Odhalení podvodného chování a systémových chyb je žádanou službou | E15.cz
Partnerem projektu je Bisnode ČR

Odhalení podvodného chování či systémových chyb je stále žádanější službou

Odhalení podvodného chování či systémových chyb je stále žádanější službou

Před patnácti roky vstoupili do tvrdého konkurenčního prostředí v oblasti vývoje software. Prosadili se, protože nabízejí řešení na míru a jejich odborníci umějí odhalit podvodné chování či systémové chyby v obchodním vztahu s klienty. „Zaměřujeme se na poskytování služeb s vysokou přidanou hodnotou založených na detailní znalosti daného obchodního segmentu,“ říká v rozhovoru předseda představenstva akciové společnosti STYRAX Petr Ulč.

 

 

 

 

Zabýváte se vývojem a implementací software. To v Česku dělají stovky společností. Čím se od nich lišíte?

Ano, konkurence v oblasti vývoje software je v ČR vysoká. Z tohoto důvodu se od počátku našeho podnikání snažíme budovat propojení znalostí tvorby software se znalostmi oboru, v němž podnikají naši zákazníci. Zaměstnáváme experty na tvorbu informačních systémů v těchto oblastech, přičemž naši odborníci jsou schopní zákazníkům přinášet i řadu námětů, jak jejich byznys posouvat kupředu. Domnívám se, že toto je jedna z hlavních charakteristik, kterými se odlišujeme od většiny IT společností a také vlastnost, kterou naši zákazníci velmi oceňují. Tato strategie je však nákladově i časově náročná, proto se soustředíme především na vybrané obchodní segmenty, jako jsou finanční trhy, zdravotnictví, případně elektronické transakční systémy. Naše služby nenabízíme všem.

Jednou z vašich aktivit je i analýza dat, data-mining. Co to znamená? Kdo si takovou službu objednává?

Tuto službu poskytuje naše dceřiná společnost Styrax Consulting, v níž máme datové analytiky, kteří jsou schopni s využitím nejmodernějších technologií provádět velmi zajímavé analýzy velkého množství dat. Tuto službu využívají například zdravotní pojišťovny v Česku i na Slovensku, pomáháme jim analyzovat jejich velké množství dat a vyhledávat v nich souvislosti. Takovou analýzou lze zákazníkům například pomoci k odhalení podvodného chování či systémové chyby v obchodním vztahu s jejich klienty. Jedná se o služby, které mají vysokou přidanou hodnotu. Tyto zkušenosti jsou zároveň částečně přenositelné i do jiných oborů podnikání. 

Ve vašich referencích lze nalézt také společnosti ze Slovenska. Plánujete větší rozmach do zahraničí? Třeba i na západní trhy?

Zaměřujeme se na poskytování služeb založených na detailní znalosti daného obchodního segmentu. Proto nejsou naše služby úplně lehce přenositelné do jiných zemí, s výjimkou Slovenska, kde je základ, na němž finanční trh či zdravotnictví stojí, hodně podobný systému v Česku. Snažíme se nabízet služby i v jiných státech, ale tam vždy hledáme lokálního partnera. Toto byl i případ, kdy jsme v letech 2011 až 2013 realizovali postupně tři IT projekty pro jednu z největších finančních burz na světě, a to společnost Eurex Curych ve Švýcarsku. Při zavádění tohoto projektu jsme měli lokálního partnera s velmi dobrou znalostí místního prostředí, což nám pomohlo.

Získali jste certifikaci společnosti Bisnode. Za jaké služby? A co vám takové ocenění přinese?

Tento certifikát potvrzuje, že se řadíme mezi nejdůvěryhodnější firmy v České republice, protože po dobu delších pěti let splňujeme nejpřísnější kritéria hodnocení ekonomických subjektů podle statistického prediktivního modelu Bisnode. Ocenění vnímáme především jako doklad našeho úspěšného finančního řízení, kde vedle postupného budování našich společností dbáme i na finanční stabilitu.

V čem se liší aktivity mateřské společnosti Styrax od dceřiné společnosti Styrax Consulting?

Styrax, který letos slaví 15 let od svého vzniku, se zaměřuje především na tvorbu software, zatímco Styrax Consulting na poskytování konzultačních služeb a analýzu dat. Toto dělení nám přináší i řadu synergických efektů a na většině našich projektů, především v oblasti zdravotnictví, pracují zástupci obou společností. Každý z nich přináší to své, co je pro naše zákazníky zajímavé a cenné.

Jak se do podnikání ve vašem oboru promítla pandemie?

V podstatě pozitivně. Nezaznamenali jsme významný nárůst nových klientů, ale zaznamenali jsme nárůst požadavků na naše služby u stávajících zákazníků. A to takový, že za poslední rok není měsíce, kdy bychom nehledali minimálně dva až tři nové kolegy do našich týmů, abychom byli schopni uspokojit poptávku. Naštěstí obor informačních technologií nebyl pandemií zasažen tak, jako jiné.

Ve vaší branži, kterou je vývoj software a poradenství, asi není problémem pracovat na dálku, tedy online…

Od počátku našeho podnikání se snažíme stavět firmy tak, aby byly velmi mobilní a uměly pracovat na dálku. To je dáno i tím, že kromě sídla v Praze, máme pobočky v Brně, Strakonicích, Písku a ve Vimperku. Pro nás březen 2020 znamenal jedině to, že jsme doporučili našim pracovníkům, aby se na dočasnou dobu, která však trvá již více než rok, přesunuli na home-office. Technicky jsme nic zařizovat nemuseli, protože jsme veškerou infrastrukturu i technické vybavení potřebné pro vzdálenou práci mimo prostory našich kanceláří měli již před pandemií.

Co ale vidím jako problém, je významné omezení osobního kontaktu, ať už mezi zaměstnanci, tak i mezi námi a zákazníky. Proto se snažíme vymýšlet i různé neformální akce jako je např. „poobědová společná virtuální káva“, kdy se nás třeba i 50 sejde na neformální on-line schůzce, kde si jen tak povídáme a snažíme se tak alespoň částečně nahradit sociální kontakt, na který jsme byli před pandemií zvyklí.

 

Petr Ulč (47 let)

Předseda představenstva Styrax, a.s. se narodil v Rychnově nad Kněžnou, vystudoval magisterské studium na Fakultě managementu Vysoké školy ekonomické v Praze. Třináct let pracoval na různých pozicích v Podniku výpočetní techniky. V roce 2006 založil společnost Styrax. S partnerkou vychovávají syny Martina a Tomáše. Rád cestuje, hraje golf.

 

Návrat do speciálu