V cloudu si i menší firma může dovolit výkonný podnikový systém | E15.cz
Partnerem projektu je Tech Data

Díky cloudu si i menší firma může dovolit podnikový systém, který by dříve nezaplatila, říká specialistka společnosti Tech Data

Specialistka na cloudové služby ze společnosti Tech Data Naďa Vyhlídalová Specialistka na cloudové služby ze společnosti Tech Data Naďa ...

 

Celá řada firem musela v posledním roce změnit svůj obchodní model. Ten, kdo po zavření kamenné prodejny rychle přeřadil na online prodej, dokázal podnikání udržet, nebo ho dokonce rozšířit. Pro takovou změnu ale firma potřebuje IT zázemí, které umožňuje zpracovat a vyřídit velké množství objednávek a k tomu veškerou navazující agendu. „Dříve by potřebný podnikový systém stál miliony, dnes si ho lze pronajmout za měsíční poplatek,“ říká specialistka na cloudové služby ze společnosti Tech Data Naďa Vyhlídalová.

 

 

 

Tech Data letos ve spolupráci s firmami Microsoft a NAVERTICA a.s. přišla na trh s novou podobou prodeje systému pro řízení firemních procesů Microsoft Dynamics 365 Business Central Packages. Produkt je nyní nabízen jako cloudová služba za měsíční poplatek. V čem je hlavní výhoda takového řešení?

Tento podnikový systém už je v podnikové sféře určitým standardem, pomáhá firmám řídit jejich procesy v obchodu, financích, nákupu, logistice a v dalších oblastech. Dosud byl ale dostupný spíše pro velké firmy v segmentu enterprise. A díky našemu projektu na něj nyní budou moci dosáhnout i menší a střední firmy. Zatímco dříve bylo nutné celý systém nakoupit a ve firmě nasadit (umístit do datového centra, na serveru dané firmy), teď si ho lze pronajmout jako cloudovou službu za měsíční poplatek. Firmy nejsou nuceny do velkých investic, které by pro řadu z nich byly  neúnosné.

Je to tedy řešení pro firmy, které musely v posledním roce přeskočit z fyzického prodeje do onlinu?

Ano, mimo jiné. Obchodní firmy o tento systém projevují velký zájem, protože v posledním roce často musely dramaticky změnit svůj obchodní model. Pro vyřizování objednávek a fakturaci je od určitého množství potřebný skutečně robustní systém a nestačí běžné účetní systémy, na jaké jsme byli dříve zvyklí.

Ale zájem se neomezuje jen na obchodní firmy, protože každá firma by měla mít pořádek ve svých procesech. Naše myšlenka je taková, že existuje množina procesů, které jsou ve všech menších firmách prakticky stejné. Všechny nakupují a prodávají, všechny vystavují faktury, všechny vedou účetnictví a podobně. Těmto potřebám jsou proto přizpůsobeny takzvaně balíčkové verze nového systému.

Co takový balíček obsahuje?

První z nich je balíček Fiscal, který je navržený tak, aby dokázal v libovolné firmě pokrýt právě procesy fakturace a účetnictví, bez ohledu na její činnost a zaměření. Pro řízení skladových procesů je zase určena edice Trade, případně její pokročilá verze Trade Plus. Kdyby to zákazníkovi přece jen nestačilo, nabízíme ještě variantu Custom, kde už nabídku částečně upravujeme podle jeho potřeb, ale základem řešení stále zůstává jeden z předpřipravených balíčků, takže do jeho nasazení není potřeba investovat tolik času a prostředků jako u tradiční implementace. To drží cenu systému na dostupné úrovni.

Jaká je přesně cena tohoto systému?

Firmy za systém platí měsíčním poplatkem, který je už od 90 EUR za uživatele. Jinými slovy, neplatíte za množství funkcí, ale podle toho, kolik lidí bude ve firmě se systémem pracovat. To poskytuje velkou flexibilitu: Otevíráte novou pobočku? Přiobjednáte licence. Sloučili jste více pracovních funkcí do jedné, takže máte méně uživatelů? Jednoduše licence uberete.

Ale hlavní výhoda je opravdu v tom, že platba je rozložená v čase, není nutná investice v řádu milionů korun, což dříve implementace podnikového systému běžně stála.

Nemají firmy obavu z toho, že jejich citlivá data budou uložena v cloudu?

Vnímání cloudových služeb se za poslední rok dramaticky změnilo. Dřív bylo obvyklé, že se firmy o svoje data bály, a to hlavně z důvodu nesprávného uchopení informací okolo cloudu. Měly pocit, že když nakoupí celou infrastrukturu do firmy, kde jejich data budou ležet, že budou víc chráněná, než někde „na obláčku“.

Dřív například běžné obchodní informace, prezentace a nabídky mohl získat i obchodník na cestě k zákazníkovi tak, že se do firemní sítě připojil na dálku. Jiná data ale byla přístupná jen, když jste seděli v kanceláři. Bralo se to jako dobrý standard zabezpečení. Ale v době pandemie tenhle přístup narazil.

Co všechno se změnilo?

Za prvé se zcela proměnil způsob práce. Najednou pracovali na dálku všichni, nejen obchodníci na cestách. Takže firemní data potřebujete mít přístupná kdekoliv. Zároveň i díky velké edukaci trhu o cloudových službách získal cloud na důvěře. Už je vnímán jako vysoce zabezpečené místo pro firemní data, která dokážou být dokonce i více zabezpečená, než když je má firma ve vlastní infrastruktuře.

Druhá věc je, že pandemie koronaviru úplně změnila pohled manažerů na věci, které dříve považovali za neměnné. Kolik jen bylo firem, u kterých dříve nebylo možné pracovat na home office… A najednou to šlo, protože jiná cesta nebyla.

Firmy začaly doslova přes noc používat cloudové nástroje na vzdálenou spolupráci a nyní hledají komplexní podnikové systémy, které budou plně zabezpečené a pomohou jim s řízením firemních procesů odkudkoliv. Microsoft Dynamics 365 Business Central Packages jim to umožní a české firmy se tak na toto řešení mohou bez obav spolehnout. A nyní si ho může dovolit každá malá firma, která má ambice růst.

/oka/

návrat do Speciálu