Chytrý software může ovládat dobíjecí stanice celého města

elektromobilita

elektromobilita Zdroj: Unicorn

 

Síť dobíječek pro elektromobily bude v Göteborgu, druhém největším švédském městě, řídit software české společnosti Unicorn. V jednom informačním systému se zde spojí zhruba 1500 dobíjecích bodů, tedy tolik, kolik jich je dnes veřejně k dispozici po celé České republice. „Podobnou službu poskytujeme například Mladoboleslavské Škodě Auto. Götegorg je pro nás zajímavý v tom, že je to město, kde jsou různí provozovatelé stanic. Navíc Švédsko je s elektromobilitou dál než Česko,“ říká Miroslav Hašek z Unicornu.

 

 

 

Proč vlastně město jako Göteborg potřebuje software pro řízení dobíjecích stanic?

Početnější soustavu dobíječek musíte vždy nějak ovládat. Potřebujete řídící systém, jehož prostřednictvím stanice kontrolujete. V Göteborgu se rozhodli na úrovni města, že chtějí mít o této infrastruktuře přehled na jednom místě, chtějí ji mít nějakým způsobem pod kontrolou. Nejde přitom jen o dobíječky města, jsou tam různí provozovatelé.

Co přesně bude váš systém dělat?

My jsme vyvinuli systém pro koncového uživatele nazvaný ChargeUp ESP, což je mobilní aplikace, s jejíž pomocí si řidič dokáže na dané stanici mimo jiné nabíjení zapnout. Vedle toho máme systém, který zajišťuje připojení stanic, jejich konfiguraci, testování, monitoring i vyhodnocování, jmenuje se ChargeUp CPO. Zjednodušeně to funguje tak, že ESP řekne: zapni nabíjení. Informace se dostane přes internet k CPO, který je spojen s příslušnou stanicí, a ten řekne: ano, můžeš začít nabíjet. Systém pak dává přehled o všech realizovaných transakcích nebo umožňuje sledovat, kde se dobíjí, jak intenzivně a jaká je spotřeba energie. Díky tomu lze také jednoduše rozúčtovávat peníze za dobíjení. 

Mluvil jste o různých provozovatelích. Co lidé, kteří mají dobíječku doma v garáži?

Město je schopno tuto službu nabídnout všem koncovým provozovatelům, včetně těch, které mají vlastní dobíječku doma. Prostřednictvím našeho systému nad tím vznikne dispečink a monitoring, který pomůže řešit základní problémy. Když například někomu přestane stanice dobíjet, může se stát, že je rozbitá, nebo se jen odpojila kvůli pádu sítě. Jsme schopni na to upozornit, aby tam případně mohl vyrazit technik na opravu. Zkrátka v našem systému všechny stanice vidíme – jestli fungují, zda zrovna dobíjejí, jaké mají statistiky dobíjení. 

Budou mít eletromobilisté zájem o to, aby jim někdo takhle nahlížel do soukromí?

Existují samozřejmě různé typy dobíječek, ale pokud si koupíte vlastní dobíječku a budete ji chtít ovládat přes internet, musíte ji připojit do nějakého systému. U nás s tím zatím není moc zkušeností, ale v zemích s rozvinutější elektromobilitou je obvyklé, že jsou i domácí stanice napojeny na různé centrální pulty. Mimo jiné proto, že představují zařízení s velkým odběrem energie, a ta je třeba mít pod kontrolou. V Göteborgu to nabídnou jako službu občanovi.

Znamená to, že se do všech stanic musí nahrát váš software?

Jak už jsem říkal, jsou různé typy nabíječek. Ty mají standardní protokoly, jejichž prostřednictvím si umí povídat přes internet. My víme, že když se koukneme na IP adresu nad nějakým protokolem a portem, tak nabíječku připojenou k internetové síti uvidíme. Dokážeme se s ní spojit a říct: to jsme my, a nabíječka se spáruje s naším CPO. Děje se to na dálku, na místě se nic neinstaluje.

Hodně se dnes řeší, jak zařídit, aby dobíjecí stanice nepřetížily distribuční síť elektřiny. Má na to váš systém odpověď?

Zatím lze jeho pomocí řídit tok elektřiny ve smyslu zapínání a vypínání dobíjení. Ale pracujeme na tom, a máme na tohle téma například společný projekt s Pražskou energetikou, abychom zvládli takzvaný load balancing v rámci celého města. Jde o to, že když zapojíte elektrický okruh, součet proudů, které přitékají a vytékají, musí být nula. Neboli dovnitř se pustí jen přesně to, co nějaký spotřebič odebere. Tohle uřídit je úkolem PRE na úrovni Prahy, ČEPS na úrovni Česka. A teď si zkuste představit, jak se to řeší, když lidé rozsvěcí, vaří nebo zapínají pračky naprosto náhodně. Vždy vzniká nějaká odchylka, která je ale velmi drahá, takže každý distributor se jí snaží minimalizovat. 

A elektromobily mají velké baterie…

Přesně tak, elektromobily jsou v zásadě baterie, které mají velký odběr při dobíjení, ale mohou být i významným zdrojem energie. Můžete je naplňovat nebo vyprazdňovat, nabíjet pomaleji, rychleji, což pomáhá v řízení odchylky. A tohle může fungovat zcela automaticky. Zatím je to budoucnost, ale Göteborg má samozřejmě o tuto funkcionalitu zájem a mi mu ji hodláme nabídnout.

Na jak dlouho tam máte kontrakt?

Na osm let.

Jak jste se vlastně k této zakázce dostali?

Sledujeme všechny tendry, které se v Evropě vypisují. Tento nám přišel jako zajímavá příležitost. Švédové stanovili parametry, my jsme na ně odpověděli, dali jsme k tomu cenovku. Pak jsme nějaký čas jednali. Ve finále se nabídky technicky a cenově vyhodnotily a Unicorn byl z dvaceti zájemců nejlepší. 

Kdy začne váš systém ve Švédsku sloužit?

Od září. Rychlost zavedení je tři měsíce. 

ChargeUp ovládá například dobíječky v závodech Škody Auto, která má jednu z nejpočetnějších dobíjecích sítí v Česku. Dá se to nějak porovnat s Göteborgem?

Škodovka je samozřejmě náš významný klient, ale Götegorg je zajímavý v tom, že to je celé město. Ty funkcionality jsou vesměs stejné, ale dá se předpokládat, že ve Švédsku budeme systém různě rozvíjet. Vedle zmíněného vyvažování stavu v celé energetické síti se dá čekat například požadavek, aby elektromobilista, který zastaví u veřejné nabíječky a zůstane tam po nabití za deset eur stát, neplatil parkovací stání. Myslím, že Göteborg nám v řadě směrů ukáže cestu, protože Švédsko je v elektromobilitě dál než Česko.   /oka/