Fenix Group jde cestou zahraničních akvizic | E15.cz
Partnerem projektu je Bisnode ČR

Fenix Group jde cestou zahraničních akvizic

Cyril Svozil, zakladatel a jednatel společnosti Fenix Group
Cyril Svozil, zakladatel a jednatel společnosti Fenix Group
Areál výrobního závodu Fenix s.r.o. v Jeseníku
Areál výrobního závodu Fenix s.r.o. v Jeseníku
1/2

Cyril Svozil založil v roce 1990, krátce po politických změnách, v bývalém Československu společnost Fenix vyrábějící sálavé topné panely. Později k nim přibyly další produkty a příslušenství a vznikl holding Fenix Group skládající se z dvanácti firem, z toho je devět zahraničních. V nabídce elektrických sálavých systémů je dnes Fenix Group evropskou jedničkou.„Holding Fenix má pouze jednu prioritu, které je vše ostatní striktně podřízeno. Tou prioritou je zákazník a jeho naprostá spokojenost,“ říká v rozhovoru zakladatel a jednatel Fenix Group Cyril Svozil. Jeho syn, Cyril Svozil mladší, zastává pozici viceprezidenta, ve skupině pracovala také manželka Alena, dcera Kateřina řídí největší firmu holdingu, Fenix Trading.

Získali jste certifikaci společnosti Bisnode. Za jaké služby? A co vám takové ocenění přinese?

Holding Fenix se skládá z 12 firem, z toho devět jsou firmy zahraniční. Většina našich společností má hodnocení DB-AAA a v letošním roce obdržela naše mateřská společnost Fenix Group a.s. platinové ocenění AAA. Ocenění jsou výrazem naší dlouhodobé finanční stability a růstu.

O jaký z výrobků vašeho sortimentu elektrického vytápění je největší zájem?

Většina našich tržeb pochází z rezidenční sféry. U obytných domů jsme postupně rozšiřovali nabídku elektrických sálavých systémů, v této oblasti jsme největší evropskou firmou, až po nabízení uceleného energetického konceptu Fenix. Jedná se o budovy v nízkoenergetickém standardu vybavené střešní fotovoltaickou elektrárnou, bateriovým úložištěm od naší firmy AERS s.r.o., ventilací s rekuperací a řídícím systémem I-cool. Takový dům může fungovat jako aktivní prvek smart grids a elektrické sálavé vytápění je jeho důležitou součástí.

Ostatní oblasti, jako jsou například kanceláře nebo průmyslové a zemědělské objekty, však zaznamenávají výrazný růst a vidíme v nich významný potenciál.

Jak technicky rozdílná jsou řešení pro obytné prostory a například systémy vyhřívání travnatých hracích ploch či péče o kostely a kulturní památky?

U nerezidenčních objektů se v porovnání s bytovými objekty jedná o technicky naprosto rozdílná řešení. Vidíme v nich ale velký, stále ještě nevyužitý potenciál.

Jak se ve vašem oboru projevila již déle než rok trvající pandemie koronaviru?

Náš obor zatím naštěstí nebyl bezprecedentními a zcela neadekvátními zásahy vlád nikterak zásadně zasažený.

Hovoří se o tom, že když lidé nemohou cestovat, investují peníze do bydlení či rekonstrukcí kanceláří? Zaznamenali jste i vy v souvislosti s pandemií nárůst objednávek?

Nemyslím si, že by covidová krize zásadně ovlivnila přání a preference našich zákazníků.

 

Areál výrobního závodu Fenix s.r.o. v Jeseníku

 

Máte zastoupení či pobočky a partnery v devíti evropských státech. Kolik procent z obratu či tržeb tvoří zahraniční trhy?

V devíti evropských zemích máme naše filiálky, přičemž v pěti máme též výrobní závody. Naše produkty však exportujeme až do 70 zemí na pěti kontinentech. Zahraniční tržby tvoří 90 procent našeho ročního obratu.

Zvažujete další zahraniční expanzi? Třeba na východ?

Po loňské úspěšné akvizici v Polsku a letošní v Srbsku chápeme právě akvizice jako základní nástroj našeho dalšího růstu.

Díky čemu jsou vaše výrobky v zahraničí konkurenceschopné?

Holding Fenix má pouze jednu prioritu a vše ostatní je jí striktně podřízeno. Tou prioritou je zákazník a jeho naprostá spokojenost. Díky holdingovému uspořádání spolupracujících, ovšem vysoce samostatných jednotek si i přes naši dnešní velikost udržujeme dostatečnou flexibilitu.

 

Cyril Svozil (66 let)

Zakladatel a jednatel společnosti Fenix, nyní Fenix Group. Vystudoval vysokou školu báňskou v Ostravě. Po absolutoriu pracoval v RD Jeseník až do pozice vedoucího výroby. Ihned po revoluci založil Fenix s.r.o., která byla a je rodinnou společností. Do roku 2018 v něm pracovala manželka Alena zodpovědná za export. Syn Cyril byl od roku 2011 nejprve ředitelem dceřiné společnosti ACSO ve Francii, nyní vede start-up AERS s.r.o. Dcera Kateřina pracovala od roku 2001 v oddělení zahraničního obchodu, v letech 2009-2012 byla ředitelka dceřiné společnosti Ceilhit Barcelona, od roku 2018 zastává pozici ředitelky největší firmy holdingu -  Fenix Trading s.r.o. Cyril Svozil rád zahradničí, čte a když to jde, tak cestuje.