.  Látkové pleny a další textilní výrobky jsou k životnímu prostředí výrazně ohleduplnější než jednorázové, ale lze dopad vaší činnosti v tomto směru nějak kvantifikovat? Jistě, máme to spočítané – jedno dítě na jednorázových plenkách vyprodukuje za své plenkové období cca 1 tunu odpadu – nejčastěji obtížně rozložitelného. My jsme za dobu naší existence prodali tolik plenek, že by to vydalo na 10 000 našich velkých plenkových sad. Pro ty, kdo se neorientují v plenkovém názvosloví – velká plenková sada znamená kompletní sadu „od narození po nočník“, plně pokryje přebalovací potřeby dítěte. S trochou zjednodušení se tedy dá říci, že díky nám 10 000 dětí nepoužívalo jednorázové plenky. Tedy jsme životnímu prostředí ušetřili 10 000 tun těžko rozložitelného odpadu. A to už je úctyhodné číslo, nemyslíte?

Jak se vám daří zavádět hodnoty udržitelnosti mezi zaměstnance, jak sdílíte postoje?

Bamboolik je udržitelný ze samotné své podstaty, od produktu přes firemní filozofii až po takové maličkosti, jako je třeba to, že jsme letos pořídili do firmy první elektromobil. Díky jasné a srozumitelné komunikaci firemních hodnot se při náboru nových zaměstnanců setkáváme často s tím, že se nám hlásí uchazeči, kteří hodnotově souzní s naší filozofií a při hledání práce je zaujme na prvním místě naše firma, až v druhém plánu pak pracovní pozice. A obzvlášť u manažerských pozic je pro nás již na pracovním pohovoru souznění s našimi hodnotami klíčové, u těchto pozic totiž vnímáme navíc i odpovědnost právě za předávání hodnot hlouběji do firmy. Potom je reálné udržet vysoké procento zapojení zaměstnanců do odpovědných aktivit firmy.

Na co se chcete soustředit do budoucna?

Určitě bychom rádi ještě rozšířili kapacitu naší šicí dílny, víme, že tam prostor pro další pracovní místa máme. Také bychom rádi komunikovali, že zaměstnávání matek malých dětí ve výrobě na částečné a flexibilní úvazky není takové sci-fi, jak by se mohlo zdát. Ale upřímně? Vzhledem k vývoji pandemie těžko říct, jaký bude příští rok. Bohužel aktuální situace nesvědčí dlouhodobému plánování. Máme připravený krizový plán pro rok 2021 a pevně doufáme, že ho nebudeme muset použít. Vyloučit to ale nemůžeme.

 

 

Návrat do speciálu